Dowiedz się o Ramzesie, misji Europejskiej Agencji Kosmicznej na asteroidę Apophis

Bezpieczeństwo kosmiczne

16.07.2024
1389 Wyświetlenia
11 Lubi

Trzydzieści lat temu, 16 lipca 1994 roku, astronomowie ze zdumieniem obserwowali, jak pierwszy fragment komety Shoemaker-Levy 9 zderzył się z Jowiszem z niewiarygodną siłą. To wydarzenie wywołało duże zainteresowanie dziedziną obrony planetarnej, a ludzie pytali: „Czy możemy zrobić wszystko, aby temu zapobiec na Ziemi?”

Dziś Program Bezpieczeństwa Kosmicznego ESA robi kolejny krok w kierunku odpowiedzi na to pytanie. Program otrzymał pozwolenie na rozpoczęcie prac przygotowawczych do kolejnej misji obrony planetarnej – Apophis Rapid Space Safety Mission (RAMSES).

Ramzes spotka asteroidę 99942 Apophis i będzie jej towarzyszył podczas bezpiecznego, ale bardzo bliskiego przelotu obok Ziemi w 2029 r. Naukowcy będą badać asteroidę, ponieważ grawitacja Ziemi zmienia jej właściwości fizyczne. Ich odkrycia poprawią naszą zdolność do obrony naszej planety przed podobnymi obiektami, które w przyszłości mogą znaleźć się na kursie kolizyjnym.

Apofis

Asteroida Apophis ma około 375 metrów średnicy, czyli mniej więcej wielkość statku wycieczkowego, i 13 kwietnia 2029 r. przeleci w odległości 32 000 kilometrów od powierzchni Ziemi. Przez krótki czas będzie widoczna gołym okiem w bezchmurne i ciemne niebie dla około dwóch miliardów ludzi w dużej części Europy, Afryki i części Azji.

Apophis nie minie Ziemi: astronomowie wykluczyli możliwość zderzenia asteroidy z naszą planetą w ciągu co najmniej następnych stu lat. Jednak przelot Apophisa blisko Ziemi w kwietniu 2029 roku jest niezwykle rzadkim zjawiskiem naturalnym.

Analizując rozmiary i orbity wszystkich znanych asteroid, astronomowie uważają, że obiekt tej wielkości zbliża się do Ziemi tylko raz na 5 000 do 10 000 lat. Dla porównania, całkowite zaćmienie Słońca zdarza się gdzieś na Ziemi mniej więcej raz na 18 miesięcy, a Kometa Halleya powraca na ziemskie niebo co 76 lat.

READ  Skamielina sprzed 525 milionów lat wymyka się podręcznikowemu wyjaśnieniu ewolucji mózgu

Przelot Apophisa w 2029 r. przyciągnie uwagę całego świata i będzie stanowić wyjątkową okazję dla nauki, obrony planetarnej i zaangażowania społecznego.

Odchylenie orbity Apophisa spowodowane grawitacją Ziemi – kolekcja instrumentów NEO

Ramzes

Sonda Ramses Europejskiej Agencji Kosmicznej spotka się z asteroidą Apophis, zanim minie ona w pobliżu Ziemi, i będzie towarzyszyć asteroidzie w jej przelocie, aby obserwować jej odchylenia i zmiany pod wpływem grawitacji naszej planety.

Patrick Michel, dyrektor ds. badań w Francuskie Narodowe Centrum Badań Naukowych W Obserwatorium Lazurowego Wybrzeża w Nicei skomentował: „Nadal wiele musimy się dowiedzieć o asteroidach, ale do tej pory musieliśmy podróżować w głąb Układu Słonecznego, aby je badać i sami przeprowadzać eksperymenty mające na celu interakcję z ich powierzchniami .”

„Po raz pierwszy w historii natura przynosi nam jednego i sama przeprowadza eksperyment. Wszystko, co musimy zrobić, to patrzeć, jak Apophis rozszerza się i ściska pod wpływem potężnych sił pływowych, które mogą wywołać osunięcia ziemi i inne zakłócenia oraz odsłonić nowe materiały spod powierzchni”.

Misja Ramses ESA do asteroidy Apophis

Sonda Ramses musi wystartować w kwietniu 2028 r., aby umożliwić dotarcie do Apophis w lutym 2029 r., na dwa miesiące przed bliskim podejściem. Aby dotrzymać tego terminu, ESA zwróciła się o pozwolenie na jak najszybsze rozpoczęcie prac przygotowawczych do misji przy wykorzystaniu dostępnych zasobów. Rada Programowa ds. Bezpieczeństwa Kosmicznego wydała to pozwolenie. Decyzja o pełnym zaangażowaniu w misję zostanie podjęta na posiedzeniu Rady Ministrów ESA w listopadzie 2025 r.

Korzystając z zestawu instrumentów naukowych, sonda przeprowadzi kompleksowe badanie przed i po uderzeniu w asteroidę, zbada jej kształt powierzchni, orbitę, rotację i orientację. Analizując, jak Apophis zmienia się podczas przelotu, naukowcy dowieją się wiele o reakcji asteroidy na siły zewnętrzne, a także o składzie asteroidy, strukturze wewnętrznej, spójności, masie, gęstości i porowatości.

Wszystkie te cechy są bardzo ważne przy ocenie najlepszego sposobu usunięcia niebezpiecznej asteroidy z kursu kolizyjnego z Ziemią. Ponieważ asteroidy są także kapsułami czasu, które powstały ponad cztery miliardy lat temu, dane z Obserwatorium Ramzesa dostarczą także nowych naukowych informacji na temat powstawania i ewolucji Układu Słonecznego.

Obserwacje radarowe Apophisa wykluczają możliwość przyszłej kolizji

W międzyczasie NASA przekierowała sondę OSIRIS-REx w stronę Apophis. Ze względu na ograniczenia mechaniki orbitalnej pojazd otrzymał nową nazwę Wierzchołek Ozyrysa Sonda dotrze do Apophis około miesiąc po przejściu asteroidy w pobliżu Ziemi.

Naukowcy spodziewają się, że siły pływowe na Ziemi zmienią stan rotacji asteroidy i mogą doprowadzić do trzęsień ziemi i osunięć ziemi. Obecność Ramzesa na miejscu pozwoli uzyskać szczegółowy obraz „przed i po” tego, jak Apopis zmienił się pod wpływem jego bliskości. Następnie posiadanie dwóch wysoce wydajnych statków kosmicznych w pobliżu Apophis po przelocie umożliwi dodatkowe badania naukowe i pomiar długoterminowych skutków.

Szybki rekonesans: Kamień węgielny obrony planetarnej

Międzynarodowa współpraca między sondą Dart należącą do NASA a sondą Hera Europejskiej Agencji Kosmicznej dowodzi, że ludzie w zasadzie są w stanie w razie potrzeby przekierować asteroidę. Aby jednak zareagować na realne zagrożenie, musimy być w stanie opracować i wdrożyć szybką reakcję.

„Misja Ramses udowodni, że ludzkość jest w stanie w ciągu zaledwie kilku lat wysłać misję zwiadowczą na spotkanie nadchodzącej asteroidy” – mówi Richard Muesel, szef Biura Obrony Planetarnej ESA. „Misje tego typu stanowią kamień węgielny reakcji ludzkości niebezpieczną asteroidę. „Najpierw przeprowadzimy misję zwiadowczą, aby przeanalizować orbitę i strukturę nadchodzącej asteroidy, a następnie wykorzystamy wyniki do określenia najlepszego sposobu przekierowania asteroidy lub wykluczenia możliwości braku kolizji, zanim opracujemy kosztowną misję odchylającą. „

Paolo Martino, który kieruje działaniami programu Ramses w ESA, dodaje: „Koncepcja misji Ramses ponownie wykorzystuje wiele technologii, wiedzy specjalistycznej, społeczności przemysłowych i naukowych, które opracowano na potrzeby misji HERA. HERA pokazała, w jaki sposób ESA i przemysł europejski mogą dotrzymać rygorystycznych terminów, a Will Ramzes pójdzie za jej przykładem.

Hera zbliża się do asteroidy Didymos

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *