Greckie pożary szaleją w pobliżu Aten; Domy, ewakuacja szpitali

ATENY (Reuters) – We wtorek w górzystym regionie Benteli niedaleko Aten wybuchł grecki pożar podsycany silnymi wiatrami, co skłoniło władze do nakazania ewakuacji co najmniej czterech obszarów i szpitala.

Gęste chmury dymu wzniosły się w niebo nad Mount Penteli, gdzie pożar wybuchł o 14:30 GMT, około 27 km na północ od centrum Aten.

Zdjęcia przedstawiały Partenon na wzgórzu Akropolu pokryty czerwonym światłem z powodu płonącego w tle ognia. O zmroku, według świadków, z wyspy Evia, oddalonej o około 50 km, widać było płomienie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Lokalne media podały, że pożar spłonął co najmniej jeden dom, ale strażacy nie byli w stanie potwierdzić tej informacji. Straż pożarna poinformowała, że ​​nie było doniesień o obrażeniach.

Około 420 strażaków przy pomocy 85 silników próbuje ugasić płomienie, które płonęły na kilku frontach późnym popołudniem. Ponad dwa tuziny śmigłowców i samolotów wcześniej oblały płomienie wodą, ale ze względów bezpieczeństwa musiały wstrzymywać operacje w nocy.

Władze nakazały ewakuację czterech dzielnic: Dravi, Anthusa, Dioni i Dasmari. Poradzili także mieszkańcom większej liczby obszarów, aby przygotowali się do ewakuacji.

Zapobiegawczo ewakuowano Narodowy Szpital i Obserwatorium w Atenach. Ruch na drogach do Bentili został wstrzymany, a policja pomogła mieszkańcom wydostać się z obszarów dotkniętych pożarem.

Premier Kyriakos Mitsotakis przewodniczył telekonferencji z organami ochrony ludności w sprawie pożaru.

„Dzisiaj jest trudny dzień. Jesteśmy u szczytu sezonu pożarowego, a obecne warunki ułatwiają wybuchanie i rozprzestrzenianie się pożarów” – powiedział w oświadczeniu rzecznik straży pożarnej Yiannis Artubius.

Artubius wcześniej powiedział państwowej telewizji ERT, że pożar był „trudnym” przypadkiem i że 28 strażaków z Rumunii pomagało miejscowym strażakom.

READ  Trzęsienie ziemi w Afganistanie: po trzęsieniu ziemi o sile 5,9 zginęło ponad 900 osób

— Walczymy z tym — powiedział Artubius — staramy się otoczyć ogień.

Spodziewano się, że wiatry utrzymają się w środowe popołudnie.

Ponad 200 strażaków i sprzętu z Bułgarii, Francji, Niemiec, Rumunii, Norwegii i Finlandii będzie w gotowości w najgorętszych miesiącach lipca i sierpnia w Grecji.

W zeszłym roku pożary zniszczyły około 300 000 akrów (121 000 hektarów) lasów i buszu w różnych częściach Grecji, ponieważ kraj doświadczył najgorszej fali upałów od 30 lat.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe relacje Angelique Kotanto, Carolina Tajares i Alexa Konstantinidisa; Napisane przez Rene Maltezzo. Montaż przez Sandrę Mahler i Richarda Boleyn

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *