Korea Północna wystrzeliwuje pocisk nad Japonię, niektórzy mieszkańcy ostrzegają, aby się ukryć

SEOUL / TOKYO (Reuters) – Uzbrojona w broń jądrową Korea Północna wystrzeliła we wtorek pocisk balistyczny nad Japonię po raz pierwszy od pięciu lat, wysyłając mieszkańców do schronienia i tymczasowo zawieszając operacje kolejowe w północnej Japonii.

Japoński rząd ostrzegł obywateli, aby schronili się, ponieważ wydaje się, że pocisk przeleciał nad jego terytorium i opadł na Pacyfik. Powiedział, że nie użył żadnych środków obronnych do zniszczenia pocisku, który jako pierwszy przeleciał nad lub nad Japonią z Korei Północnej od 2017 roku.

„Seria działań Korei Północnej, w tym powtarzające się wystrzeliwanie pocisków balistycznych, zagraża pokojowi i bezpieczeństwu Japonii, regionu i społeczności międzynarodowej oraz stanowi poważne wyzwanie dla całej społeczności międzynarodowej, w tym Japonii”, powiedział rzecznik japońskiego rządu Hirokazu. . Matsuno, powiedział na krótkiej konferencji prasowej.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Niedługo potem w rozmowie z dziennikarzami premier Fumio Kishida nazwał działania Korei Północnej „barbarzyńskimi” i powiedział, że rząd będzie nadal zbierać i analizować informacje.

Premiera w Japonii była „niefortunna”, powiedział Daniel Krettenbrink, czołowy amerykański dyplomata ds. Azji Wschodniej podczas wydarzenia online zorganizowanego przez Institute for Korean American Studies.

Połączeni Szefowie Sztabów Korei Południowej (JCS) powiedzieli, że wydaje się to być pociskiem balistycznym średniego zasięgu (IRBM) wystrzelonym z północnokoreańskiej prowincji Jagang. Korea Północna wykorzystała tę prowincję do przeprowadzenia kilku ostatnich testów, w tym wielu pocisków, które uważano za „hipodźwiękowe”.

Asahi TV, powołując się na nienazwane źródło rządowe, powiedziała, że ​​Korea Północna mogła wystrzelić ICBM, który wylądował na morzu około 3000 km od Japonii.

Zapłać test East Japan Railway Company (9020.T) Japoński nadawca NHK poinformował, że operacje kolejowe zostały zawieszone w regionach północnych. Matsuno powiedział, że nie było doniesień o uszkodzeniach samolotów lub statków przez pocisk.

READ  Książę Harry i Meghan Markle do tej pory przeżywają swój zimny platynowy jubileusz

test w prawdziwym świecie

Analitycy twierdzą, że fala testów rakietowych Korei Północnej pomaga zwiększyć operacyjność jej broni, rozwija nowe zdolności i wysyła wiadomość, że rozwój broni jest suwerennym prawem, które musi zostać zaakceptowane przez świat.

Programy broni nuklearnej i rakietowej Korei Północnej są zabronione przez rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ, które nałożyły sankcje na Koreę Północną.

Wiele testów rakiet balistycznych Korei Północnej jest przeprowadzanych na „podniesionej trajektorii”, która wysyła je wysoko w kosmos, ale prowadzi do punktu uderzenia niedaleko miejsca startu, unikając lotów sąsiadów.

Strzelanie nad Japonią lub nad Japonią pozwala północnokoreańskim naukowcom testować pociski w bardziej realistycznych warunkach, powiedział Ankit Panda z amerykańskiej Carnegie Endowment for International Peace.

„W porównaniu ze zwykłą bardzo wysoką trajektorią, pozwala to na wystawienie pojazdu powrotnego dalekiego zasięgu na obciążenia termiczne i ciśnienia atmosferycznego powrotu, które są bardziej reprezentatywne dla warunków, które wytrzymałyby w prawdziwym świecie” – powiedział.

„Politycznie jest to skomplikowane: pocisk w zasadzie wylatuje z atmosfery, gdy jest nad Japonią, ale wyraźnie niepokojące dla japońskiej opinii publicznej jest otrzymywanie ostrzeżeń o możliwości nadciągającego pocisku z Korei Północnej”.

Ostatni start był piąty w Pjongjangu w ciągu 10 dni, pośród demonstracji siły militarnej przez Stany Zjednoczone i Koreę Południową, które przeprowadziły w zeszłym tygodniu trójstronne ćwiczenia przeciw okrętom podwodnym z japońską marynarką wojenną.

Korea Południowa zorganizowała w sobotę własną paradę zaawansowanej broni z okazji Dnia Sił Zbrojnych, w tym wiele wyrzutni, pocisków balistycznych, głównych czołgów bojowych, dronów i myśliwców F-35.

Prawodawcy Korei Południowej powiedzieli w zeszłym tygodniu, że Korea Północna zakończyła przygotowania do próby nuklearnej, której przeprowadzenie być może nastąpi między kongresem Chińskiej Partii Komunistycznej w tym miesiącu a wyborami śródokresowymi w USA w listopadzie.

„Myślę więc, że bardzo delikatny okres poprzedzający XX Zjazd Partii nie był wystarczająco delikatny w Pjongjangu, aby temu zapobiec lub przynajmniej opóźnić” – powiedział John Delury z Uniwersytetu Yonsei w Seulu o wtorkowym wystrzeleniu rakiety. na Twitterze.

READ  Blinken mówi, że USA współpracują z europejskimi sojusznikami, aby rozważyć „możliwość” zakazu importu rosyjskiej ropy naftowej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe reportaże autorstwa Hyonhee Shina i Josha Smitha w Seulu, Chang-Ran Kima i Kantaro Komiya w Tokio; Pisanie przez Josha Smitha. Montaż dokonali Leslie Adler, Chris Reese, Lincoln Fest i Jerry Doyle

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *