„Leczenie recesji” dzieli ekonomistów

Sednem debaty wśród ekonomistów i polityków jest fundamentalne pytanie o ogromnych implikacjach dla przyszłości Ameryki: co jest gorsze – inflacja czy recesja?

Nikt nie wydaje się zgadzać w ten czy inny sposób.

Jednak wielu ekonomistów i prawodawców odrzuca ten pomysł, argumentując, że tak zwane lekarstwo na stagnację byłoby znacznie gorsze niż choroba inflacji.

Fedowi na pewno by się to spodobało Unikaj obu. Ma na celu „miękkie lądowanie”, w którym stopy procentowe są podnoszone juuuust Wystarczy, aby spowolnić popyt, nie tłumiąc go całkowicie. Byłby to idealny wynik, chociaż sam Fed przyznaje, że perspektywa utrzymania się w dół jest coraz trudniejsza.

„Działania podjęte dotychczas przez Fed nie gwarantują recesji, ale spowodowały, że recesja jest bardziej prawdopodobna” – napisał Josh Bivens, dyrektor ds. badań w lewicowym Instytucie Polityki Gospodarczej. Post na blogu wcześniej w tym miesiącu.

To pozostawia nam dwa możliwe skutki: wzrost inflacji w rodzaju, jaki widzieliśmy w ciągu ostatniego roku, lub recesję, która prowadzi do niższych cen, co może zwiększyć bezrobocie i zmniejszyć wzrost płac.

zespół puchnie

Bivens zdecydowanie wpisuje się w obóz „wysoka inflacja jest zła, ale recesja jest gorsza”. Wynika to w dużej mierze z tego, jak stagnacja wpływa na rynek pracy. „Recesja w rzeczywistości oznacza, że ​​twoja gospodarka jest średnio biedniejsza” – powiedział CNN Business.

Oczywiście inflacja niszczy płace ludzi, co jest złe. (Ceny konsumpcyjne wzrosły o około 9% w zeszłym miesiącu w ujęciu rocznym, podczas gdy płace wzrosły o 5,3%.) Ale, mówi Bivens, „Jedyną rzeczą, jaką wiemy o recesji, jest to, że obniżają one płace bardziej niezawodnie niż inflacja”.

Jednym z głównych argumentów wysuwanych przez jego przeciwników jest to, że inflacja wiąże się z lepkim problemem psychologicznym. Raz w pomysł Od stale rosnących cen w psychice konsumenta może stworzyć samospełniający się cykl, który jest trudny do przerwania. To nie żart, mówi Bivens, ale jego zdaniem jeszcze nas tam nie ma.

READ  Elon Musk rozpoczyna masowe zwolnienia pracowników Twittera

W Stanach Zjednoczonych inflacja utrzymywała się na stałym poziomie około 2% rocznie przez większą część czterech dekad. Z tego powodu, argumentuje, ludzie często nie spodziewają się, że ostatnia inflacja na poziomie około 9% będzie trwała.

„Musimy budować na tych oczekiwaniach i tej wiarygodności”, mówi.

Senator Elizabeth Warren jest kolejnym prominentnym głosem w tym obozie, argumentując, że główna przyczyna naszej obecnej inflacji – w tym chaos w łańcuchu dostaw spowodowanym pandemią i wojną na Ukrainie – jest poza zasięgiem Fedu.

Wyższe stopy procentowe nie zapewnią wyższych cen energii, Książki Warrena W artykule wstępnym w Wall Street Journal z zeszłego tygodnia: „Nie rozbiją monopoli firm, co do których Powell przyznał w styczniu, że mogą podnieść ceny, ponieważ mogą.

Kiedy Fed podnosi stopy procentowe, pożyczanie pieniędzy osobom prywatnym i firmom staje się droższe. To skłania wszystkich do wydawania mniej. Firmy spowalniają zatrudnianie, redukują godziny pracy lub zwalniają pracowników, gdy zapotrzebowanie maleje.

Warren pisze, że „zostawi miliony ludzi – nieproporcjonalnie nisko opłacanych pracowników i pracowników kolorowych – z niższymi zarobkami lub w ogóle ich zerowymi”.

stagnacja zespołu

Inni twierdzą, że recesje, choć też nie są idealne, niekoniecznie są katastrofalne. że oni To może być zdrowe.

Wiele osób, które spierają się o stagflację, wskazuje na lata 70., kiedy hiperinflacja gwałtownie wzrosła, osiągając szczyt 14% w 1980 r. Wymagało to bolesnych podwyżek stóp procentowych i późniejszej recesji na początku lat 80. pod kierownictwem ówczesnego prezydenta Fed Paula Volckera, aby w końcu się przełamać. cykl inflacji.

„Łagodna recesja jest teraz znacznie lepsza niż poważna recesja podobna do Volckera, która będzie konieczna do schłodzenia inflacji, jeśli oczekiwania się utrzymają” – napisał na swoim blogu ekonomista Noah Smith.

READ  Całonocne ataki Muska na Twitterze przerażają inwestorów Tesli

Nie wszystkie recesje są sobie równe. Stany Zjednoczone przeszły przez 34 recesje od 1857 roku – lub średnio jedną na pięć lat, według danych National Bureau of Economic Research. Średnio każda trwała około 17 miesięcy.

Oznacza to, że Stany Zjednoczone zignorowały wiele spadków.

Smith napisał w swojej książce Podrzędny stos zatytułowany „Tak, prawdopodobnie jesteśmy w recesji i to jest w porządku”.

Ale czy naprawdę może dojść do recesji? być dobrą rzeczą? Czasami, mówi Lakshman Akuthan, współzałożyciel Economic Cycle Research Institute, który określa daty recesji dla 22 gospodarek na całym świecie.

„Recesje mogą być czystką wydarzeń dla całej gospodarki, wyrzucając nieefektywnych gigantów z rynku i ustępując miejsca mądrzejszym konkurentom, którzy mogą lepiej zaspokajać potrzeby klientów” – powiedział w e-mailu do CNN Business. „Tym razem w wyniku pandemii gospodarka zmieniła się na tyle, że z pewnością otworzą się nowe miejsca pracy”.

Achuthan wskazuje na kilka innowacyjnych firm, które pojawiły się podczas ostatnich spadków: Airbnb (założony w 2008 roku), Uber i WhatsApp (założony w 2009 roku) wyłoniły się z Wielkiej Recesji w latach 2007-2009.

minimum

To, czy Stany Zjednoczone są obecnie w recesji, to w dużej mierze orientacyjna debata. Pojawiają się oznaki ochładzania gospodarki – spada popyt na mieszkania i spada zaufanie konsumentów.

W większości recesji bodźce federalne są typowym sposobem stymulowania gospodarki i przywracania zaufania konsumentów. Tym razem raczej nie spadną finansowe linie ratunkowe.

„Jeśli narracja brzmi:„ Musieliśmy cierpieć z powodu załamania, ponieważ przekroczyliśmy wydatki w 2021 r. ”, to trochę sprawia, że ​​​​podejrzewasz, że nie nadejdzie ulga” – mówi Bivens. „Myślę, że wszędzie jest źle”.

– Jane Sahadi z CNN Business przyczyniła się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *