Katar przypieczętowuje 27-letnią umowę LNG z Chinami, gdy konkurencja się zaostrza

  • Trwają rozmowy z innymi chińskimi i europejskimi kupcami – firmą Al Kaabi
  • Mówi, że kupujący mogą objąć do 5% akcji w ekspansji
  • Mówi, że umowa wskazuje na znaczenie zabezpieczenia dostaw w dłuższej perspektywie

DOHA (Reuters) – Qatar Energy podpisał 27-letnią umowę na dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG) do chińskiego Sinopec, najdłuższą jak dotąd umowę LNG, ponieważ zmienność skłania kupujących do poszukiwania długoterminowych dostaw.

Od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym konkurencja o LNG nasiliła się, a zwłaszcza Europa potrzebuje ogromnych kwot, aby pomóc zastąpić rosyjski gaz rurociągowy, który stanowił prawie 40% importu kontynentu.

Szef Qatar Energy, Saad Al-Kaabi, powiedział Reuterowi na krótko przed podpisaniem umowy z Sinopec, że europejskie firmy chcące kupić LNG muszą przyjrzeć się temu, jak azjatyccy nabywcy podchodzą do własnych negocjacji i są skłonni zawrzeć długoterminowe umowy.

„Dzisiejszy dzień jest kamieniem milowym w pierwszej umowie kupna-sprzedaży (SPA) dla projektu Northeast Field, ponieważ wynosi 4 miliony ton na okres 27 lat dla chińskiej firmy Sinopec” – powiedział Al-Kaabi.

„To wskazuje, że są tu długoterminowe umowy, które są ważne zarówno dla sprzedającego, jak i kupującego” – powiedział w wywiadzie dla Doha, dodając, że transakcja była największą odnotowaną umową kupna-sprzedaży w sektorze LNG.

Pole Północne jest częścią największego pola gazowego na świecie, które Katar dzieli z Iranem, który nazywa swój udział South Pars.

Qatar Energy na początku tego roku podpisał pięć umów na North East Field (NFE), pierwszą i największą z dwufazowego planu rozbudowy North Field, który obejmuje sześć pociągów LNG, które zwiększą zdolność skraplania Kataru do 126 milionów ton rocznie. 77 milionów.

Później podpisał kontrakty z trzema partnerami w North South Field (NFS), drugiej fazie ekspansji.

Transakcja w poniedziałek, potwierdzona przez Sinopec (600028.SS)to pierwsza ogłoszona transakcja dostawy dla podmiotów niefinansowych.

READ  Maj handel detaliczny, produkcja przemysłowa, inwestycje w środki trwałe

„To przenosi nasze stosunki na nowe wyżyny, ponieważ mamy uzdrowisko, które będzie działać do 2050 roku” – powiedział Al-Kaabi.

„Wysyła wiadomość, że wielu azjatyckich nabywców już podchodzi do nas w celu zawarcia długoterminowej umowy, ponieważ widzą coraz mniejsze ilości gazu w przyszłości”.

Dostawa długoterminowa

Kaabi powiedział, że negocjacje z innymi nabywcami w Chinach i Europie, którzy chcieli zabezpieczyć dostawy, trwają.

Katar jest już największym na świecie eksporterem skroplonego gazu ziemnego, a projekt rozbudowy North Field wzmocni tę pozycję i pomoże zapewnić długoterminowe dostawy gazu do Europy, ponieważ kontynent ten poszukuje alternatyw dla rosyjskich przepływów.

„Niedawna zmienność skłoniła kupujących do zrozumienia znaczenia posiadania stabilnych i przystępnych cenowo długoterminowych dostaw” – powiedział Al-Kaabi.

„Niewiele projektów podejmuje ostateczną decyzję inwestycyjną, a następne dwie duże pojemności LNG, które wejdą na rynek, to Golden Pass LNG, z którym współpracujemy z ExxonMobil w Teksasie, i następna duża część, jeśli” zamierzamy to zrobić na North Field. Field East i North South.

Al-Kaabi powiedział również, że na całym świecie coraz powszechniej uznaje się, że gaz musi być istotną częścią każdej transformacji energetycznej.

„Wiatr nie wieje cały czas, a słońce nie świeci cały czas” – powiedział, dodając, że katarski LNG jest „rozwiązaniem mniej emisyjnym”.

Ceny transakcyjne Sinopeca będą podobne do innych cen w przeszłości związanych z ropą naftową.

„Sposób, w jaki wyceniamy nasze umowy z Azją, jest ze sobą powiązany. Robiliśmy to w przeszłości i to jest mechanizm, którego używamy w przyszłości”.

Umowa została podpisana na zasadzie frachtu, co oznacza, że ​​transport i dostawę LNG zapewni Qatar Energy.

Al-Kaabi dodał, że trwają negocjacje dotyczące udziału w projekcie ekspansji w państwie Zatoki Perskiej z kilkoma podmiotami.

Umowa na dostawy jest kluczowym elementem zintegrowanego partnerstwa w NFE, powiedział Sinopec w oświadczeniu, wskazując, że może uczestniczyć w negocjacjach dotyczących udziałów.

READ  Apple ma duży problem z fabryką iPhone'ów swojego dostawcy w Chinach

Al-Kaabi powiedział, że Qatar Energy zachowało łącznie 75 procent udziałów w ekspansji i może scedować do 5 procent swoich udziałów na niektórych kupujących.

„Znaczący nabywcy, którzy chcą długoterminowego zaangażowania w duże ilości, chcą zobaczyć niektóre korzyści z działalności wydobywczej… więc myślę, że jest to ważna wygrana, jeśli chcesz, i sprawia, że ​​partnerstwo jest jeszcze bardziej solidne”.

Źródła poinformowały Reutera w czerwcu, że główne chińskie krajowe koncerny naftowe prowadziły zaawansowane rozmowy z Katarem w sprawie inwestowania w uczelnie niefinansowe.

(Raportowanie Andrew Millsa i Maha El Dahana). Dodatkowe raporty autorstwa Chen Aizhou; Montaż autorstwa Jasona Neely’ego, Marka Pottera i Alexandra Smitha

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *