Inflacja w Wielkiej Brytanii skacze do najwyższego od 40 lat poziomu 9% wraz ze wzrostem cen żywności i energii

Brytyjskie Biuro Statystyk Narodowych poinformowało, że według szacunków inflacja mogła być wyższa „w okolicach 1982 roku”.

Justin Thales | Afp | Obrazy Getty

Oficjalne dane ujawniły w środę, że inflacja w Wielkiej Brytanii podskoczyła do najwyższego od 40 lat poziomu 9% w kwietniu, gdy ceny żywności i energii wzrosły, pogłębiając kryzys związany z kosztami utrzymania w tym kraju.

Ceny konsumpcyjne wzrosły o 2,5% miesiąc do miesiąca, nieco mniej niż oczekiwano wzrostu o 2,6% w ankiecie ekonomistów agencji Reuters, która również prognozuje wzrost o 9,1% w skali roku.

9-procentowy wzrost CPI jest najwyższy od początku rejestracji w obecnej formie w 1989 r., przewyższając roczny wzrost o 8,4 proc. odnotowany w marcu 1992 r. i dużo wcześniej. 7% widziano w marcu od tego roku. Brytyjskie Biuro Statystyk Narodowych również poinformowało, że jego szacunki wskazują, że inflacja mogła być wyższa „w okolicach 1982 roku”.

Od 1 kwietnia brytyjski Urząd Regulacji Energetyki podniósł limit cen energii dla gospodarstw domowych o 54% po wzroście hurtowych cen energii, w tym rekordowego wzrostu światowych cen gazu. Regulator Ofgem nie wykluczył w tym roku podniesienia limitu w swoich okresowych przeglądach.

Presja Banku Anglii

ten Bank Anglii Podniósł stopy procentowe na czterech kolejnych posiedzeniach, przenosząc koszt pożyczek z historycznego niskiego poziomu z czasów pandemii wynoszący 0,1% do najwyższego od 13 lat poziomu 1%, ponieważ ma na celu powstrzymanie hiperinflacji bez hamowania wzrostu gospodarczego.

Niedawne badanie pokazuje, że jedna czwarta Brytyjczyków opuszcza posiłki Wraz z presją inflacyjną i kryzysem żywnościowym, które przeradzają się w to, co Andrew Bailey, gubernator Banku Anglii, określił jako „przerażające” oczekiwania wobec konsumentów.

Środowa hiperinflacja zadaje kolejny „cios młotem” rodzinom, które już martwią się o koszty utrzymania, i pojawiają się ostrzeżenia, że ​​najgorsze dopiero nadejdzie.

„W przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych inflacja w Wielkiej Brytanii nadal rośnie, co zwiększa obawy o koszty utrzymania” – powiedział Richard Carter, szef badań o stałym oprocentowaniu w Quilter Cheviot.

„Dotknie to również presji na Bank Anglii, aby podniósł stopy procentowe i kontrolował wyższe stopy, nawet jeśli, jak sami przyznają, wiele czynników napędzających inflację jest poza ich kontrolą”.

Carter zauważył, że prawdopodobnie wywrze presja na rząd brytyjski, aby wycofał dźwignię i szukał „złagodzenia bólu gospodarstwom domowym jesienią”.

Podczas gdy Bank zwykle wolałby rozważyć szok podażowy, który spowodował wzrost cen energii i surowców, silne dane z rynku pracy sprawiają, że obecny impas jest szczególnie trudny do zignorowania.

„Po raz pierwszy od początku rekordów jest mniej bezrobotnych niż wolnych miejsc pracy, stopa bezrobocia utrzymuje się obecnie na najniższym poziomie od prawie 50 lat, a pracownicy wykorzystują swoją zwiększoną siłę przetargową, aby domagać się od pracodawców podniesienia wynagrodzeń, aby sobie z nimi poradzić. rosnące koszty utrzymania, przy płacach rosnących obecnie na poziomie 7%” – zauważył Ambrose Crofton, strateg ds. globalnego rynku w JPMorgan Asset Management.

„Niebezpieczeństwo jest tym, czym powinno być [the Bank of England] Zbyt szybkie podnoszenie stóp procentowych w czasie, gdy konsumenci już odczuwają trudności, może utrudnić popyt i wepchnąć gospodarkę w recesję. Jednak robienie zbyt małej ilości może utrwalić oczekiwania inflacyjne i doprowadzić do bardziej stabilnej pętli sprzężenia zwrotnego między płacami a ceną”.

Tak więc stratedzy JPMorgan uważają, że bank będzie starał się zachować równowagę, ostrożnie podnosząc stopy procentowe jedno posiedzenie na raz, jednocześnie uważnie monitorując dane gospodarcze pod kątem oznak spowolnienia na rynku pracy lub presji płacowej.

„Bezprecedensowe” uszkodzenia

Brytyjska Izba Handlowa ostrzegła po ogłoszeniu w środę, że „przerażająca” inflacja i kryzys kosztów życia, z jakimi borykają się rodziny, szkodzą zdolności firm do inwestowania i działania na pełnych obrotach.

Suren Thiru, szef ekonomii w BCC, powiedział w notatce.

„Chociaż latem inflacja może nieco osłabnąć, kwietniowy wzrost inflacji prawdopodobnie zostanie przekroczony w październiku, ponieważ oczekiwana podwyżka pułapu cen energii z miesiąca na miesiąc pcha inflację powyżej 10%.”

BCC wezwała rząd brytyjski do pomocy konsumentom i przedsiębiorstwom w przezwyciężeniu kryzysu poprzez cofnięcie niedawnej podwyżki ubezpieczenia społecznego – podatku dochodowego – oraz zmniejszenie podatku od wartości dodanej (VAT) od komercyjnych rachunków za energię.

READ  Najnowsze wiadomości o Rosji i wojnie na Ukrainie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.