Historyczne miasto Ukrainy wpisane na listę UNESCO „w niebezpieczeństwie”

Uwaga redaktora — Subskrybuj otwarty światCotygodniowy biuletyn CNN Travel. Otrzymuj wiadomości o otwieranych kierunkach, inspiracje do przyszłych przygód, a także najnowsze informacje o lotnictwie, jedzeniu i piciu, zakwaterowaniu i innych wydarzeniach związanych z podróżowaniem.

(CNN) – Historyczne centrum ukraińskiego miasta Odessa oraz miejsca w Jemenie i Libanie zostały w środę wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO).

Wszystkie trzy obiekty zostały jednocześnie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w Zagrożeniu.

Umowa założycielska UNESCO zobowiązuje wszystkich członków – w tym Rosję i Ukrainę – „do niepodejmowania żadnych celowych działań, które bezpośrednio lub pośrednio szkodzą ich własnemu dziedzictwu lub dziedzictwu innego Państwa-Strony Konwencji”.

Audrey Azoulay, dyrektor generalna UNESCO, powiedziała w oświadczeniu, że ma nadzieję, że lista pomoże chronić Odessę przed wojną.

„Odessa, wolne miasto, miasto kosmopolityczne, legendarny port, który odcisnął swoje piętno na kinie, literaturze i sztuce, została objęta wzmocnioną ochroną społeczności międzynarodowej” – powiedział Azoulay.

„Podczas gdy wojna trwa, ta inskrypcja ucieleśnia naszą zbiorową determinację, aby zapewnić ochronę tego miasta, które zawsze przezwyciężyło globalne wstrząsy, przed dalszym zniszczeniem”.

W oświadczeniu stwierdzono, że decyzja zapewni Ukrainie dostęp do „międzynarodowej pomocy technicznej i finansowej” w celu ochrony i odbudowy centrum miasta.

Napis powstał podczas nadzwyczajnej sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Paryżu.

Spotkanie dotyczyło trzech zagrożonych miejsc:

Historyczne centrum Odessy (Ukraina)
Międzynarodowe Targi Rashid Karami – Trypolis (Liban)
Zabytki starożytnego królestwa Saby w prowincji Marib (Jemen)

Wszystkie trzy znajdują się teraz zarówno na Liście Światowego Dziedzictwa, jak i na Liście Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu.

W Jemenie to miejsce obejmuje siedem stanowisk archeologicznych, które pokazują architektoniczne, estetyczne i technologiczne osiągnięcia Królestwa Saby od pierwszego tysiąclecia pne do przybycia islamu około 630 rne.

Witryna została dodana do listy „zagrożonych” ze względu na zagrożenia dla witryny w wyniku konfliktu w Jemenie.

Lokalizacja w Libanie, Rachid Karami International Gallery w Trypolisie, została zaprojektowana przez brazylijskiego architekta Oscara Niemeyera w 1962 roku. Główny budynek to zadaszona sala wystawowa w kształcie wysięgnika.

Rashid Karami International Gallery w Trypolisie w Libanie, zaprojektowana przez brazylijskiego architekta Oscara Niemeyera.

Rashid Karami International Gallery w Trypolisie w Libanie, zaprojektowana przez brazylijskiego architekta Oscara Niemeyera.

imageBROKER/Shutterstock.com

„Jest to jedno z głównych reprezentatywnych dzieł nowoczesnej architektury XX wieku na arabskim Bliskim Wschodzie” – poinformowało UNESCO w komunikacie prasowym.

UNESCO poinformowało, że został dodany do listy zagrożeń ze względu na „alarmujący stan zachowania, brak środków finansowych na jego utrzymanie oraz nieodłączne ryzyko propozycji rozwojowych, które mogłyby wpłynąć na integralność kompleksu”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *