EKSKLUZYWNIE: chińskie banki państwowe postrzegane jako zdobywające dolary na rynku swapów w celu stabilizacji juanów

SZANGHAJ / PEKIN (Reuters) – Chińskie banki państwowe zintensyfikowały interwencję, aby bronić słabszego juana w poniedziałek, a źródła bankowe powiedziały Reuterowi, że banki te sprzedały duże ilości dolarów amerykańskich i wykorzystały kombinację swapów i transakcji spot.

Sześć źródeł bankowych powiedziało Reuterowi, że główne banki państwowe w kraju wymieniały juany na dolary amerykańskie na rynku terminowym i sprzedawały te dolary na rynku kasowym, co Chiny zastosowały również w 2018 i 2019 roku.

Źródła, które mają wiedzę z pierwszej ręki na temat handlu na rynku, powiedziały, że sprzedaż wydaje się mieć na celu stabilizację juana, ponieważ swapy pomagają kupować dolary, a także stabilizować juana w kontraktach terminowych.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

W tym roku juan spadł w stosunku do dolara o 11,6%. W poniedziałek kurs wynosił około 7,1980 za dolara.

Roczne kontrakty futures na dolara do juana gwałtownie spadły po działaniach Banku Stanowego, pchając juana do 6,95 w stosunku do dolara. Jedno ze źródeł zauważyło, że wielkość sprzedaży dolara była „dość ogromna”.

Inne źródło powiedziało: „Duże banki chcą zająć pozycje w dolarach z rynku swapów, aby ustabilizować rynek kasowy”.

Banki rządowe zazwyczaj handlują w imieniu banku centralnego na rynku walutowym w Chinach, ale mogą również handlować na własne potrzeby lub realizować zlecenia dla swoich klientów korporacyjnych.

Trzecie źródło wskazało, że transakcje banków rządowych wydają się być zarządzane w taki sposób, że bacznie obserwowane 3 biliony dolarów rezerwy walutowe tego kraju nie są wykorzystywane do interwencji.

Jednocześnie ten ruch pomaga bankom rządowym kupować dolary w czasie, gdy rosnące zyski z USA sprawiły, że dolary stały się rzadsze i drogie.

Podczas spowolnienia gospodarczego w 2015 r. Chiny spaliły 1 bilion dolarów rezerw wspierających juany, a ostry spadek oficjalnych rezerw wywołał wiele krytyki.

READ  Kupić dip czy czas na sprzedaż akcji? Oto, co mówią eksperci z Wall Street

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Relacje z newsroomów w Szanghaju i Pekinie; Montaż przez Vidyę Ranganathan i Annę Nicholas Da Costa

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *