Hiszpania: Jedna osoba zginęła w ataku nożem na kościół, zbadano powiązania terrorystyczne

BARCELONA, Hiszpania (AP) – Mężczyzna z nożem zabił zakrystianina i zranił księdza w dwóch kościołach katolickich w Algierze, zanim został aresztowany w środę, podało hiszpańskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Władze badają atak jako możliwy akt terroryzmu.

Podejrzany przebywa w areszcie hiszpańskiej policji krajowej. Ministerstwo go nie zidentyfikowało.

Algeciras leży w pobliżu południowego krańca Hiszpanii, po drugiej stronie zatoki od Gibraltaru. Jest domem dla ważnego portu z połączeniami promowymi do Afryki Północnej.

Atak rozpoczął się około godziny 19:00, kiedy uzbrojony mężczyzna wszedł do kościoła Maria Auxiliadora y San Isidro i zaatakował księdza, który został ciężko ranny – poinformowało ministerstwo.

Napastnik udał się następnie do drugiego kościoła, Nuestra Señora de la Palma, oddalonego o pięć minut spacerem, gdzie zaatakował zakrystianina. Jak poinformowało ministerstwo, kościelny, którego zadaniem jest opieka nad kościołem, wybiegł na plac publiczny, gdzie napastnik zadał mu śmiertelne obrażenia.

Ratusz w Algeciras zidentyfikował kościelnego jako Diego Valencia, a rannego księdza jako Antonio Rodrigueza. Ratusz poinformował, że trafił do szpitala, a jego stan jest stabilny.

Lokalne media podały, że trzy osoby zostały ranne.

Hiszpański Sąd Krajowy, sędzia wszczął śledztwo w sprawie aktu terroryzmu.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że policja prowadzi dochodzenie w celu ustalenia charakteru ataku. Nie podano żadnych szczegółów na temat motywów ataku.

Hiszpański premier Pedro Sánchez przyłączył się do pokazu poparcia.

„Chcę złożyć najgłębsze kondolencje rodzinom Sextonów zabitych w strasznym ataku w Algeciras” – napisał Sanchez na Twitterze. – Życzę kontuzjowanym szybkiego powrotu do zdrowia.

„Z wielkim bólem przyjąłem wiadomość o incydencie w Algeciras” – napisał na Twitterze Francisco García, sekretarz generalny Synodu Biskupów Hiszpanii. Konferencja jest organizacją katolickich biskupów Hiszpanii w Rzymie.

„To smutne chwile cierpienia, jesteśmy zjednoczeni z rodzinami ofiar i diecezją Kadyksu” – dodał García.

READ  WYŁĄCZNIE: Generalny inspektor DHS wiedział o brakujących tekstach Secret Service kilka miesięcy wcześniej niż wcześniej wiedziano

Opuszczono do połowy masztu flagi ratuszowe, ogłoszono dzień żałoby.

„Wszyscy jesteśmy zbulwersowani tymi działaniami, które napełniają nas bólem” – powiedział burmistrz Jose Landaluz. „Algeciras zawsze było miastem, w którym panuje jedność i tolerancja, nawet jeśli takie incydenty tworzą obraz, który nie pasuje do prawdy”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.