Konserwatywny wyścig przywódców: kto mógłby zastąpić Borisa Johnsona na stanowisku premiera Wielkiej Brytanii?

Teraz, gdy rząd upada, bukmacherzy i znaczna część Wielkiej Brytanii spekulują na temat jego potencjalnego następcy. Każdy kandydat ubiegający się o przywództwo będzie poddany rundom głosowania przez konserwatywnych prawodawców, dopóki nie pozostanie tylko dwóch – w tym momencie członkowie Partii Konserwatywnej będą głosować w całym kraju. Zwycięzcą zostanie nowy lider partii – i premier.

Oto spojrzenie na potencjalnych pretendentów.

Riszi Sunak

Były kanclerz był domniemanym następcą Johnsona przez kilka miesięcy po tym, jak zdobył pochwały za nadzorowanie początkowej reakcji finansowej Wielkiej Brytanii na pandemię Covid-19.

Ale on sam cierpiał z powodu wielu skandali w rządzie.

sonak Akcje spadły na początku tego roku po tym, jak ujawniono naruszenie przepisów Covid dotyczących przyjęcia urodzinowego premiera 19 czerwca 2020 r., Za co później „bez zastrzeżeń” przeprosił.

Jego sprawy finansowe i prawne zostały przeanalizowane wiosną tego roku po doniesieniach, że jego żona nie ma domu w Wielkiej Brytanii – co oznacza, że ​​nie była odpowiedzialna za płacenie podatków dochodowych za granicą – i że podczas pełnienia funkcji ministra posiadał amerykańską zieloną kartę.

Jego popularność również spadła w ostatnich tygodniach, gdy Wielka Brytania walczy Najgorszy kryzys kosztów życia od dziesięcioleci. Sunak walczył o utrzymanie rosnących stóp inflacji i był krytykowany przez partie opozycyjne za to, co określają jako serię powolnych i niewystarczających środków fiskalnych. Wśród problemów gospodarczych, z jakimi borykają się Brytyjczycy po objęciu urzędu przez Sunaka jako brytyjskiego premiera finansowego, płace realne spadły do ​​najniższego poziomu od ponad 21 lat, a inflacja osiągnęła najwyższy poziom od 40 lat. 9,1% w maju.
Ale wciąż jest wśród bukmacherzy Możliwi kandydaci do pracy Johnsona.

Sajid Javed

Były minister zdrowia Sajid Javid.

„W tym tygodniu ponownie mamy powody, by kwestionować prawdę i bezstronność tego, co nam wszystkim powiedziano. W pewnym momencie musimy dojść do wniosku, że wystarczy” – powiedział w środę w Izbie Gmin były minister zdrowia, odnosząc się do powołanie i zarzuty związane z Pincherem.

Dodał, że w rządzie jest „podstawowy błąd” i „problem zaczyna się od góry”.

mimo Javed List rezygnacyjny brzmiał bardzo podobnie do listu do premiera, określającego sposób przekształcenia partii dla przyszłych pokoleń i nie jest jeszcze jasne, czy będzie on kandydował.

Ale ci, którzy popierają kandydaturę Dżawida, mają nadzieję, że zostanie on uznany za ostateczne usunięcie Johnsona, ponieważ był on pierwszym ministrem, który zrezygnował – chociaż Sunak podążył kilka minut później.

READ  Halloweenowe tłoczenie w Seulu: władze Korei Południowej twierdzą, że nie mają wytycznych dla tłumów Halloween

Poseł dwukrotnie kandydował na czele partii w przeszłości – w 2016 r. po referendum w sprawie Brexitu oraz w 2019 r., kiedy Johnson został ostatecznie wybrany.

Les Truss

Brytyjski minister spraw zagranicznych Liz Truss.
Sekretarz stanu, który w ostatnich latach wyrażał ambicje przywódcze, może teraz znaleźć się w centrum uwagi. Les Truss Głosowała za pozostaniem w 2016 roku, ale od tego czasu stała się jednym z najgłośniejszych eurosceptycznych głosów w rządzie, co wielu przypisuje jej pragnieniu najwyższej pracy.

Ma wokół siebie potężny i oddany zespół – niektórzy z nich wcześniej pracowali pod numerem 10 – który tworzy świetne filmy i zdjęcia, na których wygląda jak mąż stanu. Wygląda na to, że próbowała wysłać wiadomość do byłej premier Margaret Thatcher, nosząc chustę podczas jazdy czołgiem, a jej rola w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę wzmocniła jej publiczny wizerunek.

Truss jest popularny wśród konserwatywnych członków, którzy wybierają ostatecznego zwycięzcę konkursu. Ale upadek Johnsona może jednocześnie oszpecić każdego w jego rządzie, co oznacza, że ​​wyborcy konserwatywni mogą zwracać się do parlamentarzystów, aby wzięli sprawy w swoje ręce.

W zeszłym miesiącu źródło pracujące w Departamencie Stanu powiedziało CNN, że Truss była na „niekończących się spotkaniach z parlamentarzystami” i że „sugerowano, że widzi swoją bazę poparcia, jeśli nadejdzie czas”. Biuro Trussa odmówiło przyjęcia jakiejkolwiek tajnej oferty przywództwa.

Penny Mordaunt

brytyjska sekretarz ds. handlu Penny Mordaunt.
Sekretarz ds. Handlu jest jednym z faworytów bukmacherów do zastąpienia Johnsona. Sondaż członków partii został opublikowany 4 lipca na stronie internetowej Strona główna Portfolio umieszczając go jako drugą preferowaną opcję, zastępując obecnego sekretarza obrony Bena Wallace’a.

Mordaunt po raz pierwszy wszedł do parlamentu w 2010 r., a później dołączył do gabinetu Theresy May, pełniąc funkcję ministra ds. rozwoju międzynarodowego i obrony.

Po wotum zaufania w zeszłym miesiącu, Penny Mordaunt Odmówiła komentarza na temat tego, czy popiera Johnsona, ku zdumieniu obserwatorów Westminster, kiedy powiedziała: – Nie wybrałem tego premiera.

Tom Tugendhat

Przewodniczący Komitetu Tom Tugendhat.
Były brytyjski oficer wojskowy, który przewodniczy Komisji Spraw Zagranicznych. Tom Tugendhat Był jednym z najzagorzalszych krytyków Johnsona i wezwał Partię Konserwatywną do porzucenia koncentracji na „polityce dzielącej”.
Swoją kampanię przywódczą rozpoczął w czwartek w gazecie Telegraph „Tugendhat”. Napisał: „Służyłem wcześniej – w wojsku, teraz w parlamencie. Teraz mam nadzieję, że ponownie odpowiem na wezwanie jako premier. Czas na czysty początek. Czas na odnowę”.

Przedstawił swoją wizję walki z kosztami kryzysu, obniżania podatków i inwestowania w zaniedbane obszary Wielkiej Brytanii.

READ  Japoński Abe trafił do szpitala po strzelaninie w NHK

Pomimo braku doświadczenia w gabinecie lub gabinecie cieni, Tugendhat zaimponował swoim kolegom swoimi umiejętnościami oratorskimi i powagą, zwłaszcza gdy mówił o upadku Afganistanu. Wszedł do parlamentu w 2015 roku po służbie w wojnach w Iraku i Afganistanie.

Niektórzy główni centrowi konserwatyści już wspierali względną kartę zasiłkową, ale niektórzy obawiali się, że jego doświadczenie zbytnio koncentruje się na sprawach zagranicznych.

Nadim Zahawi

Nowy brytyjski kanclerz skarbu Nazim Al-Zahawi.
Niecałe dwa dni po tym, jak został mianowany kanclerzem, zastępując Sunaka, Nadim Zahawi Publicznie wezwał Johnsona do rezygnacji. „Zrób słuszną rzecz i idź teraz” – powiedział w oświadczeniu. Świergot W załączeniu list do Prezesa Rady Ministrów.

Do czasu awansu Zahawi, który wszedł do rządu niecały rok temu, był uważany za mało prawdopodobny wybór na kolejnego premiera. Ale jego awans pod rządami Johnsona był szybki, ponieważ odniósł sukces jako minister szczepionek podczas pandemii koronawirusa, a następnie minister edukacji.

Pomimo głosowania za opuszczeniem Unii Europejskiej w 2016 roku, Zahawi jest powszechnie podziwiany wśród umiarkowanych partii. Co najważniejsze, słowami jednego ze źródeł z Partii Konserwatywnej, „nie był wystarczająco długo w rządzie, aby pojawiły się jakieś oczywiste wady, i chociaż poparł Borisa nawet po głosowaniu wotum zaufania, nie jest on zbytnio skażony powiązaniami”.

Al-Zahawi urodził się w Iraku, jego rodzice byli kurdami i przyjechał do Wielkiej Brytanii w wieku dziewięciu lat, kiedy jego rodzina uciekła przed reżimem Saddama Husajna. Uważany jest za jednego z najbogatszych polityków w Izbie Gmin i pomógł założyć firmę sondażową YouGov.

Jeremy Hunt

Konserwatywny przedstawiciel Jeremy Hunt.
Były Minister Zdrowia i Spraw Zagranicznych, Jeremy Hunt Przegrał głos przywódczy 2019 na rzecz Johnsona. Od tego czasu pozycjonuje się jako antidotum na Johnsona i jest niewątpliwie najbardziej znanym kandydatem umiarkowanej i wychodzącej strony do pozostania w partii.

W oświadczeniu na Twitterze przed wotum zaufania w czerwcu, Hunt powiedział: „Każdy, kto uważa, że ​​nasz kraj jest silniejszy, sprawiedliwszy i bardziej zamożny, gdy jest kierowany przez konserwatystów, powinien pomyśleć, że wynikiem braku zmian będzie przekazanie kraj innym, którzy nie podzielają tych wartości. Dzisiejsza decyzja zmienia się lub przegrywa. Będę głosował za zmianą.

READ  Pożary lasów wybuchają we Francji i Hiszpanii, gdy fale upałów szaleją w Europie

Warto zauważyć, że oświadczenie Hunta skupiało się przede wszystkim na szansach konserwatystów na sukces wyborczy pod rządami Johnsona, a nie na jego polityce czy skandalu partii – decyzja, którą można odczytać jako prezentację dla konserwatywnych posłów i członków partii torysów, którzy mieliby zdecydować o wyborach przywódczych. Jednak przychodzi z bagażem, a źródła z opozycyjnej Partii Pracy powiedziały CNN, że już piszą linie ataku.

„To nie mógł być Jeremy. Pracownicy mogli powiedzieć, że prowadził służbę zdrowia przez sześć lat i nie przygotował się na pandemię. Mogli powiedzieć, że kiedy był ministrem kultury, że zbliżał się do Murdochów podczas skandalu z włamaniami do telefonów”, jeden z wyższych Źródło torysów powiedziało CNN.

Inni potencjalni rywale

Ben Wallace: Od powołania na stanowisko ministra obrony w 2019 r. Ben Wallace Zdobył uznanie za poradzenie sobie z rosyjską inwazją na Ukrainę. Wallace, były kapitan armii, zdołał uniknąć skandalu i znalazł się na szczycie ostatniego sondażu przeprowadzonego przez główną konserwatywną organizację potencjalnych następców Johnsona. Ale nadal nie jest jasne, czy chce tej pracy. Odmówił komentarza, czy pobiegnie podczas rozmowy z dziennikarzami w czwartek.
Sekretarz Obrony Ben Wallace.
Michał Gove: Minister odpowiedzialny za przełomowy program Johnsona „Leveling Up” mający na celu zmianę zapomnianych społeczności w Wielkiej Brytanii, Michael Gove Został zwolniony z gabinetu po tym, jak wezwał Johnsona do rezygnacji. Gove ściśle współpracował z Johnsonem przy kampanii Leave the Vote w 2016 roku, zanim wykoleił jego kandydaturę, występując przeciwko niemu na przywódcę partii – posunięcie to opisał w zeszłym miesiącu jako „Błąd.” Powiedział, że już nigdy nie ucieknie, ale jeśli przeszłość wskazuje, może zmienić zdanie.
Były minister Michael Gove.
Steve Baker: Antyzielony poseł, który kieruje europejską grupą badawczą, której przypisuje się zapoczątkowanie twardego Brexitu, potwierdził, że rozważa kandydaturę na premiera. Steve Baker . powiedział opiekun Że jeśli wygra, cofnie politykę ochrony środowiska i zwiększy zużycie kraju i krajową produkcję gazu.
Konserwatywny przedstawiciel Steve Baker.
Suella Braverman: Prokurator zasygnalizował jej zamiar startu w przyszłym konkursie. W rozmowie z ITVA Suila Braverman Zażądała rezygnacji Johnsona i powiedziała, że ​​dołączy do wyścigu o przywództwo, aby go zastąpić, mówiąc: „to byłby największy zaszczyt”.
Prokurator Generalny Suila Braverman.

Jorge Engels, korespondent CNN w Londynie, przyczynił się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.