G7 znosi sankcje wobec Rosji, zbliża się do porozumienia w sprawie pułapu cen ropy

  • G7 ogłasza nowe sankcje na Rosję we wtorek – urzędnik USA
  • G7 do współpracy z innymi krajami, sektorem prywatnym w sprawie pułapu cen ropy
  • Japonia próbuje obniżyć poziom pojazdów o zerowej emisji z oświadczenia G7

Schloss Elmau, Niemcy, 27 czerwca (Reuters) – Grupa Siedmiu bogatych demokracji zobowiąże się we wtorek do nowego, skoordynowanego pakietu środków mających na celu zwiększenie presji na Rosję w związku z jej wojną na Ukrainie i sfinalizuje plany ograniczenia cen w Rosji. Ropa, powiedział w poniedziałek wysoki rangą urzędnik USA.

Oświadczenie to pojawiło się, gdy Biały Dom powiedział, że Rosja po raz pierwszy od dziesięcioleci nie wywiązała się ze swoich zagranicznych suwerennych obligacji – twierdzenie to odrzuciła Moskwa – i gdy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał w akcji z przywódcami G7 spotykającymi się w alpejskim kurorcie w południowych Niemczech. Czytaj więcej

Według jednego z europejskich urzędników Zełenski poprosił przywódców Grupy Siedmiu wiodących demokracji przemysłowych o szeroki zakres wsparcia wojskowego, gospodarczego i dyplomatycznego.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Kraje G7, które generują prawie połowę światowej produkcji gospodarczej, chcą zwiększyć presję na Rosję bez napędzania i tak już wysokiej inflacji, która powoduje presję w kraju i uderza w globalne południe.

Pułap cenowy może zaszkodzić wojennej klatce prezydenta Rosji Władimira Putina, jednocześnie obniżając ceny energii.

Amerykański urzędnik powiedział na marginesie dorocznego szczytu G7.

Biały Dom powiedział w arkuszu informacyjnym, że przywódcy G7 podejmą również „bezprecedensowe i długoterminowe zobowiązanie w zakresie bezpieczeństwa, aby zapewnić Ukrainie wsparcie finansowe, humanitarne, wojskowe i dyplomatyczne tak długo, jak będzie to potrzebne”, w tym terminowe zapewnienie zaawansowanych bronie.

Sankcje Zachodu mocno uderzyły w rosyjską gospodarkę, a nowe środki mają na celu dalsze pozbawienie Kremla dochodów z ropy. Przedstawiciel USA powiedział, że kraje G7 będą współpracować z innymi – w tym z Indiami – w celu ograniczenia dochodów, które Putin mógłby nadal generować.

READ  Ławrow mówi, że cele Rosji na Ukrainie wykraczają teraz poza region Donbasu

Premier Indii Narendra Modi jest jednym z pięciu przywódców z krajów goszczących, którzy w drugim dniu szczytu dołączą do G7 w celu rozmów na temat zmian klimatycznych, energii, zdrowia, bezpieczeństwa żywnościowego i równości płci.

„Ponieważ jest to mechanizm, który może przynieść większe korzyści państwom trzecim niż Europie” – powiedział urzędnik UE. „Kraje te zadają pytania o wykonalność, ale w zasadzie płacenie mniej za energię jest bardzo powszechnym tematem”.

Celowanie w rosyjskie złoto, sektor obronny

Urzędnik USA powiedział, że wiadomość, że Rosja po raz pierwszy od czasu rewolucji bolszewickiej z 1917 roku nie wywiązała się ze swoich zagranicznych obligacji suwerennych, dowodzi skuteczności zachodnich sankcji.

„Dzisiejszy poranek o odkryciu niedociągnięć Rosji, po raz pierwszy od ponad stulecia, ilustruje, jak potężne są działania Stanów Zjednoczonych wraz z sojusznikami i partnerami, a także jak dramatyczny jest wpływ na rosyjską gospodarkę. „

Kreml, który dzięki bogatym dochodom energetycznym ma pieniądze na płatności, szybko odrzucił amerykańskie oświadczenie, oskarżając Zachód o sztuczne doprowadzenie go do bankructwa. Czytaj więcej

Nowe sankcje planowane przez kraje G7 będą wymierzone w produkcję wojskową Moskwy, zacieśnić import złota i wymierzone w urzędników zainstalowanych przez Rosję na spornych obszarach. Czytaj więcej

Urzędnik powiedział, że przywódcy G7 zlecą swoim rządom intensywne prace nad wdrożeniem rosyjskiego limitu cenowego, współpracując z krajami na całym świecie i zainteresowanymi stronami, w tym z sektorem prywatnym.

READ  Góra Semeru: Tysiące ewakuowano po erupcji wulkanu w Indonezji

Stany Zjednoczone zapowiedziały, że nałożą również sankcje na setki osób i podmiotów, dodając do ponad 1000 już sankcjonowanych, namierzą firmy w kilku krajach i nałożą cła na setki rosyjskich produktów. Czytaj więcej

Drugi wysoki rangą urzędnik administracji powiedział, że odpowiednie agencje opublikują we wtorek szczegóły, aby zmniejszyć ryzyko związane z lotami.

Kryzys na Ukrainie odwrócił uwagę od innego kryzysu – zmian klimatycznych – który pierwotnie miał zdominować szczyt. Aktywiści obawiają się, że kraje zachodnie łagodzą swoje ambicje klimatyczne, starając się znaleźć alternatywę dla importu rosyjskiego gazu i bardziej polegać na węglu, bardziej brudnym paliwie kopalnym.

Japonia stara się również usunąć cel zerowej emisji samochodów z oświadczenia G7 oczekiwanego w tym tygodniu, zgodnie z proponowanym projektem widzianym przez Reuters. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Sprawozdania Andrei Shalal i Sarah Marsh; Dodatkowe raporty Angelo Amanti i Phila Blinkensopa; Edytowanie przez Thomasa Escreta, Marka Heinricha i Alexa Richardsona

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *