Imigranci: Burmistrz Nowego Jorku Eric Adams ogłasza stan wyjątkowy dla osób ubiegających się o azyl


Nowy Jork
CNN

Burmistrz Eric Adams ogłosił stan wyjątkowy, aby pomóc zareagować na kryzys imigracyjny w mieście, który, jak powiedział dziennikarzom w piątek, będzie kosztować miasto w tym roku podatkowym 1 miliard dolarów.

„Mamy sytuację, w której do Nowego Jorku przyjeżdża teraz więcej osób, niż możemy natychmiast pomieścić, w tym rodziny z niemowlętami i małymi dziećmi” – powiedział Adams. „Jeśli osoby ubiegające się o azyl będą mogły zostać zakwaterowane z dzisiejszych autobusów, przekroczymy największą liczbę osób, jakie kiedykolwiek zarejestrowano w systemie schronisk w naszym mieście”.

Burmistrz wezwał do pilnej pomocy federalnej i stanowej, aby poradzić sobie z ciągłym napływem osób ubiegających się o azyl.

Deklaracja Adamsa pokieruje wszystkie odpowiednie agencje miejskie w celu skoordynowania wysiłków mających na celu reakcję na kryzys humanitarny i utworzenia miejskich Humanitarian Emergency Response and Relief Centers. Stan wyjątkowy będzie obowiązywał przez 30 dni i może zostać przedłużony, powiedział burmistrz.

Nowy Jork ma obecnie ponad 61 000 osób w swoim systemie schronisk, w tym tysiące osób bezdomnych i tysiące osób ubiegających się o azyl, które w ostatnich miesiącach zostały przywiezione z innych części kraju, powiedział burmistrz. Powiedział, że od kwietnia tego roku ponad 17 000 osób ubiegających się o azyl zostało przetransportowanych autobusami z południowej granicy do Nowego Jorku.

W pierwszym tygodniu października Waszyngton, Nowy Jork i Chicago przewiozły ponad 18 milionów imigrantów – przetworzonych i zwolnionych przez urzędników imigracyjnych w przygranicznych społecznościach Teksasu. Gubernator Teksasu Greg Abbott ogłosił plan w kwietniu jako część swojej odpowiedzi na politykę imigracyjną administracji Bidena i przyznał, że podatnicy prawdopodobnie zapłacą rachunek.

System schronisk w Nowym Jorku działa na 100%, powiedział Adams. Miasto spodziewa się wydać co najmniej 1 miliard dolarów do końca roku podatkowego na walkę z napływem imigrantów, powiedział burmistrz, dodając, że jeśli osoby ubiegające się o azyl nadal będą wjeżdżać do miasta z obecnymi stawkami, całkowita populacja w systemie schronisk wzrośnie . W nadchodzącym roku przekroczy 100 tys.

READ  Aktualizacje Titanic Mate na żywo: Poszukiwanie zaginionego partnera rozszerza się na głębsze wody

Adams powiedział, że 42 hotele zostały utworzone jako schroniska dla nagłych wypadków, a 5500 dzieci imigrantów zostało zapisanych do szkół.

Miasto analizuje również możliwy program dla nowojorczyków, którzy mogliby pełnić funkcję wolontariuszy, aby zapewnić zakwaterowanie osobom ubiegającym się o azyl i „bezdomnym” w ich domach.

„Nowojorczycy chcą pomóc, a my sprawimy, że będzie to dla nich proste i łatwe” – powiedział burmistrz.

Adams powiedział we wrześniu, że urzędnicy Ocena, jak zareagują na napływ imigrantóww tym opcje prawne.

„Po sfinalizowaniu sposobu, w jaki zamierzamy nadal wywiązywać się z naszych prawnych i moralnych zobowiązań, ogłosimy to. Do tego czasu informujemy ludzi, co myślimy i jak zamierzamy znaleźć kreatywne sposoby rozwiązania tego wywołanego przez człowieka kryzysu humanitarnego” – powiedział Adams na niepowiązanym wydarzeniu.

Według dwóch urzędników miejskich, 18 września do miasta przywieziono rekordową liczbę migrantów – w sumie dziewięciu, najwięcej w ciągu jednego dnia w tej ostatniej fali. Co najmniej 1011 osób ubiegających się o azyl przybyło między 16 września a 18 września, według trzeciego urzędnika miejskiego.

Teksas wysłał od sierpnia ponad 11 000 imigrantów do Nowego Jorku, Waszyngtonu i Chicago, poinformowało we wrześniu biuro Abbott.

Abbott i inni, którzy popierają zwiększone ograniczenia imigracyjne, twierdzą, że polityka administracji Bidena zachęciła więcej osób do nielegalnego przekraczania granicy. Niektórzy republikańscy kandydaci przeforsowali narrację o inwazji imigrantów w miarę zbliżania się wyborów w połowie kadencji, obiecując, że zrobią więcej, aby rozprawić się z nielegalną imigracją.

Kampania autobusowa doprowadziła do kłótni między Abbottem a Adamsem, którego administracja oskarżyła gubernatora o wykorzystywanie go jako pionka politycznego i którego miasto od dawna uważane jest za sanktuarium dla imigrantów. Burmistrz zwrócił się do rządu centralnego o dodatkowe środki, w tym obiekty mieszkaniowe. Biały Dom powiedział, że jest w kontakcie z Adamsem i obiecał finansowanie FEMA i inne wsparcie.

READ  Giełda dzisiaj: aktualizacje na żywo

Adams powiedział, że rozmawiał z burmistrzem El Paso i powiedział, że Nowy Jork nie może przyjąć tak wielu osób ubiegających się o azyl. Powiedział, że miasto jest w kontakcie z biurem Abbotta, mówiąc, że gubernator Teksasu i jego zespół nie byli otwarci na komunikację.

Adams powtórzył, że Nowy Jork nadal jest miastem sanktuarium.

„Nie mówimy nikomu, że Nowy Jork może przyjąć każdego imigranta w mieście” – powiedział w poniedziałek burmistrz. „Nie zachęcamy ludzi do wysyłania ośmiu lub dziewięciu autobusów dziennie. To nie to, co robimy. Mówimy, że zamierzamy wypełnić ten obowiązek jako miasto-sanktuarium. powiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *