Japońska Toyota ujawnia nieprawidłowe testy zderzeniowe w oddziale Daihatsu

TOKYO (AP) – Toyota znalazła niewłaściwe testy zderzeniowe na rok modelowy i zaległe przesyłki, najnowsze z szeregu kłopotliwych problemów nękających największego japońskiego producenta samochodów.

Najnowszy problem, ujawniony w późny piątek, dotyczy 56 111 pojazdów Toyota Rise Hybrid wyprodukowanych przez Daihatsu Motor Co., producenta specjalizującego się w małych modelach należących w całości do Toyoty.

Według producentów dotyczy to również 22 329 pojazdów sprzedawanych jako Daihatsu Rocky. Wszystkie samochody były sprzedawane w Japonii.

Daihatsu powiedział, że w błędnych testach zderzeniowych wykorzystano wyniki słupa użytego do pomiaru uderzenia po lewej stronie praworęcznego, gdy trzeba było przetestować obie strony.

Zaledwie tydzień temu Toyota Motor Corp. przyznała się do naruszenia danych w swojej usłudze online, obsługiwanej przez konglomerat. Naruszenie trwało dekadę, co oznaczało, że informacje kierowców dotyczące ponad dwóch milionów pojazdów były narażone na wyciek. Nie zgłoszono żadnych naruszeń.

W zeszłym miesiącu ujawniono osobny problem testów zderzeniowych dla modeli Daihatsu sprzedawanych za granicą, który dotyczył 88 123 samochodów. Według producentów samochodów inny przegląd wykazał nieprawidłowości również na rynku japońskim.

Poprzedni problem dotyczył Toyoty Yaris ATIV sprzedawanej w Tajlandii, Meksyku i niektórych krajach Zatoki Perskiej, Perodua Axia sprzedawanej w Malezji oraz Toyoty Agia sprzedawanej w Ekwadorze.

Daihatsu przeprosił wówczas i powołał zewnętrzny zespół do zbadania sprawy. Nie wystawiła wezwania, stwierdzając, że pojazdy są bezpieczne do jazdy, ale bardzo przeprasza za naruszenie standardów kontroli.

Modele Toyoty były dostarczane przez Daihatsu w ramach powszechnego w branży systemu OEM, w którym produkty innej firmy sprzedawane są z inną tabliczką znamionową.

Toyota, która każdego roku sprzedaje około 10 milionów pojazdów, ustanawia rekord oryginalnej jakości i koncentruje się na systemie produkcyjnym, który wzmacnia pozycję poszczególnych pracowników.

Ostatnie problemy nie obejmują wycofań. Ale Toyota przeszła przez okres ogłaszania wycofywania za wymianą przez kilka lat, ponad dekadę temu, ukrywając szeroki zakres usterek, w tym dywaniki podłogowe, lepkie pedały gazu i usterki w oprogramowaniu hamulcowym, które mają wpływ na miliony pojazdów.

READ  Saudi Electricity Company przypisuje inżynierów Twilio do wykorzystywania informacji poufnych

Awarie wycofania w 2009 i 2010 roku skłoniły Toyotę do zapłacenia 48,8 miliona dolarów grzywny w Stanach Zjednoczonych za powolną reakcję. Urzędnicy Toyoty wielokrotnie obiecywali, że będą szybsi i bardziej przejrzyści.

Firma, której siedziba znajduje się w centralnej Japonii, mieście Toyota, stwierdziła w swoim ostatnim oświadczeniu, że kierownictwo odnowiło swoje „zobowiązanie do uczciwej produkcji”.

„Wszystkie spółki z naszej grupy, w tym Toyota, rozpoczęły kompleksowy przegląd działalności, aby w pełni potwierdzić nasz system zarządzania. Będziemy współpracować z Daihatsu, aby rozwiązać ten problem”.

___

Yuri Kageyama jest już na Twitterze https://twitter.com/yurikageyama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *