2023 Ford Super Duty F-350 Limited
Bród
DETROIT – Ford Motor Co. rozszerzy produkcję swoich dużych pojazdów ciężarowych o dużej ładowności do kanadyjskiej fabryki, którą wcześniej przekształcono w węzeł pojazdów w pełni elektrycznych.
Nowe plany obejmują zainwestowanie około 3 miliardów dolarów w rozwój produkcji Super Duty, w tym 2,3 miliarda dolarów w kompleksie montażowym Forda w Oakville w Ontario w Kanadzie, powiedział Ford w czwartek. Pozostała część inwestycji zostanie wykorzystana do zwiększenia produkcji w zakładach zależnych w USA i Kanadzie, podała spółka.
Obecnie Ford produkuje samochody ciężarowe Super Duty — większe rodzeństwo pełnowymiarowego pickupa F-150 używanego głównie przez klientów biznesowych i komercyjnych — w fabrykach w Ohio i Kentucky.
Kanadyjska fabryka, która ma zostać uruchomiona w 2026 r., będzie zwiększać moce produkcyjne o około 100 000 jednostek rocznie, powiedział Ford.
„SuperDuty to ważne narzędzie dla firm i ludzi na całym świecie i nawet przy niewydolnych fabrykach samochodów ciężarowych w Kentucky i zakładach montażowych w Ohio nie jesteśmy w stanie nadążyć za popytem” – oznajmił w komunikacie dyrektor generalny Forda Jim Farley. „To posunięcie przyniesie korzyści naszym klientom i wzmocni naszą działalność komercyjną Ford Pro”.
Sprawdź wykres…
Wyniki akcji Forda w 2024 r
Ford ogłosił już wcześniej plany zainwestowania 1,3 miliarda dolarów w kanadyjską fabrykę produkującą pojazdy elektryczne. Plany te obejmują nowy trzyrzędowy SUV, którego premierę firma niedawno przełożyła na rok 2027.
Oświadczenie następuje zaledwie kilka tygodni po tym, jak Farley stwierdziła, że pełna elektryfikacja „dużych, dużych i masywnych” pojazdów, takich jak ciężarówki Forda Super Duty, „nigdy nie przyniesie zysków”.
Ford powiedział, że planuje „zelektryfikować” ciężarówki Super Duty nowej generacji, choć w czwartek odmówił podania dalszych szczegółów.
Posunięcie to wspiera plan Farley Ford+ dotyczący rentownego wzrostu, w tym zwiększenie zasięgu produkcyjnego Forda, podała firma. To ostatnia porażka planu restrukturyzacji obejmującego pojazdy elektryczne, choć producent samochodów oświadczył, że planuje produkować trzyrzędowe pojazdy elektryczne od 2027 r. w bliżej nieokreślonej fabryce.
Ogłoszony w maju 2021 r. podczas pierwszego dnia inwestorskiego firmy pod rządami Farleya, który przejął stery producenta samochodów w październiku 2020 r., plan Ford+ początkowo skupiał się głównie na pojazdach elektrycznych.
W tamtym czasie panował znaczny optymizm co do przyjęcia pojazdów całkowicie elektrycznych i potencjalnej rentowności, który nie spełnił się tak szybko, jak wielu miało nadzieję.
Dyrektor generalny Forda, Jim Farley, rozmawia z reporterami przed światową siedzibą firmy po wprowadzeniu na rynek elektrycznego pickupa F-150 Lightning 19 maja w Dearborn w stanie Michigan.
Michaela Waylanda/CNBC
Początkowy plan Forda zakładał, że do 2030 r. prawie połowa jego globalnej sprzedaży będzie stanowić napęd elektryczny, do czego przyczynią się inwestycje o wartości ponad 30 miliardów dolarów w pojazdy elektryczne do 2025 r. Nie jest jasne, ile kapitału firma wydała dotychczas na pojazdy elektryczne. Jej plany zmieniały się kilkakrotnie, a jednostka EV „Model e” straciła w 2023 roku 4,7 miliarda dolarów.
Podczas gdy dział pojazdów elektrycznych Forda straci miliardy dolarów, jego działalność komercyjna Ford Pro, w tym ciężarówki Super Duty, zarobi w 2023 roku 7,2 miliarda dolarów przed odsetkami i podatkami.
Plan Ford+ obejmuje 8% zwrotu przed odsetkami i opodatkowaniem lub marżą zysku EBIT na jednostce EV do końca 2026 roku. Ford wycofał się z tego celu na początku tego roku. Byłby to duży zwrot w porównaniu z mniej więcej ujemną marżą zysku wynoszącą 40% w 2022 r.
Ford powiedział, że nowy montaż SuperDuty początkowo zapewni około 1800 kanadyjskich stanowisk pracy w kompleksie montażowym w Oakville, o 400 więcej niż początkowo planowano przy produkcji trzyrzędowego pojazdu elektrycznego.
„Zły introwertyk. Fan mediów społecznościowych. Irytująco skromny myśliciel. Miłośnik kawy. Ekspert od alkoholu. Internetowy geek”.