Księżycowa rakieta Mega Artemis zostanie wystrzelona na wyrzutni 6 czerwca

ten NASA Zespół przygotowuje się do zwrócenia 322-stopowego (98-metrowego) stosu rakiet Artemis I, w tym Space Launch System i statku kosmicznego Orion, na wyrzutnię 6 czerwca w Kennedy Space Center na Florydzie. Oczekuje się, że wdrożenie potrwa około 12 godzin.

Rakieta Artemis przejdzie kolejną próbę nie później niż 19 czerwca. Ponieważ czerwiec może przynieść wiele burz na Florydzie, zespół NASA będzie uważnie monitorował pogodę i w razie potrzeby dostosuje daty.

Krytyczny test, znany jako trening na mokrej nawierzchni, symuluje każdy etap startu bez opuszczania wyrzutni przez pocisk. Proces ten obejmuje ładowanie ultraschłodzonych propelentów, wykonanie pełnego odliczania symulującego start, resetowanie zegara i opróżnianie zbiorników rakietowych.

Po trzech próbach w kwietniu, 26 kwietnia grupa rakietowa została zwrócona do budynku montażu pojazdów, aby rozwiązać problemy, które pojawiły się podczas prób.

Od tego czasu inżynierowie wymienili i przetestowali zawór zwrotny górnego stopnia i naprawili niewielką nieszczelność wewnątrz masztu serwisowego ogona pępowinowego używanego podczas tankowania, powiedział Cliff Lanham, starszy dyrektor ds. eksploatacji pojazdów w NASA Earth Exploration Systems Program.

W międzyczasie firma Air Liquide, która zaopatruje platformę startową w gazowy azot, unowocześniła i przetestowała konfigurację rurociągu, aby wesprzeć test i start Artemis I.

Zespół Artemis sprawdził również niektóre z zadań wstępnych, które pierwotnie miały się odbyć po następnej próbie mokrego ubrania.

Zespół misji przygląda się teraz oknom startowym, aby wysłać Artemidę I w podróż na Księżyc późnym latem: między 26 lipca a 9 sierpnia, od 23 sierpnia do 29 sierpnia, od 2 września do 6 września i poza nią.

Po zakończeniu próby stos rakiet Artemis wróci do budynku, aby poczekać na dzień startu.

Za żmudnym procesem testowania nowych systemów przed wystrzeleniem rakiety kryje się długa historia, a to, z czym zmaga się zespół Artemis, jest podobne do tego, co testował zespół Apollo i wahadłowiec, w tym wielokrotne próby testowe i opóźnienia przed startem.

READ  Astronomowie ujawnili jak dotąd najbardziej szczegółową mapę planetoidy Psyche

Wyniki treningu w mokrych ubraniach zadecydują, kiedy Artemis I wyruszy w misję poza Księżyc i z powrotem na Ziemię. Ta misja uruchomi program Artemis NASA, który ma przywrócić ludzi na Księżyc i wylądować na Księżycu pierwszą kobietę i pierwszych kolorowych ludzi do 2025 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.