Dominacja Rafaela Nadala na kortach ziemnych trwa nadal dzięki epickiej wygranej w French Open nad Novakiem Djokoviciem | Francuski Otwarte 2022

Gdy dwaj najwięksi przeciwnicy w męskim tenisie ponownie spotkali się na French Open, wiele czynników przemawiało na jego korzyść Novak Djokovic. Podczas gdy on i Rafael Nadal osiągnęli sezon na kortach ziemnych pełen niepewności, tylko Djokovic poczynił znaczące postępy od tego czasu. Tymczasem Nadal po złamaniu żebra wciąż szuka najlepszej formy. Jego przygotowanie było skomplikowane, ponieważ jego przewlekła kontuzja stopy wybuchła. Jego poziom w Paryżu był jak dotąd poniżej normy.

Ale to jest Rafael Nadal. W Roland Garros (red.). To facet, który wygrał 110 u siebie z zaledwie trzema porażkami i który przez 17 lat pokazał, że kształt i inne drobne ciekawostki nie mają większego znaczenia w obliczu bezprecedensowej całkowitej dominacji. W meczu, który rozpoczął się w maju i zakończył w czerwcu, Nadal wystrzelił we wczesnych etapach, a następnie zaabsorbował kilka potężnych reakcji i ogromną presję, zanim wygrał 6-2, 4-6, 6-2, 7-6 (4) . ) cztery godziny i 11 minut później o godzinie 1:15 czasu lokalnego.

„To był bardzo trudny mecz” – powiedział Nadal. „Novak jest bez wątpienia jednym z najlepszych graczy w historii. Gra przeciwko niemu jest zawsze niesamowitym wyzwaniem. Cała historia, którą mamy razem, dzisiaj była inną historią.”

W 59. spotkaniu historycznego, niekończącego się konkursu, Nadal przeszedł do 29-30 przeciwko Djokovicowi w bezpośredniej konfrontacji. W półfinale zmierzy się z Aleksandrem Zverevem, który rozegrał najlepszy mecz wielkoszlemowy w swojej karierze Carlos Alcaraz często wyprzedzawykluczył szum wokół niego, gdy wygrał 6-4, 6-4, 4-6, 7-6 (7).

Nadal uderzył na kort i od samego początku nadał ton, torując sobie drogę do linii bazowej i starając się wyładować z forhendem w dół linii, historyczną miarą jego pewności siebie. Podczas kilku wczesnych meczów Nadal złamał Djokovica w meczu otwarcia po kilku potknięciach. Z imponującym postępem Nadala w pierwszym secie, Djokovic miał problemy. Uderzył w bekhend z niezwykłymi, brutalnymi faulami, powtórka się nie powiodła, a on z podwójną przerwą miał problemy z utrzymaniem przewagi Nadala 6:2, 3:0.

READ  Właściciel NBA Fines Warriors Joe Lacob 500 000 $

To była tylko kwestia czasu, zanim Djokovic zapewnił siebie i w tym momencie to zrobił. Po powrocie uderzył w serwis Nadala i powoli przekroczył linię bazową, gdzie był tym, który dyktował wymianę, miażdżąc piłkę i pchając forhend Nadala. Wygrał sześć z następnych siedmiu meczów, aby rozstrzygnąć mecz, ale wygrał go niekończąca się seria brutalnych gier diabelskich w ciągu 88 minut.

Djokovic rozciąga się, aby zagrać w forhend podczas ćwierćfinału z Nadalem.
Djokovic rozciąga się, aby zagrać w forhend podczas ćwierćfinału z Nadalem. Zdjęcie: Adam Peretti/Getty Images

Poziom Djokovica gwałtownie wzrósł, ale nie trwał długo. Nadal otworzył trzeciego seta, nieustannie szukając siatki i zdominował Djokovica poniżej par przez cały set. Ale pęd nadal się wahał. Djokovic powrócił, aby odpowiedzieć po powrocie z serwisu, a kiedy przebił swój serwis w otwierającym Nadala w czwartej partii, ponownie wrócił na szczyt linii bazowej, naciskając na Nadala i dając sobie szansę na zaserwowanie seta. Objął prowadzenie 5-2, ale Nadal wycofał się, oszczędzając dwa set pointy przy 5-3, a następnie uderzając forhendem od wewnątrz, aby przełamać.

Gdy rozpoczął się dogrywka czwartego seta, Nadal podniósł się. Poprawił swój czas wyprzedzenia lepiej niż kiedykolwiek od seta otwierającego. Trafił trzech zwycięzców forhendów z rzędu, aby rozpocząć dogrywkę, a z każdym punktem zadanie, zanim Djokovic stawało się coraz bardziej ponure. Posiadacz koszulki nr 1 odzyskał trzy punkty meczowe z 1-6, ale jego pobyt w domu Nadala w tym roku zakończył się głośnym nokautem bekhendowym rakietą Hiszpana.

„Aby pokonać Novaka, jest tylko jeden sposób: zagraj jak najlepiej od pierwszego do ostatniego punktu. Dzisiaj był dla mnie jeden z tych wieczorów. Nieoczekiwany poziom, ale jestem bardzo szczęśliwy” – powiedział Nadal.

Po tym Djokovic przyznał, że był drugim najlepszym graczem dnia: „Wiem, że mogłem grać lepiej” – powiedział. „Jestem dumny, że mogę walczyć i pozostać do ostatniego strzału. Jak powiedziałem, przegrałem dzisiaj z lepszym graczem. To była moja szansa. Nie użyłeś jej. To znaczy. Walka, która trwała ponad cztery godziny, i Muszę zaakceptować tę porażkę”.