Francja wydaje międzynarodowy nakaz aresztowania Carlosa Ghosn

Francuscy prokuratorzy wydali międzynarodowe nakazy aresztowania za: Carlos Ghosn a także cztery osoby, które twierdzą, że są powiązane z dealerem samochodów w Omanie, twierdząc, że pomogły upadłemu gigantowi samochodowemu przenieść miliony euro od Renault SAWedług osób zaznajomionych z tą sprawą.

Zabierz swoją firmę FOX w biegu, klikając tutaj

Sędzia śledczy wydał pięć międzynarodowych nakazów aresztowania pana Ghosna, byłego prezesa Nissan Motor i Renault, obecnych właścicieli lub byłych dyrektorów Omani Suhail Bahwan Automobiles Company, dealera samochodów w Omanie oraz prokuratury w Omanie . Paryskie przedmieście Nanterre poinformowało Wall Street Journal. Twierdzili, że pan Ghosn przelał miliony dolarów pieniędzy Renault za pośrednictwem omańskiego dystrybutora samochodów na własny użytek, w tym na zakup 120-stopowego jachtu.

Carlos Ghosn, były dyrektor generalny Nissan Motor Co., pozuje do zdjęcia w Bejrucie w Libanie. (Tamara Abdelhadi / Bloomberg przez Getty Images / Getty Images)

Pan Ghosn uciekł z procesu za wykroczenia finansowe w Japonii do Libanu, ukrywając się w pudełku ze sprzętem muzycznym.

Po ucieczce pan Ghosn początkowo z zadowoleniem przyjął francuskie śledztwo, mówiąc, że wierzy we francuski system sądowniczy, co pozwala mu udowodnić swoją niewinność. Rzeczniczka pana Ghosna odmówiła komentarza w sprawie nakazów aresztowania.

Były szef Nissana, Ghosn, opowiada o sprawie dotyczącej niewłaściwego postępowania finansowego trzy lata po rozpoczęciu „tragedii”

Najnowszy nakaz aresztowania nie zmieni zasadniczo statusu osobistego pana Ghosna. Po ucieczce z Japonii pozostaje w Libanie, gdzie mieszka jako międzynarodowy zbieg w domu kupionym dla niego przez japońskiego producenta samochodów. Liban nie dokonuje ekstradycji swoich obywateli – a pan Ghosn ma obywatelstwo Libanu, Francji i Brazylii.

Jednak nakazy aresztowania to kolejny prawny policzek na reputację pana Ghosna. Przedstawił się jako ofiara japońskiego wymiaru sprawiedliwości, co jego zdaniem jest niesprawiedliwe i zakłada winę. Japońscy urzędnicy twierdzą, że miałby sprawiedliwy proces, gdyby pozostał w Japonii.

Ci bliscy Ghosna nie wykluczają, że pewnego dnia pojedzie do Francji, by stanąć przed procesem, choć twierdzą, że sprawę komplikuje fakt, że Liban posiada obecnie jego paszporty. Może to również oznaczać bycie z dala od żony przez dłuższy czas. Japońscy prokuratorzy wydali nakaz aresztowania Carole Ghosn po ucieczce jej męża.

Były dyrektor generalny Nissana, Ghosn Rips, producent samochodów, mówi, że MEDIOCRE będzie miał trudności ze znalezieniem swojego miejsca

Osoby bliskie Ghosn twierdzą, że nie jest ona obywatelką Francji i może zostać wydana do Japonii, jeśli spróbuje opuścić Liban. Pan Ghosn nie może zostać wydany z Francji do Japonii. Co do zasady Francja nie dokonuje ekstradycji swoich obywateli, a pan Ghosn posiada obywatelstwo francuskie.

Według osób zaznajomionych z tą sprawą jeden z francuskich nakazów aresztowania był wymierzony w Suhaila Bahwana, miliardera, którego rozległa grupa jest właścicielem agencji w Omanie. Pan Bahwan ma szereg relacji z Francją, gdzie jest właścicielem nieruchomości. Jedna z jego córek, Hind Bahwan, jest prezesem Stowarzyszenia Przyjaźni Omańsko-Francuskiej i została nagrodzona najwyższym medalem honorowym Francji w 2019 roku.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY PRZECZYTAĆ WIĘCEJ O FOX BUSINESS

Dwa źródła podały, że pozostałe dwa memoranda dotyczyły dwóch synów pana Bahwana, oprócz byłego dyrektora generalnego omańskiego agenta. Suhail Bahwan Automobiles sprzedaje rocznie dziesiątki tysięcy samochodów Renault i Nissan na Bliskim Wschodzie.

Napisz do Nick Kostov w [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *