F-16: Stany Zjednoczone sygnalizują sojusznikom, że nie będą blokować eksportu F-16 na Ukrainę

(CNN) Administracja Bidena w ostatnich tygodniach dała do zrozumienia europejskim sojusznikom, że Stany Zjednoczone im na to pozwolą Eksport myśliwców F-16 na UkrainęŹródła zaznajomione z dyskusjami podały, że Biały Dom znajduje się pod rosnącą presją ze strony członków Kongresu i sojuszników, aby pomóc Ukrainie w zakupie samolotów w związku z intensyfikacją rosyjskich nalotów.

Urzędnicy administracji nie są jednak świadomi żadnych formalnych próśb sojuszników o eksport F-16, a urzędnikom Departamentu Stanu, którzy zwykle mają za zadanie wypełnianie dokumentów w celu zatwierdzenia takich transferów stron trzecich, nie kazano rozpocząć pracy, powiedzieli urzędnicy . Powiedział.

Kilka krajów europejskich ma dostawy F-16 wyprodukowanych w USA, w tym Holandia, co wskazuje, że są gotowi wyeksportować część na Ukrainę. Ale Stany Zjednoczone musiałyby zgodzić się na transfer strony trzeciej ze względu na wrażliwą amerykańską technologię samolotu.

Podczas gdy Stany Zjednoczone niechętnie wysyłają jakiekolwiek F-16 do Kijowa, urzędnicy amerykańscy powiedzieli CNN, że administracja jest gotowa zatwierdzić eksport samolotów na Ukrainę, jeśli sojusznicy tak postanowią zrobić ze swoimi dostawami.Zdjęcie z pliku myśliwca F-16C Fighting Falcon

Koordynator Rady Bezpieczeństwa Narodowego ds. Komunikacji Strategicznej, John Kirby, odmówił komentarza w sprawie możliwości wysłania myśliwców F-16 przez USA na Ukrainę, ale ogólnie powiedział, że Stany Zjednoczone oczekują „przyszłych zdolności i potrzeb”. Powiedział, że F-16 „nie są w porządku obrad” G7, chociaż odrzutowce z pewnością mogą pojawić się na marginesie szczytu.

Amerykańscy prawodawcy i pracownicy Kongresu przyłączyli się do kampanii nacisku na F-16, wzywając administrację do dostarczenia samolotów, aby Ukraina mogła przejąć kontrolę nad swoją przestrzenią powietrzną.

„Jako ponadpartyjna grupa prawodawców uważamy, że przekazanie Ukrainie myśliwców F-16 jest niezbędne do zapewnienia Kijowowi wsparcia powietrznego wymaganego do pełnej obrony ich kraju przed nieuzasadnioną, nielegalną i brutalną rosyjską inwazją oraz do uczynienia zdobycze terytorialne potrzebne do odzyskania ich kraju” – napisał. Grupa republikańskich i demokratycznych prawodawców w liście do prezydenta Joe Bidena w środę, otrzymanym przez CNN.

READ  Ukraina domaga się zdobyczy Bachmuta pomimo rosyjskich zaprzeczeń

Urzędnicy powiedzieli, że kwestia ta ma być tematem dyskusji na kolejnym szczycie NATO w Wilnie na Litwie w lipcu.

Kolejną otwartą kwestią jest to, gdzie ukraińscy piloci będą szkolić się na F-16. Rzecznik brytyjskiego premiera Rishi Sunaka powiedział na początku tego tygodnia, że ​​Wielka Brytania i Holandia chcą utworzyć „międzynarodową koalicję” nie tylko w celu zakupu samolotów dla Ukrainy, ale także szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach czwartej generacji, które są bardziej zaawansowane niż Ukraińska flota myśliwców.

W marcu Stany Zjednoczone gościły ukraińskich pilotów w bazie wojskowej w Tucson w Arizonie, aby ocenić ich umiejętności za pomocą symulatorów lotu i ocenić, ile czasu będą potrzebować, aby nauczyć się latać różnymi amerykańskimi samolotami wojskowymi, w tym F-16. Stany Zjednoczone nie planują jeszcze rozszerzenia takich szkoleń, powiedział CNN urzędnik obrony, chociaż Kongres przeznaczył pieniądze w budżecie na 2023 r. na takie szkolenia.

Sojusznicy USA z F-16 mogliby prowadzić szkolenia dla ukraińskich pilotów myśliwskich lub producent samolotu, Lockheed Martin, mógłby przeprowadzić szkolenie jako prywatny wykonawca. Ale urzędnik obrony powiedział, że takie porozumienie prawdopodobnie wymagałoby pewnego stopnia zaangażowania Ameryki, nawet jeśli nie wymagałoby formalnego podpisu USA, takiego jak transfery amerykańskiej broni za granicę.

Ukraińcy intensyfikują kampanię nacisków

Czołowi ukraińscy urzędnicy zintensyfikowali w ostatnich miesiącach kampanię nacisków publicznych na amerykańskie F-16, argumentując, że pilnie potrzebują ich do obrony przed rosyjskimi atakami rakietowymi i dronami.

Rosja przeprowadziła „bezprecedensową” serię ataków rakietowych na Kijów w czwartek rano, jak powiedział ukraiński urzędnik, zaledwie kilka dni po tym, jak Rosja wystrzeliła w pobliżu stolicy sześć pocisków hipersonicznych w celu zniszczenia ukraińskich systemów obrony powietrznej Patriot.

„Seria nalotów na Kijów, bezprecedensowa pod względem siły, intensywności i różnorodności, trwa” – powiedział Serhij Popko, szef administracji cywilnej i wojskowej Kijowa.

READ  Jak Musharraf Biden po cichu patrzy na stosunki Arabii Saudyjskiej i Emiratów, aby zrównoważyć wysokie ceny ropy?

Urzędnicy twierdzą, że Ukraina będzie musiała improwizować bez samolotów. Urzędnicy obrony i pracownicy Kongresu powiedzieli CNN, że w ostatnich tygodniach siły ukraińskie użyły amerykańskiego systemu obrony powietrznej Patriot do zestrzelenia co najmniej jednego rosyjskiego myśliwca. Rosyjskie samoloty w dużej mierze pozostały za rosyjskimi liniami obronnymi, co utrudnia Ukrainie namierzanie ich za pomocą systemów krótkiego zasięgu, takich jak NASAM.

Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że rosyjskie samoloty, na które namierzyli Patrioci, przeprowadzają ostrzał rakietowy na cele ukraińskie, co Rosja robi od ostatniego roku, aby zmaksymalizować ofiary wśród ludności cywilnej.

Urzędnicy powiedzieli, że Ukraińcy są odpowiedzialni za podejmowanie własnych decyzji o strzelaniu, gdy Zachód wprowadzi systemy Patriot, zauważając, że od Ukraińców zależy, kiedy i jak obchodzić się z Patriotami, aby chronić własny naród.

Niektórzy członkowie Kongresu argumentują, że zaawansowane myśliwce ułatwiłyby Ukrainie celowanie w rosyjskie samoloty bez konieczności wydawania na kosztowną amunicję Patriot, która jest przeznaczona do przechwytywania pocisków balistycznych.

Jednak niektórzy amerykańscy urzędnicy kwestionują ten argument i zauważają, że Rosja ma rozbudowane systemy przeciwlotnicze, które mogą z łatwością zestrzelić F-16. Urzędnicy powiedzieli, że Ukraina nie wykonała wielu misji myśliwcami, które już posiada, właśnie z tego powodu.

Jednak w Kijowie panuje przekonanie, że przy wystarczającej presji opinii publicznej Ukraińcy mogliby ostatecznie zabezpieczyć systemy uzbrojenia, które Zachód uważał kiedyś za czerwoną linię. HIMARS, czołgi bojowe i bateria Patriot były wcześniej uważane za niedostępne — wszystkie są teraz w kraju lub wkrótce się tam udają.

Chociaż Wielka Brytania nie ma własnych F-16, wydaje się, że rząd brytyjski dokonał drastycznej zmiany w tej kwestii w ciągu ostatnich kilku miesięcy. W styczniu rzecznik brytyjskiego rządu powiedział dziennikarzom, że Wielka Brytania uważa, że ​​samoloty są „bardzo wyrafinowane i nauczenie się latania zajmuje miesiące. Biorąc to pod uwagę, uważamy, że wysyłanie tych samolotów na Ukrainę jest niepraktyczne”.

READ  Japonia zezwala ograniczonym grupom turystycznym od maja jako krok do pełnego ponownego otwarcia

W poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Kijów i Londyn „aktywnie posuwają się naprzód” w planie kupna.

„Potrzebujemy F-16” – powiedział Andriej Jermak, szef sztabu ukraińskiego prezydenta. „I jestem wdzięczny naszym sojusznikom za ich decyzję o pracy w tym kierunku, w tym szkoleniu naszych pilotów”.

Przyczynili się do tego raportu Zachary Cohen i Jennifer Hansler z CNN.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *