Gigantyczny ząb gigantycznego ichtiozaura wskazuje na silne ukąszenie morskich stworzeń | Archeologia

W Alpach Szwajcarskich znaleziono szczątki dużego stworzenia morskiego z ogromnymi zębami, które mogą pomóc w schwytaniu olbrzymiej ośmiornicy.

Ichtiozaury to duże stworzenia morskie w kształcie gadów. Po raz pierwszy pojawili się po zakończeniu zniszczenia Bermian Znany również jako „wielka śmierć”Stało się to około 250 milionów lat temu i zniszczyło dwie trzecie stworzeń lądowych i 96% stworzeń morskich.

Jest to jeden z trzech gigantycznych ichtiozaurów znalezionych w Alpach Szwajcarskich i uważa się, że żył w późnym triasie 205 milionów lat temu, produkując jedne z ostatnich takich behemotów.

Zespół powiedział, że odkrycia pomogły rozwiązać zagadkę, czy gigantyczne ichtiozaury, podobnie jak niektóre małe stworzenia, mają zęby.

Martin Sander, profesor na Uniwersytecie w Bonn, który był współautorem badania, powiedział: „To wszystko jest za mało dowodów.

„Przez jakiś czas myśleliśmy, że mają zęby. Potem pomyśleliśmy, że nigdy nie widzieliśmy zębów. Teraz mamy gigantyczny i gigantyczny ząb. Więc niektórzy z nich mają zęby.

Uważa się, że ichtiozaury wielkości wielorybów czasami wchodziły do ​​płytkiej wody. Zdjęcie: Jeannette Rüegg / Heinz Furrer / Uniwersytet w Zurychu

Pisanie w Dziennik Paleontologii Kręgowców Zespół opisuje, w jaki sposób skamieliny trzech gigantycznych ichtiozaurów zostały odkryte w różnych miejscach podczas formacji Kozhen w latach 1976-1990.

Skamielina jednego ze zwierząt to niekompletny ząb o długości 10 cm. Zespół odkrył, że jeden duży fragment kręgosłupa i żeber jest powiązany z innym. Trzecia skamielina składa się z siedmiu dużych kręgów. Sander powiedział, że żadne szczątki nie należą do znanej rasy Ichtiozaurów.

Ząb, któremu brakuje dużej części korony, po raz drugi pochodzi od gigantycznego ichtiozaura, a grupa twierdzi, że jest największym, jaki kiedykolwiek znaleziono dla takiego organizmu, więcej niż jednego gatunku. HimalajeZostał odkryty w Chinach i uważa się, że ma długość ciała około 15 metrów.

„Ichtiozaury mają bardzo charakterystyczną strukturę zębową, która jest widoczna przy korzeniu i koronie” – powiedział Sander, dodając, że zębowy gigant znaleziony w Alpach mógł zjadać małe ichtiozaury i olbrzymią kałamarnicę.

READ  Skrajna susza na półkuli północnej „praktycznie niemożliwa” bez zmiany klimatu

Sander powiedział, że jedno ze stworzeń było tej samej wielkości HimalajePozostałe dwa, w tym bestia zębowa, są podobne do gigantycznego ichtiozaura. Sastasaras, Stworzenie wcześniej znalezione w Kolumbii Brytyjskiej i ma około 21 metrów długości – dwie długości autobusu piętrowego. „Ten szkielet miał kręgi o tej samej średnicy, które pochodziły z Alp” – powiedział Sander.

Ale nie byli najwspanialszymi znanymi Igteos, którzy żyli. Uważa się, że między innymi bezzębna kość szczękowa znaleziona w Kanale Bristolskim należy do ichtiozaura, który ma około 26 metrów długości.

Choniserus to kolejny członek plemienia Ichtiozaurów z okresu triasu
Choniserus to kolejny członek plemienia Ichtiozaurów z okresu triasu. Zdjęcie: Stocktrek Images / Alami

Kiedy Igdosery wędrowały po oceanach, nowo ogłoszone szczątki zostały kiedyś umieszczone w stawie, co sugeruje, że zwierzęta weszły do ​​płytkiej wody. „Podobny problem występuje, gdy kaszalot na Morzu Północnym” – powiedział Sander.

Dr Ben Moon, archeolog z University of Bristol, który nie był zaangażowany w prace, powiedział, że stworzenia mogły wejść do płytkiej wody w celu godów lub narodzin. Powiedział, że nowy raport jest ekscytujący, ponieważ skamieniałości gigantycznych ichtiozaurów są rzadkie.

Dr Nick Fraser, starożytny badacz z National Museums of Scotland, powiedział, że trudno było określić wielkość gigantycznego ichtiozaura na podstawie zęba, ale te odkrycia rzucają nowe światło na gady.

„Do tej pory podejrzewaliśmy, że większość największych ichtiozaurów to bezzębne i ssące pokarmy” – powiedział, dodając, że rozmiar nowo ogłoszonego zęba jest zdumiewający.

„Nie należy mylić właściciela tego zęba” – powiedział Fraser. „Wraz ze szczątkami kręgowców i żeber, w przeszłości wody triasowe zapewniały schronienie niektórym naprawdę masywnym gadom morskim, które mogły być tak duże jak żywe płetwale błękitne, i istnieją rozstrzygające dowody na to, że niektóre miały duże szczęki uzbrojone w mocne zęby ”.

READ  Jumbotron Bucksa pokazał coś, „prawdopodobnie nie powinien”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *