Kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta USA Donald Trump poinformował w sobotę, że część jego międzynarodowych komunikatów została zhakowana przez osoby wrogie USA.
„Te dokumenty uzyskano nielegalnie ze źródeł zagranicznych wrogich Stanom Zjednoczonym, aby ingerować w wybory w 2024 r. i siać zamieszanie w całym naszym procesie demokratycznym” – oznajmił w oświadczeniu rzecznik kampanii Trumpa Steven Cheung.
Cheung odpowiadał na doniesienia serwisu informacyjnego Politico, że zaczął otrzymywać e-maile z anonimowego konta zawierające dokumenty dotyczące kampanii wyborczej kandydata Partii Republikańskiej.
Kampania Trumpa nie dostarczyła żadnych konkretnych dowodów na zaangażowanie Iranu, ale wskazała na opublikowany w tym tygodniu raport badaczy Microsoftu, który sugeruje, że odpowiedzialny jest Teheran.
Z raportu wynika, że hakerzy powiązani z rządem Iranu próbowali włamać się na konto „wysokiego urzędnika” uczestniczącego w czerwcowej kampanii prezydenckiej w USA.
W raporcie nie podano bliższych szczegółów na temat tożsamości funkcjonariusza.
„Irańczycy wiedzą, że prezydent Trump zakończy ich rządy terroru, tak jak to zrobił przez pierwsze cztery lata swojej pracy w Białym Domu” – powiedział Cheung.
„Każde media lub organizacja informacyjna, która redaguje dokumenty lub komunikację wewnętrzną, wykonuje polecenia wrogów Ameryki i robi, co im się podoba” – ostrzegł.
Co wiesz o e-mailach?
Politico twierdzi, że zaczęło otrzymywać anonimowe e-maile od 22 lipca. Pochodziły od osoby, która przedstawiła się jako Robert i posiadała konto e-mail AOL.
Agencja informacyjna podała, że opublikowała e-maile, które wyglądały na wewnętrzną komunikację wysokiego rangą urzędnika kampanii Trumpa.
Wśród dokumentów był dokument napisany o koledze Trumpa, senatorze z Ohio. JD Vance’a, datowany na 23 lutego.
Politico powołało się na dwie osoby zaznajomione z dokumentem, które potwierdziły jego autentyczność.
Jeden z nich opisał raport jako wczesną wersję akt procesu Vance’a.
Dlaczego zespół Trumpa obwinia Iran?
W ciągu czterech lat urzędowania Trump miał napięte stosunki z Iranem i każda druga kadencja będzie taka sama.
Wycofał się z przełomowego porozumienia z 2015 r., na mocy którego Teheran zgodził się ograniczyć swoje ambicje nuklearne w zamian za złagodzenie zachodnich sankcji.
Zamiast tego Trump ponownie nałożył sankcje, a także wprowadził zakaz handlu między USA a Iranem.
Pod rządami Trumpa Stany Zjednoczone zabiły irańskiego dowódcę wojskowego Qassema Soleimaniego w ataku dronów na Irak w 2020 r.
Soleimani był uważany za najpotężniejszą osobę w Iranie, zaraz po Najwyższym Przywódcy Alim Chameneim.
Oprócz raportu Microsoftu urzędnicy wywiadu USA przytoczyli kilka zagrożeń związanych z ingerencją zagraniczną w wybory w USA.
mm/SMS (AP, Reuters)
„Zły introwertyk. Fan mediów społecznościowych. Irytująco skromny myśliciel. Miłośnik kawy. Ekspert od alkoholu. Internetowy geek”.