Inspektorzy ONZ w pobliżu ukraińskiej elektrowni jądrowej z misją uniknięcia wypadku

  • Zespół MAEA spodziewał się, że inspekcja rozpocznie się w czwartek
  • Nie wiadomo, jak długo inspektorzy będą mogli zostać
  • Ukraina odnosi sukcesy w kontrataku wojskowym
  • Rosja wstrzymuje przepływ gazu przez główny rurociąg

Zaporoże, Ukraina (Reuters) – Inspektorzy ONZ przybyli w środę do południowo-ukraińskiego miasta Zaporoża z misją zapobiegania wypadkowi nuklearnemu w okupowanej przez Rosję elektrowni, gdzie pobliskie bombardowania wywołały globalne obawy przed katastrofą.

Zespół MAEA przybył do miasta, 55 kilometrów od stacji, gdzie prawdopodobnie spędzą noc przed przybyciem do obiektu w czwartek.

Choć urzędnicy zainstalowani przez Rosjan wskazali, że wizyta może trwać tylko jeden dzień, MAEA liczy na dłuższy okres.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Jeśli uda nam się ustanowić stałą lub dalszą obecność, zostanie ona przedłużona. Ale pierwsza część zajmie kilka dni” – powiedział dziennikarzom w Zaporożu prezes Rafael Grossi.

„To misja, której celem jest zapobieżenie awarii jądrowej” – powiedział.

Rosja przejęła reaktor jądrowy, największy w Europie, na początku marca i od tego czasu jej siła militarna jest tam do dziś, podobnie jak większość ukraińskiej siły roboczej, która musiała nadal obsługiwać obiekt, który dostarczał 20% ukraińskiej energii elektrycznej.

Walki w pobliżu elektrowni i dalej zostały ogłoszone w środę, a zarówno Kijów, jak i Moskwa poinformowały o sukcesach na polu bitwy podczas ukraińskiej kontrofensywy mającej na celu odzyskanie południowego terytorium.

Ukraina odparła rosyjskie próby rozpoczęcia ofensywy w kierunku Bachmuta i Awdijiwki, dwóch miast na północ od okupowanego przez Rosję Doniecka, poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych. Dodała, że ​​siły lojalne wobec Moskwy skoncentrowały się na Bachmucie w dążeniu do rozszerzenia kontroli nad Donbasem.

Reuters nie był w stanie samodzielnie zweryfikować takich doniesień.

Z dala od Ukrainy Rosja wstrzymała w środę dostawy gazu głównym szlakiem dostaw do Europy, nasilając walkę gospodarczą między Moskwą a Brukselą, która może doprowadzić do recesji i racjonowania energii w niektórych z najbogatszych krajów kontynentu. Czytaj więcej

READ  Niemcy rejestrują ponad 27 000 uchodźców z Ukrainy

Sąsiednia Estonia ogłosiła plany zakazu większości Rosjan wjazdu do kraju w ciągu kilku tygodni, jeśli to możliwe we współpracy z partnerami regionalnymi, po tym, jak Unia Europejska była zbyt podzielona, ​​by zgodzić się na całkowity zakaz. Czytaj więcej

Rosja twierdzi, że prowadzi „specjalną operację wojskową”, aby pozbyć się nacjonalistów z Ukrainy i chronić społeczności rosyjskojęzyczne.

Kijów i Zachód opisują działania Rosji jako nieuzasadnioną wojnę agresywną, która spowodowała ucieczkę milionów ludzi i obróciła miasta w gruzy.

wysokie ryzyko

Od tygodni Ukraina i Rosja oskarżają się nawzajem o narażanie bezpieczeństwa zakładu w Zaporożu poprzez ataki artyleryjskie lub drony, ryzykując katastrofę radiologiczną w stylu Czarnobyla.

Kijów twierdzi, że Rosja używa elektrowni jako tarczy do atakowania miast i miasteczek, wiedząc, że Ukrainie będzie trudno odpowiedzieć ogniem. Oskarżyła również siły rosyjskie o zbombardowanie fabryki.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że poziom promieniowania na stacji był normalny.

Rosja zaprzeczyła ukraińskim zarzutom o lekkomyślne zachowanie i zakwestionowała powód zbombardowania obiektu, w którym stacjonowały jej siły, jak nazwała oddział bezpieczeństwa.

Moskwa oskarżyła Ukraińców o zbombardowanie stacji w celu wywołania międzynarodowego oburzenia, które w nadziei Kijowa doprowadzi do powstania strefy zdemilitaryzowanej.

Ukraiński minister energetyki Niemiec Galushenko powiedział, że inspekcja MAEA była krokiem w kierunku „rozebrania i demilitaryzacji terenu”. Rosja oświadczyła, że ​​na razie nie planuje wycofania swoich sił. Czytaj więcej

Zapytany o strefę zdemilitaryzowaną, Grossi z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej powiedział, że jest to kwestia polityczna dla krajów zaangażowanych w konflikt.

Rosja poinformowała, że ​​z zadowoleniem przyjęła wyrażony przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej zamiar ustanowienia stałej misji na stacji.

READ  Jak Estonia chce trzymać się z dala od rosyjskiej propagandy

Ale Jewgienij Palitsky, szef rosyjskiej administracji w regionie, powiedział agencji informacyjnej Interfax, że inspektorzy agencji „powinni zobaczyć pracę stacji w ciągu jednego dnia”.

Fabryka znajduje się blisko linii frontu, a ukraińskie siły zbrojne oskarżyły w środę Rosję o zbombardowanie okolicy i przygotowania do wznowienia tam ofensywy.

Nie było natychmiastowego komentarza z Moskwy.

Tymczasem niemiecki minister obrony, generał Eberhard Zorn, ostrzegł, że Zachód nie powinien lekceważyć militarnej siły Moskwy, mówiąc, że Rosja ma miejsce na otwarcie drugiego frontu, jeśli zdecyduje się to zrobić. Czytaj więcej

W pierwszych tygodniach trwającej od ponad sześciu miesięcy wojny Rosja zdobyła obszary południowej Ukrainy w pobliżu wybrzeża Morza Czarnego, w tym region Chersoniu, który leży na północ od zaanektowanego przez Rosję Krymu.

Ukraina postrzega odzyskanie kontroli nad regionem jako kluczowe dla zapobieżenia rosyjskim próbom zajęcia większego terytorium na Zachodzie, które może ostatecznie odciąć jej dostęp do Morza Czarnego.

Zaapelowała do mieszkańców Krymu o ujawnienie, gdzie mieszkają siły rosyjskie i kto współpracuje z miejscową ludnością.

Rosja zaprzeczyła doniesieniom o postępie Ukrainy i powiedziała, że ​​jej siły pokonały siły ukraińskie, z których żadna nie mogła zostać niezależnie zweryfikowana przez Reutersa.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie przez biura Reuters. Napisane przez Andrew Osborne’a, Matthewsa Williamsa, Williama McLeana i Costasa Petsasa; Montaż przez Philippę Fletcher, Angusa McSwana i Billa Bercrota

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.