Koszula Diego Maradony „Hand of God” sprzedaje się na aukcji po rekordowej cenie

Koszula, którą miał na sobie argentyński Diego Maradona, kiedy strzelił gola „Ręka Boga” przeciwko Anglii na mundialu w 1986 roku, została sprzedana za rekordową cenę 9,28 miliona dolarów na aukcji w Sotheby’s w Londynie.

Ostateczna cena przekracza zarówno poprzedni rekord dla koszulki noszonej w grze, który wyniósł 5,64 miliona dolarów zapłaconych w 2019 roku za koszulkę Babe Ruth z lat 1928-1930 dla New York Yankees, jak i rekordową cenę za pamiątkę sportową, która wyniosła 8,8 dolara milion. Do oryginalnego, ręcznie rysowanego oświadczenia olimpijskiego sprzedanego w 2019 r. w Nowym Jorku.

Hamilton: Fascynująca historia aukcji koszul Maradony
Streamuj codziennie ESPN FC w ESPN+ (tylko USA)
– Nie masz ESPN? Uzyskaj natychmiastowy bilet

Maradona nosił koszulkę w meczu ćwierćfinałowym z Anglią w 1986 roku i strzelił dwa gole Argentyny w wygranym 2:1 meczu. Pierwszym był słynny gol „Hand of God”, kiedy pokonał bramkarza Anglii Petera Shiltona. Maradona, który zmarł w listopadzie 2020 roku, powiedział, że celem jest „trochę głowy Maradony i trochę ręki Boga”.

Jego drugi gol jest powszechnie uważany za jeden z najlepszych goli Pucharu Świata. Maradona podniósł piłkę w połowie, dryblował przez drużynę Anglii i przeciągnął ją nad Chiltonem, dając Argentynie prowadzenie 2:0. Został później nazwany przez FIFA celem stulecia.

Były pomocnik Anglii Steve Hodge zamienił się koszulkami z Maradoną po meczu w 1986 r. Wcześniej odrzucił potencjalne oferty na koszulkę i od 2002 r. była ona wystawiona w National Football Museum. Ale 6 kwietnia Sotheby ogłosił, że koszulka był wystawiony na aukcji.

„Ta historyczna koszulka jest namacalnym przypomnieniem ważnego momentu nie tylko w historii sportu, ale także w historii XX wieku” – powiedział Brahm Wachter, szef Sotheby’s Streetwear and Modern Collectibles. „W ciągu kilku tygodni, które upłynęły od ogłoszenia aukcji, przez cały czas trwania wystawy publicznej zanurzyliśmy w powietrzu zarówno fanów sportu, jak i kolekcjonerów, z niezwykłym podekscytowaniem – i ten niefiltrowany entuzjazm rozbrzmiewał w licytacji. Ten entuzjazm jest prawdopodobnie najbardziej poszukiwany- po koszulce piłkarskiej kiedykolwiek wystawionej na aukcję, więc właściwe jest, aby teraz zachował rekord aukcji dla czegokolwiek w swoim rodzaju.

READ  Źródło: The Blue Jackets zamierzają zatrudnić Mike'a Babcocka jako swojego następnego głównego trenera

Sotheby’s oszacował koszt koszulki od 5 do 7,5 miliona dolarów, aw ciągu kilku godzin od otwarcia aukcji 21 kwietnia pierwsza oferta wyniosła 4,99 miliona dolarów. Po uwzględnieniu premii nabywcy, składki ogólnej i podatków cena przekroczyła poprzedni rekord 5,64 miliona dolarów za koszulkę Roth.

Lista nie była pozbawiona kontrowersji. Kiedy Sotheby’s ogłosiło aukcję, córka Maradony, Dalma, stwierdziła, że ​​to nie jest właściwa koszula. Powiedziała, że ​​koszulka, którą nosił Hodge, była w rzeczywistości koszulką, którą nosił Maradona w pierwszej połowie meczu z 1986 roku, a nie koszulką, którą nosił, kiedy strzelił dwa gole.

Ale Sotheby zwrócił się do Resolution Photomatching, aby niezależnie zweryfikować, czy Hodge miał właściwą koszulkę z drugiej połowy i czy była to koszulka „Ręka Boga”. Kupujący pozostanie anonimowy, a licytator Brahm Wachter powiedział ESPN, że „kto go kupi, [the jersey] Może się już nigdy nie pojawić”.

Aukcja ma miejsce zaledwie miesiąc po tym, jak anonimowy oferent wydał 5,516 milionów dolarów na aukcji klubów, w których Tiger Woods wygrał całą Wielką Czwórkę w latach 2000-2001. Źródła ze świata pamiątek sportowych powiedziały ESPN, że spodziewają się dodatkowego popytu. Kto nosi go na meczach? Koszulki, a konkretnie piłkarskie, na najbliższe miesiące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *