Kraje G-7 twierdzą, że ustalają cenę rosyjskiej ropy

Komentarz

Przywódcy siedmiu krajów uprzemysłowionych ogłosili w piątek, że nałożą limit cenowy na rosyjską ropę, aby podważyć finansowanie przez Kreml przepływów energii na Zachód.

Sekretarz Skarbu USA Janet L. Najwyższy priorytet Yellen, plan pułapów cenowych, ma na celu zmniejszenie ogromnych zysków z energii, które Rosja wykorzystuje do finansowania wojny na Ukrainie bez tworzenia szoków cenowych, które mogłyby sparaliżować światową gospodarkę.

G-7 wcześniej zgodziła się jedynie na zbadanie propozycji ustalenia cen, ale jej piątkowe ogłoszenie pokazuje, że kraje dążą do wprowadzenia agresywnej nowej polityki, bezprecedensowego, skoordynowanego na szczeblu międzynarodowym środka dotyczącego energii. Ceny.

Czołowi rosyjscy przywódcy wielokrotnie ostrzegali, że wezmą odwet za ograniczenie cen. Europa jest silnie uzależniona od rosyjskiej energii, a eskalacja działań wojennych może zaostrzyć kryzys gospodarczy, z którym borykają się już zachodni sojusznicy.

„Dzisiejsze działania posłużą do zadania poważnego ciosu rosyjskim finansom i utrudnią Rosji zdolność do prowadzenia niesprowokowanej wojny na Ukrainie i przyspieszenia pogarszania się rosyjskiej gospodarki” – powiedziała Yellen w oświadczeniu w piątek. „Już zaczynamy dostrzegać wpływ limitu cenowego poprzez pilne wysiłki Rosji w celu wynegocjowania ogromnych rabatów w dwustronnym handlu ropą”.

Globalna kampania Janet Yellen zagrozi machinie wojennej Rosji

Kraje G-7 – Stany Zjednoczone, ich pięciu zachodnich sojuszników i Japonia – poinformowały w oświadczeniu, że planują wyegzekwować limit cenowy poprzez obniżenie ubezpieczenia całego eksportu rosyjskiej ropy sprzedawanej powyżej określonej ceny. Uniemożliwi to wysyłkę towarów po cenach wyższych niż górny limit. Cena limitu nie została jeszcze ogłoszona, ale oczekuje się, że wejdzie ona w życie w grudniu, kiedy ma również wejść w życie zakaz żeglugi.

Yellen od miesięcy forsowała tę politykę wraz ze swoimi międzynarodowymi kolegami, ale spotkała się ze sceptycyzmem i trudnymi pytaniami o to, jak dokładnie będzie działać pułap cenowy. Analitycy wyrazili obawy, że ograniczenie można obejść, jeśli kraje spoza G-7, takie jak Chiny i Indie, będą nadal kupować rosyjską ropę po wyższych cenach i sprzedawać ją z powrotem na rynki światowe z premią. Inni analitycy i przywódcy zagraniczni wyrazili zaniepokojenie, że Rosja może podjąć odwet poprzez dalsze ograniczanie eksportu gazu ziemnego do Europy, która już czeka zima, podczas której Niemcy i inne kraje borykają się z poważnymi niedoborami dostaw energii.

READ  Ławki narodowe są wolne po Mets, fasoli Francisco Lindor

Pomimo niedawnego spadku cen energii Rosja nadal czerpie setki miliardów dolarów ze sprzedaży ropy i gazu ziemnego. Ta sprzedaż energii dramatycznie złagodziła zachodnią kampanię sankcji w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę, stabilizując finanse Kremla i umożliwiając kontynuowanie wojny.

Analitycy energetyczni powiedzieli, że nie jest jasne, w jaki sposób piątkowe ogłoszenie wpłynie na międzynarodowe ceny gazu i ropy, a ważne szczegóły – takie jak poziom pułapu cenowego i data wejścia w życie – nie zostały ogłoszone.

George W. „Diabeł tkwi w szczegółach”, powiedział Bob McNally, były urzędnik ds. energii w Rapidan Energy Group w administracji Busha, a niektóre szczegóły wyszły dziś na jaw. jeden.”

Wyżsi urzędnicy skarbu powiedzieli dziennikarzom w piątek, że alianci ustalą pułap cenowy powyżej kosztów produkcji dla Rosji, więc ropa nadal płynie na rynki światowe. Urzędnicy powiedzieli, że podejmują kroki w celu włączenia innych krajów europejskich i głównych gospodarek do programu. Chociaż kraje, w tym Indie i Chiny, nie dołączą do limitu cenowego, urzędnicy skarbu twierdzą, że istnienie limitu da innym krajom większą siłę nacisku w negocjacjach z Rosją w sprawie ich umów energetycznych, pomagając osiągnąć cel Kremla, jakim jest zmniejszenie dochodów. . Urzędnicy skarbu twierdzą, że już korzystają z programu limitów cenowych, co sugerowali przywódcy innych krajów, ponieważ Rosja zdaje sobie sprawę, że liczba potencjalnych nabywców maleje.

Yellen podkreśliła również, że pułap cenowy byłby mniej destrukcyjny dla światowych rynków energetycznych niż zakaz dotyczący całej rosyjskiej ropy, który Europa przygotowuje się do wprowadzenia do końca roku. W czerwcu, po tygodniach negocjacji, Unia Europejska zgodziła się zakazać importu ropy z Rosji oraz zakazać ubezpieczenia i finansowania dostaw rosyjskiej ropy do krajów trzecich. Organizacja Narodów Zjednoczonych Zakaz importu rosyjskiej ropy W miesiącu marcu.

Globalna kampania Janet Yellen na rzecz odwrócenia machiny wojennej Władimira Putina

READ  Paul Farmer, pionier światowego zdrowia, zmarł w wieku 62

Wdrożenie ograniczenia wymagałoby od państw członkowskich G-7 zmiany szóstej rundy sankcji bloku. Wiadomość o limitach ropy naftowej pojawia się, gdy Unia Europejska rozważa podjęcie środków nadzwyczajnych w celu przeciwdziałania rosnącym cenom energii i przygotowuje się na to, czego wielu obawia się, że będzie długą i mroźną zimą. Ministrowie Energii UE wrzesień Spotkają się w Brukseli 9 listopada, aby przedyskutować wezwania grupy do reformy rynku energii.

Urzędnicy amerykańscy, zaniepokojeni możliwością wzrostu cen, stanęli w obliczu zakazu w Brukseli, ale niektórzy dyplomaci UE powiedzieli, że ograniczenie będzie wymagało znacznie szerszego wsparcia, szczególnie ze strony Chin i Indii, aby było skuteczne.

Dmitrij Pieskow, rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina, ostrzegł w piątek, że kraje uczestniczące w ograniczeniu cen nie otrzymają rosyjskiej ropy. Pieskow powiedział o zachodnich sojusznikach: „Nie będziemy z nimi współpracować w sprawie ropy w takiej antyrynkowej polityce”.

Zapytany o groźby Kremla, wysoki rangą urzędnik skarbu powiedział, że Rosja desperacko szuka dochodów z energii i zakwestionował jej wiarygodność, wskazując, że rosyjscy urzędnicy również powiedzieli, że nie dokonają inwazji na Ukrainę.

Ariel Cohen, starszy pracownik Atlantic Council, obawia się, że Putin zareaguje na pułap cenowy, odcinając Europę od eksportu gazu ziemnego, co może pogłębić kryzys gospodarczy na kontynencie.

„Musimy uważać, aby nie doprowadzić do załamania gospodarczego w Europie” – powiedział Cohen. „Chcę jasno zrozumieć, skąd będą pochodzić alternatywne dostawy gazu. Jaka jest skala problemów gospodarczych w Europie?”

Ale Simon Johnson, profesor Massachusetts Institute of Technology, który specjalizuje się w polityce energetycznej, twierdził, że plan ograniczenia cen – który umożliwiłby Rosji handel ropą z dyskontem – byłby mniej destrukcyjny dla rynków światowych niż wcześniejszy plan Europy. Zatrzymaj cały import rosyjskiej ropy.

„To dowodzi, że chcą przepływu ropy, który utrzymuje ceny ropy niższe niż byłyby w innym przypadku” – powiedział Johnson.

READ  Akcje odbiły się po dwudniowym spadku, gdy handlowcy zlekceważyli napięcia między USA a Chinami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.