iOS 16 po cichu dodał natywną obsługę klawiatury Dvoraka, ku uciesze nieznajomych takich jak ja

Oto zabawna funkcja iOS 16, która prawie całkowicie zniknęła z naszego radaru: natywne wsparcie dla układu klawiatury Dvoraka. Ars Technica wspomniany W tym tygodniu ulepszoną klawiaturę do pisania dotykowego firmy Apple można teraz wybrać obok tradycyjnych układów QWERTY, AZERTY i QWERTZ. Wcześniej Dvorak na iOS był dostępny tylko za pośrednictwem pliku Zewnętrzna klawiatura fizycznalub oprogramowanie stron trzecich.

Chociaż jestem w rejestrze jako dumny użytkownik Dvoraka od ponad dekady, jeśli chodzi o klawiatury dotykowe, zawsze byłem zadowolony z QWERTY. Główną zaletą Dvoraka jest sposób, w jaki obciążenie pracą jest równomiernie dzielone między wszystkie palce podczas pisania bezwzrokowego. Umieszcza wszystkie samogłoski po lewej stronie głównego rzędu klawiatury, a wszystkie najczęściej używane spółgłoski znajdują się po prawej stronie, dzięki czemu są szybsze i łatwiej dostępne.

Ale na klawiaturze smartfona nie używasz wszystkich palców, piszesz tylko kciukiem. A jeśli już, myślę, że dzięki temu QWERTY może dziwnie oddzielić wszystkie najczęściej używane znaki. Mniejsza szansa na starcie kciuka, wiesz?

Dvorak jest dostępny obok najczęściej używanych układów, takich jak QWERTY.
Zdjęcia: John Porter/The Verge

Jak widać na zrzucie ekranu u góry tej historii, układ Dvoraka wygląda nieco dziwnie na iOS z powodu brakujących klawiszy w lewym górnym rogu klawiatury. Dzieje się tak dlatego, że zwykle zajmują się one interpunkcją (dokładnie apostrofem, przecinkiem i kropką), które klawiatura iPhone’a ukrywa w podmenu. Po pięciu minutach prób, myślę, że pozostanę przy QWERTY, ale możesz spróbować, jeśli masz więcej cierpliwości.

Mimo to miło jest widzieć, jak iPhone trochę kocha Dvoraka, a Steve Wozniak wydaje się z tym zgadzać. Ars Wskazuje, że współzałożyciel Apple korzystał z layoutu od około trzydziestu lat, po tym, jak Dvorak dowiedział się od Ulubiony przez wszystkich fałszywy nauczyciel typografii Na wycieczce do Tokio na początku lat 90. Powiedział: „Spędziłem 5 godzin na nauce i nigdy więcej nie spojrzałem na klawiaturę QWERTY”. Ars. „To wszystko, czego potrzeba.”

Aby wypróbować Dvoraka na iOS 16, otwórz Ustawienia iPhone’a, a następnie przejdź do Ogólne i klawiatura, a na końcu „Klawiatura”. Wybierz swój język, a zobaczysz Dvoraka jako jedną z dostępnych opcji układu.

READ  Najnowsza klawiatura Keychron to bardziej kompaktowy sposób na naprawę klawiatury numerycznej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.