Kilka gwiazd tworzy „odcisk palca” na zdjęciu wykonanym przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba

Dwie splątane gwiazdy tworzą w kosmosie coś, co wygląda jak „odcisk palca”. NASA zwolnij zdjęcie Poślub duet zabrany przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webbaktóry pokazuje co najmniej 17 pierścieni pyłu otaczających gwiazdy.

wolfrayetfingerprintstar.jpg
Dwie gwiazdy, znane razem jako Wolf-Rayet 140, tworzą w przestrzeni pierścienie pyłu, które przypominają odcisk palca na zdjęciu wykonanym przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.

NASA


Zdjęcia wykonano za pomocą instrumentu średniej podczerwieni teleskopu, który został stworzony przez NASA i Europejską Agencję Kosmiczną.

Gwiazdy, wspólnie znane jako Wolf-Rayet 140, znajdują się 5000 lat świetlnych od Ziemi, podała NASA w komunikacie prasowym. NASA wyjaśniła, że ​​każdy pierścień pyłu powstaje, gdy dwie gwiazdy zbliżają się do siebie podczas swojej orbity, powodując, że gazy są emitowane z obu, aby ściskać i formować pierścienie.

„Zmienianie gazu w pył jest trochę jak przekształcanie mąki w chleb: wymaga określonych warunków i składników” – powiedziała NASA o pierścieniach pyłowych.

Uformowanie się każdego pierścienia zajmuje około ośmiu lat.

„Patrzymy na ponad sto lat produkcji pyłu z tego układu” – powiedział astronom Ryan Lau.

NASA ujawniła, że ​​para zbliża się do końca ich życia, co doprowadzi do ich upadku i powstania czarnej dziury. Gwiazdy sklasyfikowane jako Wolf-Rayet mają masę co najmniej 25 razy większą niż masa Słońca i wypompowują ogromne ilości gazu.

Według NASA duet mógł z czasem stracić ponad połowę swojej pierwotnej masy.

Astronomowie uważają również, że wiatry z gwiazd omiatały obszar wokół wszelkich szczątków, które mogłyby zniekształcić pierścienie, dlatego można je wyraźnie zobaczyć teleskop.

„Prawdopodobnie będzie więcej epizodów, które będą tak słabe i rozproszone, że nawet Webb nie będzie ich mógł zobaczyć w danych” – powiedziała NASA.

Materiał dryfujący z gwiazd Wolfa-Rayeta może gromadzić się i tworzyć nowe gwiazdy. NASA ujawniła, że ​​istnieją dowody na to, że Słońce również mogło powstać w ten sposób.

Tylko 600 gwiazd Wolfa-Rayeta zostało odkrytych przez astronomów na niebie, ale mówią, że musi ich być co najmniej kilka tysięcy.

READ  Teleskop Kosmiczny Webb NASA ukazuje jasny wszechświat na największym dotychczas obrazie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.