James Patterson przeprasza za stwierdzenie, że biali pisarze spotykają się z „formą rasizmu”

James Patterson, płodny autor thrillerów i innych bestsellerów, przeprosił we wtorek po tym, jak powiedział w wywiadzie, że starsi biali pisarze płci męskiej mają do czynienia z „tylko inną formą rasizmu”, która utrudnia im znalezienie pracy.

Komentarze pana Pattersona, powszechnie uważanego za jednego z najbardziej komercyjnie odnoszących sukcesy pisarzy ostatnich kilkudziesięciu lat, wywołały sprzeciw natychmiast po ich opublikowaniu w tym tygodniu w Niedziela razy w Londynie.

„Przepraszam za stwierdzenie, że biali pisarze płci męskiej, którzy mają trudności ze znalezieniem pracy, są formą rasizmu” – powiedział Patterson. napisał na facebooku Wtorek. „Wcale nie wierzę, że rasizm jest praktykowany wobec białych pisarzy. Proszę wiedzieć, że mocno popieram różne głosy, które są słyszane – w literaturze, w Hollywood, wszędzie”.

Według Sunday Times od 1976 roku Patterson, lat 75 i biały, sprzedał prawie 450 milionów książek.

Stały na listach bestsellerów, autor książek i biografii dla dzieci, a także dzieł science fiction i fantasy. Jest prawdopodobnie najbardziej znany z serii tajemnic Women’s Murder Club i jego serii o Alex Cross, czarnym detektywie i psychologu. Książki The Cross stały się filmami z udziałem Morgana Freemana i Tylera Perry’ego.

Pan Patterson jest także autorem dwóch książek z byłym prezydentem Billem Clintonem i jednej książki „Run, Rose, Run” z Dolly Parton, opublikowanej w marcu. dostał Narodowy Medal Humanistyki W 2019 r. towarzyszący wyróżnieniu cytat z Białego Domu nazwał go „jednym z najbardziej utytułowanych amerykańskich autorów naszych czasów”.

W swoim wywiadzie dla Sunday Times pan Patterson mówił o sukcesie Cross Books.

„Chciałem tylko stworzyć postać, która okazuje się być czarna” – powiedział. „Nie próbowałbym napisać poważnej historii o czarnej rodzinie. W kryminale jest inaczej, ponieważ fabuła jest tak ważna”.

Ale to komentarze Pattersona dotyczące starszych białych pisarzy przyciągnęły najwięcej uwagi. Gazeta donosiła, że ​​pan Patterson wyraził zaniepokojenie trudnościami tych pisarzy ze znalezieniem pracy w filmie, teatrze, telewizji i wydawnictwach.

READ  Album „Caliphate” czwartego sezonu ukaże się o północy

Problemem jest „po prostu kolejna forma rasizmu”, powiedział Patterson dla Sunday Times ze swojego balkonu nad rzeką Hudson, na północ od Nowego Jorku. Gazeta podała, że ​​większość roku spędza na Florydzie.

„Wujek to wszystko?” powiedział pan Patterson. „Czy możesz znaleźć pracę? Tak. Czy to jest trudniejsze? Tak. To jest jeszcze trudniejsze dla starszych pisarzy. Nie spotykasz wielu 52-letnich białych mężczyzn. „

Komentarze były ostro krytykowane przez pisarzy i inne osoby, zauważając, że pomimo wysiłków na rzecz zwiększenia różnorodności świat wydawniczy Pozostała przytłaczająco biała.

Wydawca pana Pattersona, Hachette, odkrył, że 34% umów Według raportu z marca nowi współpracownicy trafiają do autorów i ilustratorów, którzy byli czarni, rdzenni lub kolorowi, w porównaniu z 29 procentami w 2020 roku i 22 procentami w 2019 roku. W firmie około 65 procent siły roboczej było białych, Raport mówi, że około 78 procent pracowników na stanowiskach „dyrektora” było białych.

w Pingwin Random House Audit Spośród swoich udziałowców, w tym autorów, ilustratorów i innych twórców, firma stwierdziła, że ​​75 procent to biali, 5 procent to Latynosi, 6 procent to czarni, a około 7 procent to Azjaci.

Chola Moss Chogbamemo, autor This Is Why I’m Resisting: Don’t Define My Black Identity, pisze: na Twitterze. Zasugerowała, aby pan Patterson czytał książki, aby edukować się na temat rasizmu.

„Czy tęsknił za dawnymi czasami, kiedy biali mieli wszystkie swoje kleryckie koncerty?” Napisałem.

Jason Pinter, założyciel niezależnego wydawcy Polis Books, powiedział, że był na spotkaniach redakcyjnych, na których książki dla czarnych, aborygeńskich i innych kolorowych pisarzy zostały odrzucone, ponieważ „już takiego mamy”.

Fryderyk Józef – Autor „Czarnego przyjaciela: bycie lepszym białym człowiekiem” i „Patriarchalny smutek: refleksje na temat męskości” – Powiedział „Patriarchal Blues” został odrzucony przez 20 wydawców, „którzy nie sądzili, że ludzie kupią książkę czarnoskórego mężczyzny omawiającą patriarchat”.

„James Patterson uważa, że ​​biali mężczyźni spotykają się z rasizmem w publikacjach” – Joseph Napisał na Twitterze w poniedziałek. „Od czarnego człowieka, który miał ponad 50 odrzuconych książek (wszystkie są obecnie bestsellerami), ponieważ biali redaktorzy ich nie rozumieją lub „w rzeczywistości mają czarnych autorów płci męskiej”… zamknij się”.

Rebecca Carroll, autorka wspomnień”Przetrwanie białego spojrzeniaOdrzucił również uwagi pana Pattersona.

„Wyobraź sobie, że urodziłaś się w roku, w którym Jackie Robinson była pierwszym czarnoskórym graczem MLB w historii” napisał na TwitterzeNastępnie wyrasta na jednego z najbogatszych autorów w Ameryce, który mówi o walce o białych mężczyzn jako o „innej formie rasizmu”. „

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *