Krytyczne wskaźniki klimatyczne biją rekordy w 2021 r., mówi ONZ | kryzys klimatyczny

Krytyczne globalne wskaźniki kryzysu klimatycznego pobiły rekordy w 2021 r., według raportu ONZ, od wzrostu oceanów po poziom emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Są to wyraźne oznaki wpływu ludzkości na planetę, który ma długotrwałe skutki, powiedziała Światowa Organizacja Meteorologiczna ONZ (WMO). trudne warunki pogodoweOpisana przez Światową Organizację Meteorologiczną jako codzienna twarz kryzysu klimatycznego, organizacja stwierdziła, że ​​spowodowała ogromne straty w ludziach i spowodowała straty szacowane na setki miliardów dolarów.

Susze i powodzie spowodowały wzrost cen żywności, które pogorszyły się w 2022 r. Światowa Organizacja Meteorologiczna Stan klimatu na świecie w 2021 r. Raport wykazał również, że ostatnie siedem lat było najgorętszymi w historii.

„Dzisiejszy raport o stanie klimatu jest ponurym dowodem niepowodzenia ludzkości w walce z zakłóceniami klimatycznymi. Paliwa kopalne to ślepy zaułek – zarówno środowiskowy, jak i gospodarczy” – powiedział António Guterres, sekretarz generalny ONZ.

„Jedyną zrównoważoną przyszłością jest przyszłość odnawialna. Dobrą wiadomością jest to, że siła napędowa jest tuż przed nami. Energia wiatrowa i słoneczna jest łatwo dostępna, a w większości przypadków tańsza niż węgiel i inne paliwa kopalne. Jeśli będziemy współpracować, transformacja energii odnawialnej może być projektem na rzecz pokoju w XXI wieku”.

Profesor Petteri Taalas, sekretarz generalny WMO, powiedział: „Nasz klimat zmienia się na naszych oczach. Gazy cieplarniane spowodowane przez człowieka ogrzeją planetę przez wiele przyszłych pokoleń. Niektóre lodowce osiągnęły punkt, z którego nie ma powrotu, a to będzie miało długoterminowe konsekwencje w najbardziej cierpiącym świecie Już dwa miliardy ludzi cierpi z powodu stresu wodnego.

„Ekstremalna pogoda ma bezpośredni wpływ na nasze codzienne życie” – powiedział. „Niedawno widzieliśmy kryzys suszy w Rogu Afryki Śmiertelne powodzie w RPA i Bardzo gorąco w Indiach i Pakistanie. Systemy wczesnego ostrzegania są absolutnie niezbędne [to save lives] Jednak jest dostępny tylko w mniej niż połowie ze 187 państw członkowskich organizacji”.

READ  Aktywiści klimatyczni biorą na cel puszki zupy Campbella zaprojektowane przez Andy'ego Warhola w australijskiej Galerii Narodowej | Andy Warhol

Oceany na świecie pochłaniają ponad 90% ciepła uwięzionego przez gazy cieplarniane, a rok 2021 ustanowił rekord. Rosnące ciepło w oceanie, które jest nieodwracalne w okresach od stuleci do tysiącleci, było szczególnie silne w ciągu ostatnich 20 lat. Światowa Organizacja Meteorologiczna poinformowała, że ​​wiele oceanów doświadczyło co najmniej jednej silnej morskiej fali upałów w 2021 roku.

Globalny poziom mórz również osiągnął nowy rekord w 2021 r. Podniósł się o 10 cm od 1993 r., a wzrost ten przyspiesza, napędzany topnieniem lądolodów i lodowców oraz rozszerzalnością termiczną oceanów. Światowa Organizacja Meteorologiczna stwierdziła, że ​​wzrost ten zagraża setkom milionów mieszkańców wybrzeża i zwiększa szkody spowodowane przez huragany.

Prawie jedna czwarta dwutlenku węgla2 Oceany pochłaniają emisje, ale to sprawia, że ​​są bardziej kwaśne. Zagraża to dzikiej przyrodzie i rafom koralowym, z których składają się ślimaki, a tym samym bezpieczeństwu żywności, turystyce i ochronie wybrzeża, powiedziała Światowa Organizacja Meteorologiczna. oceany teraz Bardziej kwaśny niż co najmniej 26000 lat.

Globalne ocieplenie spowodowało podniesienie się poziomu mórz o 10 cm w ciągu ostatnich 30 lat

ko2 A metan, silny gaz cieplarniany, jest na rekordowym poziomie, podobnie jak dwutlenek węgla2 O 50% wyższa koncentracja niż przed rewolucją przemysłową spowodowała masowe spalanie paliw kopalnych. Globalna temperatura w 2021 r. była o 1,1°C wyższa od średniej przedindustrialnej, Zbliżamy się do granicy 1,5°C Kraje świata zgodziły się na uniknięcie najgorszych skutków klimatu.

Światowa Organizacja Meteorologiczna odnotowała wyjątkowe fale upałów w 2021 r. w zachodniej Ameryce Północnej i na Morzu Śródziemnym oraz śmiertelne powodzie w Henan, Chinach, Europie Zachodniej i Deszcz jest rejestrowany po raz pierwszy Na szczycie lodowca Grenlandii. Agencja ostrzegła, że ​​Afryka Wschodnia stoi w obliczu wysokiego ryzyka braku opadów przez czwarty sezon z rzędu, co oznaczałoby najgorszą suszę od 40 lat.

Profesor James Hansen, który… Ostrzeż świat przed klimatem Kryzys zeznań przed Senatem USA w 1988 r., Powiedział w tym tygodniu Doszło do „zdumiewającego i ciągłego niepowodzenia rządów w przyjęciu skutecznej długoterminowej polityki energetycznej i klimatycznej.

„Wszyscy musimy przyznać, że żądania skutecznej polityki przyniosą tylko powierzchowne zmiany, dopóki nie zostanie rozwiązana rola partykularnych interesów w rządzie”.

Gazeta Guardian ujawniła to w zeszłym tygodniu 195 „Bomby węglowe” naftowo-gazowe Planowane przez przemysł projekty, z których każdy wytwarza co najmniej miliard ton dwutlenku węgla2. Same bomby węglowe spowodują, że globalne ocieplenie przekroczy 1,5°C, ale 10 największych firm naftowych jest na dobrej drodze, aby do 2030 r. wydawać 103 miliony dolarów dziennie na programy niszczące klimat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *