Francja głosowała, a Macron toczy zaciekłą walkę o kontrolę nad parlamentem

  • Prognozy głosowania są spodziewane o 1800 GMT
  • Macron potrzebuje 289 mandatów do absolutnej większości w parlamencie
  • Sondaże mówią, że przegra, bo małe partie zarabiają
  • Jeden minister został już usunięty z głosowania zagranicznego

PARYŻ, 19 czerwca (Reuters) – Francja głosowała w niedzielę w wyborach parlamentarnych, które mogłyby wyrwać absolutną większość potrzebną nowo wybranemu centralistycznemu prezydentowi, Emmanuelowi Macronowi, do rządzenia niezależną ręką.

Wstępnych prognoz z wyborów, które mogą zmienić oblicze francuskiej polityki, spodziewano się o godzinie 20:00 (1800 GMT).

Podczas pierwszej tury głosowania w minioną niedzielę i 2017 r. frekwencja popołudniowa była nieco większa – 18,99% niż odpowiednio 18,43% i 17,75%.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Macron wygrał drugą kadencję w kwietniowych wyborach prezydenckich. Jeśli niedzielne głosowanie nie da jego obozowi absolutnej większości, otworzy okres niepewności, który można rozwiązać poprzez przekazanie władzy, o którym we Francji nie słyszało się w ostatnich dziesięcioleciach – lub polityczny impas i reelekcję. Podatek. Czytaj więcej

Sondaże przewidują, że obóz Macrona będzie miał dużą liczbę mandatów, ale osiągnięcie progu 289 głosów dla absolutnej większości nie jest w żaden sposób gwarantowane.

Sondaże sugerują, że skrajna prawica prawdopodobnie odniesie największe parlamentarne zwycięstwo od dziesięcioleci, podczas gdy szeroka lewicowo-zielona koalicja może stać się największą partią opozycyjną, a konserwatyści mogą uważać się za królów.

W mieście Sevres, na obrzeżach Paryża, lekki deszcz przyniósł ulgę po wielkiej fali upałów, która w sobotę uderzyła we Francję, a niektórzy głosujący twierdzą, że obawy o środowisko skłoniły ich do głosowania na lewicową koalicję Nupes.

„W ciągu ostatnich 5 lat większość prezydenta nie była w stanie sprostać wyzwaniom związanym ze zmianami klimatu – chce wspierać więcej obecnych projektów środowiskowych związanych z falami upałów” – powiedział Reuterowi 21-letni filmowiec Leonard Togo. .

READ  Balandir, Rivian, Uber i wiele innych

Inni mówili, że nie ufają Jean-Lucowi Mன்சlenchonowi, liderowi lewicowej koalicji, która prowadziła kampanię pod hasłem „wybierz mnie na premiera”, który obiecał obniżyć wiek emerytalny z 62 do 60 lat i zamrozić ceny. Firmy powinny mieć zakaz zwalniania pracowników, jeśli otrzymują dywidendy.

„Mெlenchon jest hipokrytą. Składa niespełnione obietnice. Nie można przejść na emeryturę w wieku 60 lat” – mówi 83-letnia Brigitte Dres, emerytowana nauczycielka tańca, która głosowała na przyjęcie Macrona.

Decyzje francuskiego ministerstwa spraw zagranicznych z dnia na dzień przyniosły złą wiadomość Macronowi, który stracił ministra gospodarki morskiej w swoim karaibskim okręgu wyborczym. Macron powiedział, że w wyborach uzupełniających startuje 15 ministrów rządu, którzy w przypadku przegranej będą musieli ustąpić.

Ożywiony lewy

Macron podnosi wiek emerytalny i stara się realizować swój program pro-biznesowy i integrację z UE.

Po wyborze prezydenta elektorat francuski tradycyjnie wykorzystywał głosy ustawodawcze, aby kilka tygodni później dać mu wygodną większość parlamentarną – w 1988 r. Franோois Mitterrand był rzadkim wyjątkiem.

Macron i jego sojusznicy wciąż mogą to osiągnąć.

Ale odradzająca się lewica stanowi poważne wyzwanie, ponieważ inflacja budzi obawy wielu wyborców o kosztach życia.

Jeśli Macron i jego sojusznicy stracą absolutną większość w kilku miejscach, mogą zostać nakłonieni do ścigania posłów ze środkowej lub konserwatywnej prawicy, powiedzieli urzędnicy partyjni.

Jeśli przeoczą go z dużym marginesem, mogą szukać sojuszu z konserwatystami lub utworzyć rząd mniejszościowy, który będzie negocjował prawo z innymi partiami na podstawie indywidualnych przypadków.

Nawet jeśli obóz Macrona zdobędzie bezwzględną większość, może to być zasługą jego byłego premiera Edwarda Philipa, który chce powiedzieć więcej o tym, co robi rząd.

READ  Wojna rosyjsko-ukraińska: komunikaty na żywo i najnowsze wiadomości

Pomimo niedzielnego referendum prezydent wkracza w nową erę dalszych kompromisów po pięciu latach niezaprzeczalnej kontroli po swoich pierwszych wyborach w 2017 roku.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Dodatkowy raport autorstwa Michaela Rose autorstwa Ingrid Melander Edycja autorstwa Raisy Kasolovsky i Frances Kerry

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *