Ekstremalna fala upałów w Azji Południowej „znakiem tego, co nadejdzie”

New Delhi (AP) – Katastrofalna fala upałów, która nawiedziła Indie i Pakistan w ostatnich miesiącach, jest bardziej prawdopodobna z powodu zmian klimatycznych i jest wizją przyszłości regionu, stwierdzili międzynarodowi naukowcy w badaniu opublikowanym w poniedziałek.

Światowa Organizacja Meteorologiczna analizuje historyczne dane meteorologiczne, które pokazują, że wczesne, długie fale upałów dotykające duży obszar geograficzny są rzadkim, stuletnim zjawiskiem. Ale obecny stan globalnego ocieplenia spowodowany zmianami klimatycznymi spowodowanymi przez człowieka, To zwiększyło fale upałów 30 razy.

Jeśli globalne ocieplenie wzrośnie do 2 stopni Celsjusza (3,6 stopnia Fahrenheita) powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej, takie fale upałów będą występować dwa razy w wieku i raz na pięć lat, powiedział Arpita Mondel, klimatolog z Instytutu Indyjskiego. Technologia w Bombaju, która była częścią badania.

„To znak tego, co nadejdzie” — powiedział Montell.

Wyniki są konserwatywne: analiza opublikowana przez brytyjskie biuro meteorologiczne w zeszłym tygodniu sugerowała, że ​​fala upałów może być 100 razy bardziej intensywna z powodu zmiany klimatu, a podobne temperatury spalania mogą się powtarzać co trzy lata.

Analiza globalnego charakteru meteorologicznego jest inna, ponieważ próbuje obliczyć, w jaki sposób określone aspekty fali upałów, takie jak długość i wpływ na obszar, są w dużej mierze generowane przez globalne ocieplenie. „Prawdziwy wynik tego, jak bardzo wzrosło to wydarzenie, może znajdować się gdzieś pomiędzy wynikami naszego i brytyjskiego biura meteorologicznego” – powiedział Frடdric Otto, klimatolog z Imperial College London, który brał udział w badaniu.

Nie jest jednak pewne, jaka była katastrofa wywołana przez falę upałów. W ostatnich tygodniach temperatury w indyjskich miastach i Pakistanie nadal oscylują powyżej 45°C (113F). W Pakistanie w niektórych miejscach, takich jak Jakobabad i Ruda, odnotowano temperatury sięgające 50°C (122F). Temperatury w niektórych częściach stolicy Indii, New Delhi, osiągnęły w tym miesiącu 49C (120F).

READ  Dym z kanadyjskich pożarów po raz kolejny zanieczyszcza powietrze w USA

Indie zostały wybielone w marcu, najgorętszym miesiącu w kraju od czasu rozpoczęcia rejestracji w 1901 r., a w kwietniu odnotowano je w Pakistanie i niektórych częściach Indii. Skutki są wielowarstwowe i rozległe: w Pakistanie wybucha góra lodowa, Zesłanie powodzi; Wczesne spalone zbiory pszenicy w IndiachWojna Rosji na Ukrainie zmusza kraje do wstrzymania eksportu do krajów dotkniętych brakiem żywności; Zmniejszyło to rezerwy węgla ze względu na początkowy wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną w IndiachRezultatem są poważne niedobory energii, które dotykają miliony.

Do tego dochodzi wpływ na zdrowie człowieka. W obu krajach zmarło co najmniej 90 osób, ale może to być niska liczba ze względu na brak odpowiednich rejestrów zgonów w regionie. Według badania przeprowadzonego przez Associated Press, Azja Południowa jest najbardziej dotknięta stresem cieplnym W bazie danych opublikowanej przez School of Climate na Columbia University. Ponad jedna trzecia ludności świata żyje w cieplejszym klimacie w samych Indiach.

Eksperci przyznają, że fala upałów nie tylko przeciwdziała zmianom klimatu poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych, ale także podkreśla potrzebę szybkiej adaptacji do jej szkodliwych skutków. Najbardziej narażone na stres cieplny są dzieci i osoby starsze, ale jego wpływ jest największy w przypadku osób ubogich, które nie mają dostępu do chłodzenia ani wody i często mieszkają w zatłoczonych slumsach, które są cieplejsze niż zielone, bogate środowisko.

42-letni Rahman Ali, zbieracz kamieni ze wschodnich przedmieść stolicy Indii, New Delhi, zarabia mniej niż 3 dolary dziennie, zbierając śmieci z domów ludzi i przechowując wszystko, co mogą sprzedać. Daje mu trochę wytchnienia od upału jego domu z blaszanym dachem w pracy na podwórku i zatłoczonych slumsów.

„Co możemy zrobić? Jeśli nie będę pracował… nie będziemy jeść” – powiedział ojciec dwójki dzieci.

READ  Wojna na Ukrainie: Kijów uderzony nowym rosyjskim atakiem drona – burmistrz

Niektóre indyjskie miasta próbowały znaleźć rozwiązanie. Już w 2013 roku zachodnie miasto Ahmedabad było pierwszym miastem w Azji Południowej, które zaprojektowało projekt fali upałów dla ponad 8,4 miliona mieszkańców. Program obejmuje system wstępnego ostrzegania, przygotowujący pracowników służby zdrowia i mieszkańców na fale upałów. , Umożliwienie administracji, aby parki były otwarte dla ludzi w cieniu i mogą zmieniać swój harmonogram, dostarczając informacje do szkół.

Miasto eksperymentuje z różnymi materiałami, próbując „chłodzić” dachy, inaczej absorbując ciepło. Dr Dilip Mavalangar, szef Indyjskiego Instytutu Zdrowia Publicznego w Gandhinagar, mieście w zachodnich Indiach, powiedział, że ich celem było stworzenie dachów odbijających słońce i niskotemperaturowych przy użyciu niedrogich materiałów, takich jak biała, odbijająca światło farba lub wysuszona trawa. Pomógł zaprojektować plan na 2013 rok.

Większość indyjskich miast jest gorzej przygotowana, a rząd federalny Indii współpracuje obecnie ze 130 miastami w 23 dotkniętych upałami stanach w celu opracowania podobnych projektów. Na początku tego miesiąca rząd federalny poprosił stany o podniesienie świadomości pracowników służby zdrowia na temat radzenia sobie z chorobami związanymi z upałami oraz o zapewnienie dostępności kostek lodu, doustnych soli nawadniających i sprzętu chłodniczego w szpitalach.

Ale Mavalankar, który nie brał udziału w badaniu, wskazał, że większość indyjskich miast nie ma ostrzeżeń rządowych w gazetach lub w telewizji, a lokalne administracje „nie obudziły się z upału”.

___

Associated Press jest wspierana przez Departament Zdrowia i Nauki, Departament Edukacji Naukowej w Instytucie Medycznym Howarda Hughesa. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za wszystkie treści.

___

Associated Press Informacje o klimacie i ochronie środowiska otrzymują wsparcie wielu prywatnych fundacji. Zobacz więcej o inicjatywie klimatycznej AP Tutaj. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za wszystkie treści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *