Indonezja zakazuje eksportu oleju palmowego w celu ograniczenia cen krajowych

Ludzie kupują olej do gotowania z palmy olejowej w supermarkecie w Dżakarcie w Indonezji, 27 marca 2022 r. REUTERS / Willy Kurniawan

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

  • „Absolutnie nieoczekiwany” zakaz – Indian Trade Group
  • Rząd jest pod presją kontrolowania cen oleju spożywczego
  • Światowe ceny na rekordowym poziomie w tym roku po indonezyjskich ograniczeniach
  • Zakłócenie rynków olejów jadalnych w wyniku konfliktu na Ukrainie

JAKARTA (Reuters) – Indonezja skutecznie zabroni eksportu oleju palmowego od 28 kwietnia do odwołania po tym, jak prezydent Joko Widodo w piątek ogłosił wstrzymanie dostaw oleju spożywczego i surowców w celu kontrolowania rosnących cen krajowych.

W transmisji wideo Jokowi, jak nazywa się prezydent, powiedział, że polityka polega na zapewnieniu dostępności produktów spożywczych w domu.

„Będę monitorował i oceniał wdrażanie tej polityki, aby olej kuchenny stał się dostępny na lokalnym rynku w dużych ilościach” – powiedział.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Kontrakty terminowe na ropę sojową w USA podskoczyły o ponad 3% do rekordowego poziomu 84,03 centa za funt po tym, jak Indonezja ogłosiła zakaz.

Atul Chaturvedi, szef Stowarzyszenia Wydobywców Rozpuszczalników w Indiach, powiedział agencji Reuters, że ruch ten zaszkodzi konsumentom nie tylko w Indiach, największym nabywcy, ale na całym świecie, ponieważ palma jest najczęściej spożywanym olejem na świecie.

„To posunięcie jest nieco niefortunne i całkowicie nieoczekiwane” – powiedział.

Światowe ceny surowego oleju palmowego, który Indonezja wykorzystuje do produkcji oleju spożywczego, wzrosły w tym roku do rekordowych poziomów ze względu na rosnący popyt i słabą produkcję ze strony głównych producentów Indonezji i Malezji, a także wcześniejsze działania Indonezji mające na celu ograniczenie eksportu oleju palmowego w styczniu, był później. Zniesiony w marcu.

READ  Kontrakty terminowe Dow Jones: co robić, gdy wzrost na rynku spada i utrzymuje się na kluczowych poziomach; Wiadomości Apple z kranu
Światowe ceny oleju jadalnego wzrosną do rekordowych poziomów w 2022 r. z powodu wstrząsów podażowych

Tymczasem na światowe rynki oleju jadalnego w tym roku wpłynęła również rosyjska inwazja na Ukrainę, która odcięła dostawy oleju słonecznikowego z regionu. Rosja określiła swoją pracę jako „operację specjalną”.

Morze Czarne odpowiada za 76% światowego eksportu oleju słonecznego, a żegluga handlowa z regionu została poważnie ucierpiała od czasu wkroczenia sił rosyjskich na Ukrainę w lutym. Czytaj więcej

„Sky będzie teraz miał ograniczone ceny oleju jadalnego. Nabywcy byli zależni od oleju palmowego po tym, jak dostawy oleju słonecznego spadły z powodu wojny na Ukrainie”, powiedział handlowiec z Bombaju w globalnej firmie handlowej.

„Teraz oni (kupujący) nie mają wyboru, ponieważ dostawy oleju sojowego również są ograniczone”.

Indonezja ma ponad połowę światowych dostaw oleju palmowego.

Indonezja od 2018 roku zaprzestała wydawania nowych zezwoleń na plantacje palm olejowych, często obwiniane o wylesianie i niszczenie siedlisk zagrożonych zwierząt, takich jak orangutany.

Stowarzyszenie Przemysłu Oleju Palmowego Japkei powiedziało, że będzie trzymać się tej polityki, ale poprosiło rząd o ponowną ocenę zakazu, jeśli zaszkodzi sektorowi.

„Jeśli ta polityka ma jakikolwiek negatywny wpływ na zrównoważony rozwój sektora oleju palmowego, poprosimy rząd o ponowną ocenę polityki” – powiedziała w oświadczeniu.

W Indonezji średnia cena detaliczna oleju spożywczego wynosiła 26 436 rupii (1,84 USD) za litr, co oznacza wzrost o ponad 40% w tym roku. W niektórych krajach w całym kraju ceny prawie podwoiły się w ciągu ostatniego miesiąca, jak wynika ze strony Price Watch.

W ostatnich dniach studenci zorganizowali demonstracje w kilku miastach w Indonezji z powodu rosnących cen oleju spożywczego.

Rząd Indonezji ustanowił limit 14 000 rupii na litr oleju spożywczego luzem, ale dane Ministerstwa Handlu wykazały, że w tym miesiącu został sprzedany za ponad 18 000 rupii.

Trwa rządowe śledztwo w sprawie zarzutów korupcji przy wydawaniu wymaganych zezwoleń eksportowych. Czytaj więcej

READ  Bitcoin zobaczy „długą bessę”, mówi inwestor, którego cena BTC utknęła na poziomie 19 000 USD

(dolar = 14 356 000 rupii)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raport przygotowany przez Francescę Nangue; Dodatkowe relacje Rajendry Jadhav w Mumbai Editing autorstwa Kanupriyi Kapoor, Martina Petty i Jane Merriman

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.