Gąbki „kichają”, aby usunąć odpady, wypluwając śluz do oceanu

Wodorosty morskie należą do najstarszych organizmów na Ziemi i odgrywają ważną rolę w wielu podwodnych ekosystemach. Nowe badania wykazały, że gąbki „kichają”, aby oczyścić swoje drogi wodne. Z każdym kichnięciem gąbka uwalnia rodzaj śluzu, który zjadają inne zwierzęta.

Badanie zostało przeprowadzone przez Niklasa Korndera z Uniwersytetu w Amsterdamie (UvA) i współpracowników, a wyniki opublikowano dzisiaj (10 sierpnia 2022 r.) w czasopiśmie Science. Aktualna biologia.

Dowody kopalne pokazują, że gąbki pochodzą sprzed 650 milionów lat, co czyni je jednymi z najstarszych zwierząt na planecie. Na początku mogą wydawać się prostymi stworzeniami, ale gąbki odgrywają ważną rolę w wielu podwodnych ekosystemach. Żywią się, pompując wodę przez sieć kanałów do iz ich ciał, filtrując codziennie tysiące litrów wody morskiej. Udoskonalając ten proces, wodorosty mogą żywić się rozpuszczoną materią organiczną, źródłem pożywienia niedostępnym dla innych organizmów morskich.

Różne rodzaje gąbek morskich

Różne rodzaje wodorostów w oceanie. A. Chondrilla caribensis (inkrustowanie), P. Aplycina archeri (fajka), ok. 1900 r. Verongula gigantea (szkło), D. Xestospongia muta (beczka). Źródło: Benjamin Muller

Niesamowite zachowanie

Po spożyciu rozpuszczonej materii organicznej gąbka wytwarza nośnik odpadów, taki jak śluz. „Oczekiwano, że odpady będą uwalniane przez otwory wylotowe wraz z wodą”, wyjaśnia Kornder. Aby przetestować tę teorię, naukowcy pobrali próbki fioletowych gąbek rurkowych i umieścili je w akwariach w celu zebrania śluzu. Ustawili również kamerę, aby uchwycić upływ czasu powierzchni gąbki.

Badacze byli dość zaskoczeni, gdy analizowali materiał wideo, Kornder opowiada: „Co trzy do ośmiu godzin gąbki kurczą się, a następnie rozluźniają tkankę powierzchniową. Na początku myśleliśmy, że nasza uwaga została chwilowo zatrzymana, ale szybko zdaliśmy sobie sprawę, że zwierzęta są 'kichanie’.

https://youtu.be/EiC7OJ2JL3E
Zdjęcia poklatkowe gąbki indyjsko-pacyficznej Chelonaplicilla sp. Źródło: Current Biology/Körner i in

Materiał filmowy ujawnił, że przy każdym kichnięciu zebrany śluz był usuwany, pozostawiając gąbkę z czystą powierzchnią. Chociaż kichanie gąbką zostało opisane wcześniej, ogólnie uważa się, że jest to sposób na regulację przepływu wody przez gąbkę. Przebieg czasowy pokazuje również, że śluz jest w sposób ciągły uwalniany z otworów wydalniczych, a nie z otworów wydalniczych, i jest powoli transportowany oddzielnymi ścieżkami do centralnych punktów zbiorczych na powierzchni gąbek.

READ  Wdowa po Aleksieju Nawalnym, Julia, stoi przed trudnym wyzwaniem w Rosji

Podczas nurkowania w karaibskich oceanach naukowcy zaobserwowali wiele maleńkich stworzeń żywiących się bogatym w energię śluzem zawartym w wodorostach. To bezpośrednio pokazuje, w jaki sposób wodorosty wpływają na cały ekosystem, wykorzystując energię z rozpuszczonej materii organicznej w wodzie i przekształcając ją w żywność, aby dostać się do łańcucha pokarmowego.

Długie kichnięcie

„Kuchnięcie gąbką nie przypomina kichnięcia człowieka, bo takie kichnięcie trwa około pół godziny” – mówi Kornder. „Ale w rzeczywistości są porównywalne, ponieważ dla gąbek i ludzi kichanie jest sposobem na pozbycie się odpadów”.


Film poklatkowy przedstawiający masywną gąbkę tubową Aplycina. Źródło: Current Biology/Körner i in

Tego rodzaju zachowania pokazują niesamowitą elastyczność gąbek, która pozwoliła im rozwijać się przez ponad 650 milionów lat. Zespół planuje kontynuować badania nad kichaniem gąbką.

„Chcemy zbadać leżący u podstaw mechanizm, łącząc mikroskopię elektronową z badaniami histologicznymi”, mówi Kornder. Obejmują również więcej gatunków wodorostów.

Uwaga: Mikołaj A. Kornder, Yuki Esser, Daniel Steubin, Sally B. Lees, Benjamin Muller, Mark JA. Vermeij, Jeff Huisman i Jasper M. „Gąbki usuwają śluz z kichania”, De Goij, 10.08.2022, Aktualna biologia.
DOI: 10.1016/j.cub.2022.07.017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *