Fotografie Magellana ujawniły aktywność wulkaniczną na Wenus

(CNN) Kiedy niedawno naukowcy przyjrzeli się bliżej archiwalnym zdjęciom powierzchni Wenus, odkryli coś nowego: dowody aktywności wulkanicznej na „bliźniaku” Ziemi.

Należąca do NASA sonda kosmiczna Magellan wykonała zdjęcia na początku lat 90., kiedy krążyła wokół naszej najbliższej planety, która jest podobna do Ziemi pod względem wielkości i składu.

Nowa analiza perspektywy orbitera regionu w pobliżu wenusjańskiego równika ujawnia komin wulkaniczny, który zmienił kształt i dramatycznie powiększył się w ciągu ośmiu miesięcy.

Według naukowców obrazy krateru stanowią pierwszy bezpośredni dowód geologiczny niedawnej aktywności wulkanicznej na powierzchni Wenus. Badanie opisujące wyniki zostało opublikowane w czasopiśmie w środę Naukii został zaprezentowany na 54. Konferencji Nauk o Księżycu i Planetarności w The Woodlands w Teksasie.



Ten widok zapewnia trójwymiarową perspektywę wulkanu Maat Mons na Wenus.

Misja Magellan była pierwszą, która sfotografowała całą powierzchnię Wenus, zanim statek kosmiczny został celowo zanurzony w gorącej, toksycznej atmosferze planety w 1994 roku, aby zebrać ostateczny zestaw danych. Ale flota nowych misji będzie zmierzać do Wenus w ciągu dekady, w tym Prawda, szczerośćEmisyjność Wenus, radionauka, InSAR, topografia i spektroskopia.

Aktywny krajobraz wulkaniczny

Sonda użyje swoich instrumentów, aby odkryć tajemnice planety podobnej wielkości do Ziemi, pokrytej wulkanicznymi równinami i niegościnną atmosferą.

„Zainspirował mnie wybór misji VERITAS przez NASA do poszukiwania niedawnej aktywności wulkanicznej w danych Magellana” – powiedział w oświadczeniu główny autor badań Robert Herrick, profesor badań na University of Alaska Fairbanks i członek zespołu naukowego Veritas .

„Naprawdę nie spodziewałem się sukcesu, ale po około 200 godzinach ręcznego porównywania obrazów różnych orbit Magellana zobaczyłem dwa zdjęcia tego samego obszaru w odstępie ośmiu miesięcy, pokazujące charakterystyczne zmiany geologiczne spowodowane erupcją wulkanu”.

Herrick wykrył zmiany na zdjęciach Atla Reggio, rozległego regionu górskiego, który obejmuje dwa największe wulkany Wenus, Ozza Mons i Maat Mons. Oba są podobne do dwóch największych wulkanów na Ziemi, powiedział Herrick, ale ponieważ mają niższe zbocza, dwa wulkany na Wenus są bardziej rozłożone.



Mapa pokazuje obszar zeskanowany pod kątem aktywności wulkanicznej, która miała miejsce w ciągu ośmiu miesięcy podczas misji Magellan.

Zauważ, że otwór wentylacyjny po północnej stronie kopułowego wulkanu, który był częścią Maat Mons, zmienił właściciela między lutym a październikiem 1991 r.

READ  Antropolog uważa, że ​​starożytny gatunek ludzki mógł przetrwać na wyspie Flores

Obraz otworu wentylacyjnego Magellana z lutego przedstawiał okrągły otwór wentylacyjny rozciągający się na mniej niż 1 milę kwadratową (2,2 kilometra kwadratowego) ze stromymi bokami wewnętrznymi i obszarami osuszonej lawy na zboczach.

Osiem miesięcy później sonda wykonała kolejne zdjęcie przedstawiające zupełnie inną, zniekształconą dziurę, prawie dwukrotnie powiększoną i wypełnioną prawie po brzegi jeziorem lawy.

Chociaż różnice wydają się oczywiste, oba zdjęcia zostały zrobione pod różnymi kątami i perspektywami oraz w znacznie niższej rozdzielczości niż zdjęcia zrobione przez dzisiejsze kamery statku kosmicznego.



Dane dotyczące wysokości (po lewej) i zdjęcia otworu wentylacyjnego wykonane przez Magellana (po prawej) przedstawiają aktywność wulkaniczną na Wenus.

Mapowanie 3D Wenus

Herrick współpracował ze Scottem Hensleyem, naukowcem projektu Veritas w Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA w Pasadenie w Kalifornii, aby stworzyć modele komputerowe otworu wentylacyjnego w celu określenia prawdopodobnej przyczyny zmian.

„Tylko dwie symulacje pasowały do ​​obrazów, a najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest aktywność wulkaniczna na powierzchni Wenus podczas misji Magellana” – powiedział Hensley. „Chociaż jest to tylko punkt danych dla całej planety, potwierdza obecność niedawnej aktywności geologicznej”.

Naukowcy uważają, że przepływ piroklastyczny, którego Magellan był świadkiem w 1991 roku, był podobny do tego, który został uwolniony podczas erupcji Kilauea na Hawajach w 2018 roku.

„To było szukanie igły w stogu siana bez gwarancji, że igła tam jest” – powiedział Herrick. „Znalezienie zmiany, którą można było wyraźnie potwierdzić jako rzeczywistą, było absolutnym zaskoczeniem. Byliśmy prawie pewni, że Wenus była aktywna wulkanicznie, ale nie wiedzieliśmy, czy erupcje zdarzały się co kilka miesięcy lub lat, czy raz na 10 000 lat lub więcej. Wszystkie mogły być Opcje pasują do aktualnych danych. O ile nie mamy niewiarygodnego szczęścia, wiemy teraz, że częstotliwość wynosi mniej więcej co kilka miesięcy, podobnie jak w przypadku dużej rodziny wulkanów bazaltowych na Ziemi, takich jak Hawaje, Wyspy Galapagos, Wyspy Kanaryjskie itp.



Wygenerowany komputerowo trójwymiarowy obraz Maat Mons przedstawia, jak wulkany i strumienie lawy rozciągają się na setki kilometrów przez równiny ryftowe.

Chociaż możliwe jest, że trzęsienie ziemi spowodowało zawalenie się ścian komina wulkanicznego, naukowcy uważają, że taka aktywność mogła również spowodować erupcję.

READ  Sweet Pandu Song, największe drzewo na ziemi

Wulkany działają jak okna do wnętrza planety, pozwalając naukowcom lepiej zrozumieć czynniki, które wpływają na jej zdolność do bycia światem nadającym się do zamieszkania. Misje takie jak VERITAS pomogą naukowcom lepiej zrozumieć Wenus, tak jak zrobił to Magellan kilkadziesiąt lat temu.

Nowa misja będzie wyposażona w radar do tworzenia trójwymiarowych globalnych map Wenus i rejestrowania szczegółów dotyczących składu jej powierzchni, pola grawitacyjnego i tego, co wydarzyło się w przeszłości planety.

„Wenus to tajemniczy świat, a Magellan stworzył tak wiele możliwości”, powiedziała w oświadczeniu Jennifer Witten, zastępca głównego badacza VERITAS i adiunkt nauk o ziemi i środowisku na Uniwersytecie Tulane w Nowym Orleanie. „Teraz, gdy jesteśmy absolutnie pewni, że planeta doświadczyła erupcji wulkanu zaledwie 30 lat temu, jest to mała zapowiedź niesamowitych odkryć, których dokona VERITAS”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *