Litwa rozszerza ograniczenia handlowe na Kaliningrad pomimo rosyjskiego ostrzeżenia

Znaki kierunkowe widoczne na granicznej stacji kolejowej w Kipartay na Litwie, 21 czerwca 2022 r. REUTERS/Ints Kalnins/File Photo

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

  • Kaliningrad proponuje odpowiedzieć państwom bałtyckim w Unii Europejskiej
  • Putin i Łukaszenko rozmawiają o środkach wobec Litwy

WILNO (Reuters) – Litwa w poniedziałek rozszerzyła ograniczenia w handlu na jej terytorium, aby objąć rosyjski region bałtycki Kaliningrad, ponieważ weszły w życie sankcje Unii Europejskiej przeciwko Moskwie w związku z jej inwazją na Ukrainę.

Rzecznik litewskiej służby celnej powiedział, że dodatkowe towary, którym odmówiono wjazdu w poniedziałek rano, obejmują beton, drewno, alkohol i chemikalia przemysłowe zawierające alkohol.

Rosja ostrzegła w piątek Litwę i Unię Europejską, że może podjąć wobec nich „surowe kroki”, jeśli tranzyt niektórych towarów do iz Kaliningradu „w najbliższych dniach” nie zostanie wznowiony. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Gubernator obwodu kaliningradzkiego zaproponował w poniedziałek całkowity zakaz przemieszczania towarów lądowych między Rosją a trzema bałtyckimi członkami UE, Litwą, Łotwą i Estonią, co może przenieść rosyjską żeglugę z ich portów do portów kaliningradzkich. Czytaj więcej

„To zapewni działania (naszym) firmom żeglugowym i będzie działać w portach kaliningradzkich, które są mocno dotknięte ograniczeniami Unii Europejskiej” – powiedział w Telegramie gubernator Anton Alichanow.

Telefon do Putina-Łukaszenko

Później w poniedziałek prezydent Rosji Władimir Putin i jego bliski sojusznik Aleksander Łukaszenko rozmawiali podczas rozmowy telefonicznej o możliwej reakcji na działania Litwy, podawały ich konta w Telegramie.

W krótkim oświadczeniu na Telegramie Kreml poinformował, że prezydenci omówili „niektóre możliwe wspólne kroki… w związku z nielegalnymi ograniczeniami nałożonymi przez Litwę na tranzyt towarów do obwodu kaliningradzkiego”.

Litwa nie ma granicy z Rosją kontynentalną, ale jest sąsiadem Białorusi.

READ  Śmiertelny atak rekinów w Australii zmusza plaże w Sydney do zamknięcia

Ograniczenia handlowe w Unii Europejskiej zostały zaostrzone, ponieważ rządy, rynki i firmy obawiają się, że Rosja może zdecydować się na przedłużenie zamknięcia największego gazociągu transportującego rosyjski gaz do Niemiec poza planowany 10-dniowy okres konserwacji. Czytaj więcej

Spór o izolację Kaliningradu testuje determinację Europy do nałożenia sankcji w obawie przed eskalacją konfrontacji z Rosją po innych restrykcjach, które skłoniły Moskwę do niewypłacalności. Czytaj więcej

Urzędnicy UE, wspierani przez Niemcy, szukali pod koniec czerwca szybkiego kompromisu w celu rozwiązania kryzysu. Ale źródła powiedziały Reuterowi, że Litwa, która kiedyś rządziła z Moskwy w starym Związku Radzieckim, ma poważne zastrzeżenia co do zaoferowania Kremlowi czegoś, co można by uznać za ustępstwo.

Kaliningrad graniczy z Litwą i Polską z NATO i państwami członkowskimi Unii Europejskiej, a większość towarów opiera się na kolei i drogach przez Litwę. Region przybrzeżny został odcięty od niektórych przeładunków z Rosji kontynentalnej od 17 czerwca w ramach systemu sankcji Unii Europejskiej.

Towary należące do kategorii humanitarnych lub podstawowych, takie jak żywność, są zwolnione z sankcji. Ruch pasażerski nie jest zabroniony, a do Kaliningradu nadal można dotrzeć drogą lotniczą lub morską.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe reportaże Andriosa Setasa w Wilnie, redakcja Anny Ringström i Marka Heinrich

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *