Kanada i Arabia Saudyjska normalizują stosunki dyplomatyczne po rozłamie w 2018 roku

OTTAWA (Reuters) – Kanada i Arabia Saudyjska zgodziły się wznowić pełne stosunki dyplomatyczne i mianować nowych ambasadorów, poinformowały w środę oba kraje, kończąc spór z 2018 r., który zaszkodził stosunkom i handlowi.

Zgodnie z oświadczeniami Kanady i Arabii Saudyjskiej decyzja ta jest następstwem rozmów między premierem Kanady Justinem Trudeau a saudyjskim księciem Mohammedem bin Salmanem na marginesie szczytu Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w Bangkoku w listopadzie ubiegłego roku. .

W oświadczeniu stwierdzono, że decyzja wynika z „pragnienia obu stron przywrócenia stosunków dyplomatycznych między dwoma krajami na podstawie wzajemnego szacunku i wspólnych interesów”.

Spór w 2018 roku poprzedziło zabójstwo dziennikarza Jamala Khashoggi w tym samym roku, co zostało potępione przez Kanadę i wszystkie kraje zachodnie. Zaczęło się, gdy ambasada Kanady w Rijadzie opublikowała tweeta po arabsku, wzywając do natychmiastowego uwolnienia zatrzymanych działaczy na rzecz praw kobiet w Arabii Saudyjskiej.

To skłoniło Rijad do odwołania swojego ambasadora, uniemożliwienia powrotu wysłannika i wprowadzenia zakazu nowego handlu.

„Środki karne w handlu zostaną zniesione” – powiedział źródło kanadyjskiego rządu, które znało umowę i nie było upoważnione do publicznego wypowiadania się. Nie było jasne, jaki wpływ spór będzie miał na wymianę handlową.

Arabia Saudyjska była największym rynkiem eksportowym Kanady w regionie w 2021 roku, według oficjalnych danych, kiedy wyniosła 2,2 miliarda dolarów kanadyjskich (1,65 miliarda dolarów). Import wyniósł 2,4 miliarda dolarów. Prawie cały import Kanady to ropa naftowa i produkty petrochemiczne. Ponad 80% eksportu do Arabii Saudyjskiej stanowił sprzęt transportowy.

Źródło dodało: „Puste krzesła na koniec dnia nie sprzyjają naszym interesom, ani takim rzeczom jak prawa człowieka”.

READ  Barak zeznaje, że poprosił Trumpa o wykorzystanie morderstwa Khashoggiego do zakończenia blokady Kataru

Normalizacja następuje, gdy saudyjski książę, znany jako Mohammed bin Salman, stara się umocnić Arabię ​​​​Saudyjską jako regionalną potęgę, wykorzystując swoje miejsce na szczycie giganta energetycznego w świecie zależnym od ropy naftowej, pochłoniętym wojną na Ukrainie.

„Arabia Saudyjska jest kluczowym krajem w swoim regionie. Jest ważnym graczem” – powiedział Roland Paris, były doradca ds. polityki zagranicznej Trudeau i profesor spraw międzynarodowych na Uniwersytecie w Ottawie. „Rozsądne jest odłożenie ambasadorów z powrotem, aby kanały komunikacji pozostały otwarte”.

Kanada mianuje Jean-Philippe’a Linto nowym ambasadorem w Rijadzie.

Źródło dodało, że kanadyjska minister spraw zagranicznych Melanie Jolie powiedziała: „Musimy rozmawiać z ludźmi, z którymi nie zawsze zgadzamy się we wszystkim, aby znaleźć globalne rozwiązania globalnych problemów”.

(1 USD = 1,3372 dolarów kanadyjskich)

(Reportaż Steve’a Shearera) Montaż przez Kirsten Donovan

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *