Halloweenowa katastrofa w Seulu: co wiemy o śmiertelnej sile Itaewona


Seul, Korea Południowa
CNN

W większość weekendów wąskie uliczki Itaewon, oświetlonej neonami dzielnicy życia nocnego stolicy Korei Południowej, Seulu, zapełniają się imprezami i turystami. Teraz to jest strona Jedna z najgorszych katastrof w kraju.

W sobotnią noc dziesiątki tysięcy ludzi przybyło do obszaru w centrum Seulu, aby świętować Halloween – ale panika wybuchła, gdy tłumy narastały, a niektórzy świadkowie mówili, że ciężko było oddychać i nie można się poruszać.

Od niedzieli liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 154 zabitych i dziesiątek rannych. Władze rozpoczęły teraz pilne śledztwo, aby dowiedzieć się, jak to, co miało być świętem, poszło tak źle, gdy rodziny w całym kraju opłakują i szukają swoich zaginionych bliskich.

Oto, co wiemy do tej pory.

Itaewon zawsze było popularnym miejscem świętowania Halloween, zwłaszcza że w ostatnich latach święto to stało się bardziej popularne w Azji. Niektórzy przyjeżdżają nawet do Seulu z innych krajów regionu na uroczystości.

Ale w ciągu ostatnich dwóch lat obchody zostały stłumione przez pandemiczne ograniczenia dotyczące wielkości tłumu i nakazów maskowania.

Sobotnia noc była pierwszym Halloween od czasu, gdy kraj zniósł te ograniczenia – nadając szczególne znaczenie wielu entuzjastycznym uczestnikom Seulu, a także międzynarodowym gościom, w tym zagranicznym mieszkańcom i turystom.

Zarezerwowane hotele i imprezy w okolicy były wcześniej zarezerwowane i oczekiwano dużych tłumów.

Świadkowie powiedzieli CNN, że było bardzo mało – jeśli w ogóle – kontroli nad tłumem, zanim tłum zamienił się w śmierć.

Filmy i zdjęcia zamieszczone w mediach społecznościowych pokazują ludzi stłoczonych, stojących obok siebie na wąskiej uliczce.

Tłumy nie są obce tej okolicy ani mieszkańcom Seulu, którzy są przyzwyczajeni do metra i zatłoczonych ulic w prawie 10-milionowym mieście.

Jeden naoczny świadek powiedział, że trochę czasu zajęło ludziom uświadomienie sobie, że coś jest nie tak, ponieważ spanikowane krzyki ludzi rywalizowały z muzyką graną z okolicznych klubów i barów.

READ  Biden dotarł na szczyt obu Ameryk zdeterminowany, by mimo pogardy skupić się na regionie

Po pierwszych telefonach alarmowych około godziny 22.24 władze rzuciły się na miejsce zdarzenia – ale sama liczba ludzi utrudniała dotarcie do tych, którzy potrzebowali pomocy.

Filmy zamieszczone w mediach społecznościowych pokazywały ludzi naciskających na innych imprezowiczów na podłodze, gdy czekali na pomoc medyczną.

Tysiące ludzi w kostiumach na Halloween przyczyniły się do poczucia zamieszania i chaosu. Jeden ze świadków opisał, że widział policjanta krzyczącego podczas katastrofy – ale niektórzy biesiadnicy pomylili go z innym gościem.

Przyczyna paniki jest nadal badana, chociaż urzędnicy stwierdzili, że na miejscu nie było wycieków gazu ani pożarów.

Ciało ofiary niesione jest na noszach w Itaewon, Seul, Korea Południowa, 30 października.

Władze stwierdziły, że ofiary były młode, głównie nastolatki i wczesne dwudziestki. Znany z życia nocnego i modnych restauracji, Itaewon jest bardzo popularny wśród turystów z plecakami i studentów z zagranicy.

Wśród zabitych 154 to co najmniej 26 obcokrajowców, według władz, z ofiarami z krajów takich jak Stany Zjednoczone, Chiny, Iran, Tajlandia, Sri Lanka, Japonia, Australia, Norwegia, Francja, Rosja, Austria, Wietnam, Kazachstan i Uzbekistan . .

Wszystkie ofiary oprócz jednej zostały zidentyfikowane, powiedział południowokoreański premier Han Duck-soo na poniedziałkowej konferencji prasowej. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Bezpieczeństwa Korei Południowej podało, że liczba ofiar śmiertelnych wyniosła 56 mężczyzn i 97 kobiet.

Ministerstwo podało, że od godziny 17:00 czasu lokalnego w niedzielę (4 rano czasu wschodniego) liczba rannych wzrosła do 133, z czego 37 zostało ciężko rannych.

Władze miasta Seulu poinformowały, że otrzymano ponad 4000 zgłoszeń o zaginionych osobach. Ta liczba może obejmować wiele zgłoszeń dotyczących tej samej osoby lub zgłoszenia złożone w sobotę wieczorem w przypadku osób, które zostały odnalezione.

Policja powiedziała, że ​​nie było aktywnych poszukiwań zaginionych, ponieważ uważano, że nikogo nie zabrakło na miejscu zdarzenia. Zamiast tego, powiedzieli, raporty o zaginionych osobach zostały wykorzystane do zidentyfikowania tych, którzy zmarli.

READ  Rozmowy Bidena z Izraelem podkreślają podział w sprawie Iranu: Aktualizacje na żywo

Służby ratownicze leczą rannych w Seulu 30 października.

Lee Sang-min, minister spraw wewnętrznych i bezpieczeństwa, powiedział w niedzielę, że „duża liczba” policji i sił bezpieczeństwa została wysłana w sobotę do innej części Seulu w odpowiedzi na spodziewane tam protesty.

Tymczasem powiedział, że w Itaewon tłum nie był wyjątkowo duży, więc rozmieszczono tam tylko „normalny” poziom sił bezpieczeństwa.

Po katastrofie w sobotę wieczorem wysłano ponad 1700 sił reagowania kryzysowego, w tym ponad 500 strażaków, 1100 funkcjonariuszy policji i około 70 pracowników rządowych.

Prezydent Yoon Seok-yeol zwołał nadzwyczajne spotkanie i wezwał urzędników do jak najszybszej identyfikacji zmarłych.

Ale nawet kilka godzin później rodziny wciąż czekały, aby dowiedzieć się, czy ich bliscy żyją.

Krewni zaginionych osób płaczą w ośrodku pomocy społecznej 30 października w Seulu w Korei Południowej.

W bezpośrednim następstwie wiele osób zostało zabranych do pobliskich placówek, a ciała do kilku szpitalnych kostnic. Rodziny zgromadzone w miejscach blisko miejsca, w którym urzędnicy zbierali imiona zaginionych i zmarłych.

Yoon obiecał wdrożyć nowe środki, aby zapobiec powtórzeniu się podobnych incydentów, mówiąc, że rząd „przeprowadzi nadzwyczajne inspekcje nie tylko imprez Halloween, ale także lokalnych festiwali i w pełni nimi zarządza, aby były przeprowadzane w sposób uporządkowany i bezpieczny”.

Rząd zapewni również leczenie psychologiczne i finansowanie rodzin zmarłych i rannych. Władze ogłosiły okres żałoby narodowej do 5 listopada i wyznaczyły Yongsan-gu, gdzie znajduje się Itaewon, jako specjalny obszar klęski.

Kwiaty widoczne na miejscu śmiertelnego wypadku w Seulu w Korei Południowej, niedziela, 30 października 2022 r.

Gdy smutny i zszokowany naród zmaga się z tą tragedią, pojawiają się również pytania o to, jak taka katastrofa mogła mieć miejsce na popularnym obszarze, gdzie ludzie gromadzą się.

Trudno powiedzieć, co mogło spowodować zamęt, ale władze „spodziewały się dużej liczby… przed sobotnią nocą”, powiedziała Juliette Kayem, ekspert ds. zarządzania katastrofami i analityk ds. bezpieczeństwa narodowego w CNN.

„Po stronie władz spoczywa odpowiedzialność za monitorowanie wielkości tłumu w czasie rzeczywistym, aby mogły wyczuć potrzebę wyprowadzenia ludzi” – dodała.

READ  Policja aresztowała 23 osoby w Hongkongu w rocznicę Tiananmen

Suah Chu, lat 23, został złapany w tłumie, ale udało mu się uciec do budynku wzdłuż alei. Zapytana, czy widziała jakichś urzędników próbujących ograniczyć liczbę osób wchodzących do zaułka, odpowiedziała: „Przed wypadkiem wcale”.

Inny naoczny świadek opisał sytuację jako „pogarszająca się”, mówiąc, że słyszeli „ludzi wzywających pomoc innych ludzi, ponieważ nie było wystarczającej liczby ratowników, którzy mogliby sobie z tym poradzić”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *