Francja rozpoczyna ogólnokrajowy strajk w obliczu rosnącej inflacji

PARIS (Reuters) – Francuskie związki zawodowe rozpoczęły we wtorek ogólnokrajowy strajk, domagając się podwyżki płac w obliczu dziesiątek lat rosnącej inflacji, co czyni prezydenta Emmanuela Macrona jednym z najtrudniejszych wyzwań, z jakimi zetknął się od czasu jego reelekcji w maju.

Strajk, który dotknie głównie sektory publiczne, takie jak szkoły i transport, jest przedłużeniem trwającego kilka tygodni strajku przemysłowego, który zburzył główne francuskie rafinerie i zakłócił dostawy do stacji benzynowych.

Liderzy związków zawodowych mają nadzieję, że decyzja rządu o zmuszenie niektórych do pracy w magazynach benzynowych w celu przywrócenia przepływu paliwa ożywi, co zdaniem niektórych zagraża prawu do strajku.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Rzecznik francuskiego rządu Olivier Veran powiedział, że w ciągu dnia może pojawić się więcej podań o pracę, ponieważ kierowcy nadal ustawiają się w kolejkach na stacjach benzynowych.

„Będzie tyle próśb, ile potrzeba… Rafinerie są zamknięte, kiedy dochodzimy do porozumienia w sprawie płac, to nie jest normalne” – powiedział Ferran.

Lewicowy związek CGT wezwał do kontynuowania strajków w czwartym tygodniu w TotalEnergies (TTEF.PA)
Chociaż firma naftowa osiągnęła porozumienie, które obejmuje 7% podwyżkę i premię w piątek z innymi, bardziej umiarkowanymi związkami. CGT wzywa do podwyżki płac o 10%, powołując się na inflację i ogromne zyski firmy.

Eurostar powiedział, że odwołał niektóre pociągi między Londynem a Paryżem z powodu strajku.

Francuski publiczny operator kolejowy SNCF powiedział, że ruch na połączeniach lokalnych spadł o 50%, ale nie było większych zakłóceń na liniach krajowych.

Wraz z rosnącymi napięciami w drugiej co do wielkości gospodarce strefy euro, strajki rozprzestrzeniły się już na inne części sektora energetycznego, w tym na giganta energetyki jądrowej EDF. (EDF.PA)ponieważ krytyczne prace konserwacyjne w zakresie dostaw energii w Europie będą opóźnione.

READ  Francja, Niemcy i Hiszpania zgadzają się przyspieszyć rozwój samolotu bojowego FCAS-Berlin

W poniedziałek przedstawiciel związku FNME-CGT powiedział, że strajki wpłynęły na pracę w 10 francuskich elektrowniach jądrowych, z dalszymi opóźnieniami w konserwacji 13 reaktorów i spadkiem francuskiej produkcji energii o łącznie 2,2 gigawata.

Wezwał również związki zawodowe pracowników służby cywilnej do przyłączenia się do wtorkowego strajku, z możliwymi zakłóceniami w szkołach i innych obiektach publicznych.

Premier Elizabeth Born powiedziała w niedzielę, że strajki miały miejsce w napiętym kontekście politycznym, ponieważ francuski rząd przygotowuje się do uchwalenia budżetu na 2023 r., korzystając ze specjalnych uprawnień konstytucyjnych, które pozwalają mu ominąć głosowanie w parlamencie.

Demonstracje zaplanowano w całym kraju, a jeden w Paryżu rozpocznie się o godzinie 12:00 czasu GMT.

Tysiące ludzi wyszło w niedzielę na ulice Paryża, aby zaprotestować przeciwko podwyżkom cen. Lider skrajnie lewicowej partii La France Insumes (France Unchained), Jean-Luc Mélenchon, maszerował u boku Annie Ernault, tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Melenchon zarządził strajk generalny na wtorek.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe raporty Sudeep Kar-Gupta i Benoit van Overstreten. Montaż przez Angusa McSwana i Jerry’ego Doyle’a

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.