Goodbye Golden Arches: zmieniono nazwę McDonald’s, aby ponownie otworzyć w Rosji

  • McDonald’s jest bardzo popularny w Rosji od wczesnych lat 90.
  • Jest wśród firm zachodnich, które wyszły z Rosji przez Ukrainę
  • Firma prowadziła blisko 850 restauracji w całej Rosji
  • Restauracje McDonald’s ponownie otwierają się w niedzielę z nowym właścicielem

10 czerwca (Reuters) – niedziela oznacza nowy świt dla entuzjastów fast foodów w Rosji, takich jak dawny McDonald’s Corp. (MCD.N) Restauracje ponownie otwierają się pod nową marką i nowym właścicielem, ponad trzy dekady po pojawieniu się niezwykle popularnej zachodniej sieci fast foodów.

Wznowienie rozpocznie się w Dzień Rosji, święto narodowe z okazji niepodległości kraju, w tej samej doskonałej lokalizacji na Placu Puszkina w Moskwie, gdzie McDonald’s po raz pierwszy został otwarty w Rosji w styczniu 1990 roku.

Na początku lat 90., wraz z upadkiem Związku Radzieckiego, restauracje McDonald’s stały się ucieleśnieniem napięć zimnej wojny i były sposobem dla milionów Rosjan na spróbowanie amerykańskiej kuchni i kultury. Wyjście marki jest teraz potężnym symbolem tego, jak Rosja i Zachód kierują się plecami do siebie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

McDonald’s powiedział w zeszłym miesiącu, że sprzedaje swoje restauracje w Rosji jednemu ze swoich lokalnych licencjodawców, Alexandrowi Goffourowi. Transakcja jest jednym z najbardziej głośnych odejść korporacji od czasu, gdy 24 lutego Rosja wysłała dziesiątki tysięcy żołnierzy na Ukrainę. Czytaj więcej

Słynne „złote łuki” McDonalda zostały usunięte w lokalizacjach w Moskwie i Sankt Petersburgu, gdzie powstanie nowe logo składające się z dwóch frytek i kotleta do hamburgera na zielonym tle. Ponowne otwarcie obejmie początkowo 15 lokalizacji w Moskwie i okolicach.

Nazwa nowej serii pozostaje pilnie strzeżoną tajemnicą. Dziennik RBC poinformował, że zmiana nazwy aplikacji McDonald’s w piątek na „My Burger” wywołała pewne podekscytowanie w Internecie, ale zespół prasowy sieci powiedział, że jest to tylko tymczasowe.

READ  Dow Jones spadł przed przemówieniem Powella Top 7 akcji do kupienia i obejrzenia

Slogan na stronie głównej aplikacji brzmiał: „Niektóre rzeczy się zmieniają, ale stabilny biznes jest na miejscu”.

Rosyjskie media, powołując się na ujawnione zdjęcia nowego menu, zmieniły nazwy dań takich jak Filet-O-Fish na „Fish Burger” i Chicken McNuggets na „Nuggets”. Reuters nie był w stanie zweryfikować zmian.

pióra

Govor powiedział, że planuje rozszerzyć nową markę do 1000 lokalizacji w całym kraju i ponownie otworzyć wszystkie restauracje sieci w ciągu dwóch miesięcy. Ale mogą być pewne przeciwne wiatry.

Budowanie marki zajmuje dekady, a nowe wprowadzenie na rynek ma kluczowe znaczenie dla przyszłego sukcesu marki, powiedział Peter Gabrielson, profesor marketingu międzynarodowego na fińskim Uniwersytecie Vaasa.

„Dzień otwarcia jest ważny, ponieważ po raz pierwszy konsumenci mogą poczuć, dotknąć i zobaczyć markę i to, co reprezentuje” – powiedział. „Ważne jest, jaka będzie reakcja i oczywiście ludzie będą ją porównywać do McDonalda”.

McDonald’s, największa na świecie sieć burgerów, była właścicielem 84% z prawie 850 restauracji w całej Rosji i przejęła odpowiedzialność za 1,4 miliarda dolarów po sprzedaży firmie Govor, której spółka zależna GiD LLC prowadziła wcześniej 25 restauracji.

Oleg Baroev z rosyjskiego McDonald’s powiedział, że inni franczyzobiorcy będą mieli możliwość prowadzenia działalności pod nową marką, ale tradycyjna marka McDonald’s opuści kraj. McDonald’s powiedział, że zachowa swoje marki.

W zeszłym roku McDonald’s wygenerował około 9%, czyli 2 miliardy, swoich przychodów z Rosji i Ukrainy. McDonald’s ma prawo kupować swoje restauracje w Rosji w ciągu 15 lat, ale wiele warunków sprzedaży Govorowi pozostaje niejasnych.

Agencja informacyjna TASS poinformowała w środę, że restauracja McDonald’s pozostanie otwarta jak zwykle na lotniskach i dworcach kolejowych w Moskwie i Sankt Petersburgu do 2023 roku, powołując się na źródło zbliżone do restauracji Roscentre. (ROST.MM)Kolejny franczyzobiorca.

READ  Urzędnicy ostrzegają przed przerwami w dostawie prądu tego lata z powodu upałów i trudnych warunków pogodowych

„Rocentre ma unikalną umowę, na mocy której amerykańska firma nie może wycofać koncesji. Mogą działać w spokoju” – cytuje źródło TASS.

Roscentre odmówił komentarza. McDonald’s nie odpowiedział od razu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Raport Reutera) Edycja przez Matta Skovhama i Garetha Jonesa

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *