Liczba bezrobotnych spadła do najniższego poziomu od pięciu miesięcy pomimo wysiłków Fed, by spowolnić rynek pracy

Osoba organizuje zakupy spożywcze na targu El Progreso w dzielnicy Mount Pleasant w Waszyngtonie, 19 sierpnia 2022 r.

Sara Selbiger | Reuters

Początkowe roszczenia z tytułu bezrobocia spadły w zeszłym tygodniu do najniższego poziomu od pięciu miesięcy, co oznacza, że ​​rynek pracy umacnia się, mimo że Rezerwa Federalna próbuje spowolnić sytuację.

Wnioski o bezrobocie za tydzień kończący się 24 września wyniosły 193 tys., co oznacza spadek o 16 tys. w porównaniu ze skorygowaną sumą z poprzedniego tygodnia i mniej niż 215 tys. Raport Ministerstwa Pracy Czwartek.

Spadek odszkodowań był najniższy od 23 kwietnia, a od początku maja po raz pierwszy odszkodowań spadło poniżej 200 tys.

Roszczenia kontynuowane, spóźnione o tydzień, spadły o 29 tys. do 1,347 mln.

Pojawiają się silne wskaźniki zatrudnienia Fed stara się uspokoić gospodarkę Obniżył inflację, która jest bliska najwyższego poziomu od wczesnych lat 80-tych. Urzędnicy banku centralnego jako cel zaostrzenia polityki wskazali napięty rynek pracy i presję na wzrost płac.

Zapasy spadły Po raporcie natomiast rentowności Skarbu Państwa były wyższe.

„Niedawny spadek liczby zwolnień jest sprzeczny z wysiłkami Fed, by złagodzić warunki na rynku pracy i obniżyć inflację do celu na poziomie 2%” – powiedział Jim Beard, dyrektor ds. inwestycji w Planet Moran Financial Advisors. „Rynki kapitałowe posłuchały Fedu, a inwestorzy odczuwają ból. Ale rynek pracy? Przynajmniej na razie nie słucha”.

W czwartek Fed miał więcej złych wiadomości na temat inflacji.

Indeks cen PCE, preferowany przez Fed wskaźnik inflacji, wykazał 7,3% wzrost cen rok do roku w drugim kwartale, Ministerstwo Handlu powiedziało Szacowany ostateczny PKB za okres. Był to wzrost w porównaniu z odczytem 7,1% w poprzednich dwóch szacunkach za drugi kwartał i daleki od 7,5% wzrostu w pierwszym kwartale.

READ  opinia | Spadek popytu na mięso roślinne wskazuje, że szum prześcignął rzeczywistość

Wyłączając żywność i energię, bazowa inflacja PCE wyniosła 4,7%, czyli o 0,3 punktu procentowego więcej niż w poprzednich dwóch szacunkach, ale mniej niż skok o 5,6% w pierwszym kwartale.

Fed podniósł stopy procentowe pięciokrotnie w 2022 r., łącznie o 3 punkty procentowe, a urzędnicy podkreślali znaczenie kontynuowania ich podwyżek, dopóki inflacja nie spadnie blisko celu banku centralnego na poziomie 2%.

„Musimy zrobić to, co musimy, aby wrócić do stabilności cen, ponieważ nie możemy mieć zdrowej gospodarki i nie możemy mieć dobrych rynków pracy z biegiem czasu, chyba że wrócimy do stabilności cen” – powiedziała Loretta , prezes Cleveland Fed Mister dla CNBCskrzypienieW wywiadzie w czwartek rano.

Jednak Cleveland Fed wskaźnik chwilowego inflacji Pokazuje niewielką poprawę na froncie inflacyjnym we wrześniu, nawet przy ostrym spadku cen gazu. Miara wskazuje na 8,2% wzrost bazowego CPI i 6,6% wzrost cen bazowych, w porównaniu z analogicznymi odczytami 8,3% i 6,3% w sierpniu.

Ostateczne szacunki BEA dotyczące PKB w drugim kwartale spadły o 0,6%, bez zmian w stosunku do poprzednich szacunków. Był to drugi z rzędu kwartał ujemnego PKB, który spełnia przyjętą definicję recesji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *