Eksperci twierdzą, że radioaktywna kapsułka znaleziona w Australii może być śmiertelna przy dłuższym narażeniu

the Zdrowie Ślady kontaktu z radioaktywną kapsułą nie są większe niż moneta zagubiona na Zachodzie Australia — i od tego czasu odkryto — według ekspertów mogą być poważne.

Cez-137 to sztuczny projekt rozszczepienia, często używany w laboratoriach radiologicznych, a także w warunkach przemysłowych, takich jak wagi w operacjach wydobywczych, powiedziała Angela Di Fulvio, adiunkt inżynierii jądrowej na Uniwersytecie Illinois w Urbana-Champaign. wiadomości hv.

Przedstawia widok radioaktywnej kapsuły leżącej na ziemi w pobliżu Newman, Australia, 1 lutego 2023 r.

Departament Służb Ratunkowych i Służb Ratunkowych Australii Zachodniej za pośrednictwem agencji Reuters

Mała kapsułka wypełniona cezem 137, o długości 8 milimetrów i średnicy 6 milimetrów, została znaleziona na poboczu odległej autostrady w środę po południu, sześć dni po jej zaginięciu w Australii Zachodniej.

„Kiedy pomyślisz o zasięgu obszaru poszukiwań, zlokalizowanie tego obiektu było ogromnym wyzwaniem, grupy poszukiwawcze dosłownie znalazły igłę w stogu siana” – powiedział podczas środowej konferencji prasowej sekretarz służb ratunkowych Stephen Dawson. agencji Reutera.

Ratownicy i specjaliści od promieniowania gorączkowo szukali kapsuły wzdłuż ruchliwej 22-milowej trasy towarowej w regionach Pilbara, Midwest Gascoigne, Goldfields Midlands i Perth Metropolitan, zgodnie z Departamentem Straży Pożarnej i Służb Ratunkowych Australii Zachodniej.

Dyrekcja poinformowała w oświadczeniu, że grupy poszukiwawcze kierowały się na północ i południe wzdłuż Great Northern Highway z małą prędkością w nadziei na znalezienie kapsuły. Według agencji wyspecjalizowane zespoły badawcze DFES wykorzystały również radiometryczne liczniki skanujące do wykrywania promieni gamma i poziomów promieniowania, aby spróbować zlokalizować kapsułę.

Kapsuła zaginęła podczas transportu z kopalni Rio Tinto w North Newman na północno-wschodnie przedmieścia Perth, pokonując odległość 870 mil.

Urzędnicy uważają, że śruba poluzowała się wewnątrz dużego miernika przewodu prowadzącego, a urządzenie wypadło przez dziurę, Associated Press wspomniany. Urzędnicy powiedzieli, że kapsuła została zapakowana zgodnie z przepisami bezpieczeństwa radiologicznego.

FOTO: Widok przedstawiający obszar, w którym znaleziono radioaktywną kapsułę, niedaleko Newman, Australia, 1 lutego 2023 r.

Widok pokazuje obszar, w którym znaleziono radioaktywną kapsułę, w pobliżu Newman, Australia, 1 lutego 2023 r.

Departament Służb Ratunkowych i Służb Ratunkowych Australii Zachodniej za pośrednictwem agencji Reuters

Di Fulvio powiedział, że kapsułka zawiera substancje „milion razy bardziej aktywne” niż te używane w laboratorium, nazywając ją „wysoce aktywnym” źródłem. Di Fulvio powiedział, że jednostka miary stosowana do promieniowania wynosi 1,665 milisiwerta na godzinę, co w odległości do 1 metra od źródła jest porównywalne z około 17 radiogramami klatki piersiowej.

READ  Rishi Sunak jest faworytem na nowego premiera Wielkiej Brytanii po wycofaniu się Borisa Johnsona

Bliskie narażenie na kapsułkę przez dłuższy czas – powiedzmy, gdyby ktoś ją podniósł i schował do kieszeni – może spowodować poważne, prawdopodobnie śmiertelne skutki zdrowotne w ciągu kilku godzin, powiedział Di Fulvio.

Dodała, że ​​rumień lub zaczerwienienie skóry będzie jednym z pierwszych objawów, a nasilenie skutków wzrasta wykładniczo wraz z czasem ekspozycji.

Według DFES narażenie na materiał radioaktywny może również powodować oparzenia popromienne lub chorobę popromienną.

Zdjęcie: Trwają poszukiwania radioaktywnej kapsuły, która prawdopodobnie spadła z ciężarówki przewożonej drogą towarową na obrzeżach Perth w Australii, 28 stycznia 2023 r.

Trwają poszukiwania radioaktywnej kapsuły, która prawdopodobnie spadła z ciężarówki przewożonej drogą towarową na obrzeżach Perth w Australii 28 stycznia 2023 r. Firma wydobywcza przeprosiła w niedzielę za zaginięcie wysoce radioaktywnej kapsuły ponad 870 mil w Zachodnia Australia, gdy władze przeczesywały fragmenty drogi w poszukiwaniu małej, ale niebezpiecznej substancji.

Departament Straży Pożarnej i Służb Ratunkowych za pośrednictwem AP

Urzędnicy ostrzegli społeczeństwo, aby trzymało się co najmniej 5 metrów lub około 16 stóp od niego i nie dotykało go, jeśli zobaczą coś, co może być substancją.

Andrew Robertson, główny urzędnik ds. zdrowia Australii Zachodniej, powiedział, że urzędnicy martwią się, że niczego nie podejrzewająca strona może podnieść przedmiot, nie wiedząc, co to jest, i zatrzymać go, donosi Associated Press.

„Jestem pewna, że ​​będą w stanie ją znaleźć” – powiedziała przed odkryciem kapsuły.

ZDJĘCIE: Członek zespołu ds. zarządzania incydentami koordynuje poszukiwania radioaktywnej kapsuły zagubionej podczas transportu przez wykonawcę wynajętego przez Rio Tinto w kompleksie służb ratunkowych w Cockburn w Australii.

Członek zespołu ds. zarządzania incydentami koordynuje poszukiwania radioaktywnej kapsuły zagubionej podczas transportu przez wykonawcę wynajętego przez Rio Tinto w kompleksie służb ratunkowych w Cockburn w Australii.

Straż pożarna i ratunkowa za pośrednictwem agencji Reuters

Kapsuła została zapakowana 10 stycznia w celu wysłania do Perth w celu naprawy, a paczka zawierająca kapsułę dotarła do Perth 16 stycznia, gdzie została rozpakowana i przechowywana w bezpiecznym magazynie promieniowania licencjonowanego usługodawcy, zgodnie z brytyjskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych. .

Kiedy waga została rozładowana do kontroli 25 stycznia, inspektorzy stwierdzili, że waga jest zepsuta, powiedział DFES. Brakowało jednej z czterech śrub mocujących, samego źródła promieniowania i wszystkich śrub na mierniku.

READ  Pociski artyleryjskie przelatują nad liniami frontu na Ukrainie pomimo „rozejmu”. Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Policja stwierdziła, że ​​zaginiony futerał na kapsułki był wypadkiem i prawdopodobnie nie wniosą zarzutów karnych, donosi Associated Press. Dochodzenie zbada, w jaki sposób kapsuła była pakowana i transportowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *