Ławrow mówi, że cele Rosji na Ukrainie wykraczają teraz poza region Donbasu

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow spaceruje po dwustronnym spotkaniu na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych G20 w Nusa Dua, Bali, Indonezja, 8 lipca 2022 r. REUTERS/Willy Kurniawan/Pool

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

LONDYN (Reuters) – Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział w środę, że „misje” militarne Moskwy na Ukrainie wychodzą teraz poza wschodni region Donbasu, w najbardziej oczywisty sposób przyznając, że cele wojenne rozszerzyły się w ciągu ostatnich pięciu miesięcy.

W wywiadzie dla oficjalnej agencji informacyjnej RIA Novosti Ławrow powiedział, że realia geograficzne zmieniły się odkąd rosyjscy i ukraińscy negocjatorzy przeprowadzili rozmowy pokojowe w Turcji pod koniec marca, ale nie poczynili żadnych postępów.

Powiedział, że w tym czasie skupiono się na Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej (DRL i ŁPR), dwóch samozwańczych separatystycznych jednostkach we wschodniej Ukrainie, które według Rosji miały na celu wypędzenie z niej ukraińskich sił rządowych.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Teraz geografia jest inna, daleko jej nie tylko do Demokratycznej Republiki Konga i LPR, ale także do Chersoniu, Zaporoże i wielu innych regionów”, powiedział, odnosząc się do obszarów poza Donbasem, które były całkowicie lub częściowo schwytany przez siły rosyjskie.

„Ten proces trwa logicznie i wytrwale” – powiedział, dodając, że Rosja może potrzebować dalszych postępów.

Jeśli Zachód, motywowany „bezsilnym gniewem” lub chęcią dalszego zaostrzenia sytuacji, nadal będzie pompował Ukrainę bronią dalekiego zasięgu, taką jak amerykańskie systemy rakietowe wysokiej mobilności (HIMARS), to misje geograficzne będą kontynuowane. Poza obecną linią ”- powiedział Ławrow.

Powiedział, że Rosja nie może pozwolić ukraińskiemu prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu „lub jego następcy” zagrozić jej terytorium, terytorium Demokratycznej Republiki Konga i LPR długoterminowymi reżimami – okazjonalne odniesienie i bez żadnych dowodów na możliwość, że Ukraiński przywódca może nie pozostać u władzy.

READ  Rosja przeprowadza nocny atak powietrzny na Ukrainę ze wschodu na zachód

Minister spraw zagranicznych jest najbardziej wyrazistą postacią celów wojennych Rosji pod względem terytorialnym, prawie pięć miesięcy po tym, jak prezydent Władimir Putin rozpoczął inwazję, zaprzeczając, że Rosja zamierzała okupować swojego sąsiada.

Putin powiedział wówczas, że jego celem jest rozbrojenie i „zdyskredytowanie” Ukrainy – oświadczenie, które Kijów i Zachód odrzuciły jako pretekst do wojny ekspansjonistycznej w stylu imperialnym.

Po porażce w początkowej próbie zdobycia ukraińskiej stolicy, Kijowa, rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało 25 marca, że ​​pierwsza faza „specjalnej operacji wojskowej” została zakończona i że teraz skupi się na „osiągnięciu głównego celu, którym jest wyzwolenie Donbasu”.

Prawie cztery miesiące później przejął Ługańsk, jeden z dwóch regionów tworzących Donbas, ale wciąż daleko mu do opanowania pozostałych regionów, Doniecka. W ciągu ostatnich kilku tygodni nasiliła ataki rakietowe na miasta w całej Ukrainie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Napisane przez Marka Trevelyana; Edytowanie przez Catherine Evans

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *