Dziwne trzęsienia ziemi przypominające tsunami wstrząsają niektórymi gwiazdami w naszej galaktyce, ujawnia statek kosmiczny Gaia

Niezwykłe trzęsienia ziemi Wśród kilku nowych odkryć dokonanych przez Gaię, misję rozpoczętą w 2013 r. w celu stworzenia „dokładnej i kompletnej wielowymiarowej mapy Drogi Mlecznej”. W poniedziałek Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała trzeci zestaw danych ze statku kosmicznego, ujawniając nowe szczegóły dotyczące prawie dwóch miliardów gwiazd w naszej galaktyce.

Connie Aerts, profesor w Instytucie Astronomii na Uniwersytecie w Leuven w Belgii i członek GIA Collaboration, grupy 400 naukowców pracujących nad danymi z projektu, powiedziała ESA News Wydanie.

Agencja opisała gwiezdne oscylacje obserwowane przez Gaię jako „fale tsunami na dużą skalę„To zmieniło kształt gwiazd. Gaia nie była pierwotnie zaprojektowana do wykrywania tego zjawiska, ale była w stanie dostrzec silny ruch na powierzchni Tysiące gwiazd, w tym niektóre miejsca, w których trzęsienia ziemi były rzadko widywane.

Wcześniej Gaia wykryła oscylacje promieniste – ruchy rozbieżne względem wspólnego punktu – które powodowały okresowe pęcznienie i kurczenie się niektórych gwiazd, zachowując jednocześnie swój kulisty kształt. Nowo odkryte oscylacje były nieradialne.

Gaia jest wyjątkowo położona około 930 000 mil od Ziemi w kierunku przeciwnym do Słońca. Statek kosmiczny jest wyposażony w dwa teleskopy, które mogą badać naszą galaktykę z miejsca zwanego Lagrange Point 2 lub L2. W tym momencie statek kosmiczny jest w stanie pozostać w stałym miejscu dzięki równowadze sił grawitacyjnych między Ziemią a Słońcem.

Oznacza to również, że statek kosmiczny nie jest zakłócany przez światło Ziemi i może zużywać minimalną ilość paliwa, aby pozostać nieruchomym. Punkt obserwacyjny pozwala Gai na nieograniczony widok i ciągłe badanie naszej galaktyki.

„Korzystając z tej niesamowitej bazy danych, możemy zbudować kompleksowy obraz Drogi Mlecznej i zagłębić się w jej niesamowitą historię powstawania, widząc dowody z pierwszej ręki na przeszłe gwałtowne interakcje z innymi galaktykami oraz wewnętrzne roje intensywnego formowania się gwiazd wzdłuż Drogi Mlecznej ]ramiona spiralne” – powiedział Nicholas Walton, pracownik naukowy Instytutu Astronomii Uniwersytetu Cambridge i członek ESA Gaia Collaboration, w obecnej sytuacji.

Wiele najnowszych informacji o Drodze Mlecznej zostało ujawnionych przez dane spektroskopowe z Gai, które wynikają z techniki, w której światło gwiazd jest dzielone na kolory składowe, jak tęcza.

READ  Chiny chcą, aby ich nowa rakieta startowa astronautów była wielokrotnego użytku

Dane zbierane przez Gaia zawierają nowe informacje o Skład chemiczny, temperatury, masa i wiek gwiazd oraz Prędkość, z jaką poruszają się w kierunku Ziemi lub od niej. Udostępniono również szczegółowe informacje o ponad 150 000 asteroid w naszym Układzie Słonecznym i kosmicznym pyle – co znajduje się między gwiazdami.

Dane z Gaia ujawniają prędkość, z jaką ponad 30 milionów gwiazd Drogi Mlecznej porusza się w kierunku Ziemi lub od niej.  Niebieski pokazuje te części nieba, w których średni ruch gwiazd jest w naszym kierunku, a czerwony pokazuje obszary, w których średni ruch jest najdalej od nas.

George Seabrook, starszy pracownik naukowy w Mullard Space Science Laboratory na University College London, w oświadczeniu wydanym przez Królewskie Towarzystwo Astronomiczne.

„Im więcej gwiazd znamy ich chemię, tym lepiej możemy zrozumieć naszą galaktykę jako całość. Katalog chemiczny Gai zawierający sześć milionów gwiazd jest dziesięć razy większy niż katalogi poprzedniej Ziemi, więc jest to naprawdę rewolucyjne. Publikacje danych Gaia mówią nam, gdzie są gwiazdy i jak się poruszają. Teraz wiemy też, z czego zrobionych jest wiele z tych gwiazd. powiedział Seabrook.

Około 50 artykułów naukowych opartych na danych Gaia zostanie opublikowanych w poniedziałek; Niektóre pojawią się w specjalnym wydaniu Z Journal of Astronomy and Astrophysics.

„W przeciwieństwie do innych misji, których celem są określone obiekty, Gaia jest misją badawczą” – powiedział Timo Prosti, naukowiec projektu Gaia w ESA.

„Oznacza to, że podczas wielokrotnego skanowania całego nieba miliardami gwiazd, Gaia z pewnością dokona odkryć, których nie przegapią inne, bardziej wyspecjalizowane misje” – powiedział Prostie. „To jedna z jej mocnych stron i nie możemy się doczekać, aż społeczność astronomiczna zagłębi się w nasze nowe dane, aby odkryć więcej o naszej galaktyce i jej otoczeniu, niż kiedykolwiek sobie wyobrażaliśmy”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.