Europejskie akcje walczą o kierunek, funt odrabia straty po ostrzeżeniu BoE

LONDYN, 12 października (Reuters) – Europejskie akcje pozostały bez zmian na początku handlu w środę, podczas gdy funt szterling odrobił straty po osiągnięciu 13-dniowego minimum w nocy, a Bank Anglii powtórzył, że zakończy awaryjne zakupy obligacji w weekend. .

Światowe rynki akcji w ostatnich dniach gwałtownie spadły, przytłoczone rosnącymi obawami o spowolnienie gospodarcze w obliczu ostrzeżeń MFW i Banku Światowego.

Akcje azjatyckie utknęły na najniższym poziomie od dwóch lat, przytłoczone oznakami, że Chiny będą kontynuować twardą politykę COVID-19.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Światowy indeks giełdowy MSCI, który śledzi akcje w 47 krajach, na poprzedniej sesji o 0846 GMT był na najniższym poziomie od dwóch lat. (.MIWD00000PUS).

Europejski STOXX 600 spadł o 0,1%, ostatnie cztery kolejne sesje spadków (.STOXX).

„W ciągu ostatnich kilku dni zaobserwowaliśmy bardzo szybki spadek na rynkach akcji, oczywiście związany z podwyższonymi obawami o recesję”, powiedział Axel Rudolph, analityk rynku w IG Group.

„Myślę, że widzimy pewne krótkie pokrycie i nie zdziwiłbym się, gdyby to wpłynęło na rynki amerykańskie później, a ludzie pozycjonują się bardziej neutralnie niż dane o CPI w czwartek”.

Oczekuje się, że dane o cenach producenta w USA o godz. 12:30 utrzymają kurs na podwyżki stóp. Dane o cenach konsumpcyjnych (CPI) poznamy w czwartek.

Funt brytyjski spadł do 13-dniowego minimum po tym, jak gubernator Banku Anglii Andrew Bailey powiedział, że bank centralny ma trzy dni na zakończenie sytuacji kryzysowej dla funduszy emerytalnych i innych inwestorów dotkniętych wzrostem rentowności obligacji skarbowych w Wielkiej Brytanii. Program Zakupu Obligacji. Po komentarzach funt szterling spadł do dolara o ponad centa.

Ale BoE prywatnie zasygnalizował pożyczkodawcom, że jest gotowy przedłużyć wsparcie poza piątkowy termin, jeśli to konieczne, podał Financial Times.

READ  Złapanie szpuli przez Byrona Buxtona rozpoczyna pierwszą grę potrójną 8-5 w zarejestrowanej historii MLB.

Do 0849 GMT funt wzrósł w ciągu dnia o 0,8% do 1,1045 USD.

Zakłócenia rynku

Jak wynika z danych o PKB, w sierpniu gospodarka brytyjska niespodziewanie skurczyła się.

Rudolph z IG powiedział, że kryzys na brytyjskich rynkach, który rozpoczął się, gdy brytyjski rząd ogłosił 23 września „mini-budżetowe” plany fiskalne, przyczynił się do szerszych negatywnych nastrojów na rynku.

„To kolejny gwóźdź do trumny pod względem nastrojów i nastrojów rynkowych, które naprawdę ucierpiały w ciągu ostatnich kilku dni” – powiedział.

Były sekretarz skarbu USA Larry Summers skrytykował politykę i komunikację rządu brytyjskiego, przemawiając na konferencji inwestycyjnej w Sydney.

Rentowności loszek w Wielkiej Brytanii wzrosły w różnych terminach zapadalności, a rentowność 2-letnich odnotowała gwałtowny wzrost.

Euro utrzymywało się na stałym poziomie 0,97075 USD. Rentowności obligacji skarbowych strefy euro również wzrosły, śledząc słabość na brytyjskim rynku obligacji skarbowych.

Indeks dolara amerykańskiego spadł o około 0,1%. W ciągu nocy dolar po raz pierwszy od 24 lat przekroczył poziom 146 za jena, co skłoniło władze Tokio do podjęcia działań w razie potrzeby.

W dalszej części sesji ma zostać opublikowany również protokół z ostatniego posiedzenia w sprawie polityki banku centralnego.

Główny ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego powiedział we wtorek, że walka banków centralnych z inflacją może potrwać jeszcze dwa lata, przy wzroście bezrobocia i spadku poziomu życia wielu osób na całym świecie.

W poniedziałek prezes Banku Światowego i dyrektor zarządzający MFW ostrzegali przed rosnącym ryzykiem recesji.

Wojna na Ukrainie również zaważyła na nastrojach rynkowych. G7 zobowiązało się do wspierania Kijowa „tak długo, jak to będzie potrzebne”.

Ceny ropy odrobiły część strat, spadając w poprzedniej sesji o 2%.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Elizabeth Howcroft; Montaż przez Alexa Richardsona

READ  Ukraina i Rosja: co musisz wiedzieć teraz

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.