- autor, Maks Matza
- magazyn, wiadomości BBC
-
Nakazano wywiesić plakat z Dziesięciu Przykazaniami w każdej klasie szkół publicznych w Luizjanie – co zdaniem organizacji praw obywatelskich zostanie zakwestionowane.
Ta wspierana przez Republikanów operacja jest pierwszą tego rodzaju w Stanach Zjednoczonych i obejmuje wszystkie sale lekcyjne aż do poziomu uniwersyteckiego. Gubernator Jeff Landry podpisał ją w środę.
Chrześcijanie postrzegają Dziesięć Przykazań jako główne Boże zasady dotyczące tego, jak żyć.
Nowa ustawa określa ją jako „podstawę” zarządzania państwem i na szczeblu krajowym. Przeciwnicy twierdzą jednak, że to prawo narusza amerykański rozdział kościoła od państwa.
Pierwsza poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych – znana jako klauzula o założeniu – stanowi, że „Kongres nie może stanowić żadnego prawa dotyczącego ustanawiania religii lub zabraniającego swobodnego jej praktykowania”.
Prawo stanowe wymaga, aby plakat o wymiarach 28 x 35,5 cm (11 cali x 14 cali) zawierał święty tekst „dużą, łatwo czytelną czcionką”, a przykazania stanowiły „centralny element” ekspozycji.
Nakazy zostaną również wyświetlone wraz z czteroakapitowym „oświadczeniem kontekstowym”, które opisuje, w jaki sposób nakazy te „były ważną częścią amerykańskiej edukacji publicznej przez prawie trzy stulecia”.
Do 2025 r. plakaty muszą być wywieszone we wszystkich finansowanych przez państwo szkołach, ale państwo nie zapewnia środków na opłacenie plakatów.
Podobne przepisy zaproponowały ostatnio inne stany pod przewodnictwem Republikanów, w tym Teksas, Oklahoma i Utah.
Cztery organizacje praw obywatelskich potwierdziły, że planują pozew przeciwko szkołom w Luizjanie, które podkreślają różnorodność religijną.
We wspólnym oświadczeniu Amerykańskiej Unii Wolności Obywatelskich, Amerykańskiej Unii Wolności Obywatelskich Luizjany, organizacji Americans United for Church and State oraz Freedom from Religion Foundation uznano to prawo za „rażąco niezgodne z konstytucją”.
Jednak autor projektu ustawy, republikański poseł Toddy Horton, mówił o znaczeniu przywrócenia „kodeksu moralnego” do sal lekcyjnych. Ponieważ gubernator podbił ustawę, zacytowano jego wypowiedź: „Wydaje się, że wszędzie wisi zaufanie”.
W przeszłości toczyło się kilka sporów prawnych w związku z eksponowaniem Dziesięciu Przykazań w budynkach publicznych, w tym w sądach, komisariatach policji i szkołach.
W 1980 roku Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych uchylił podobne prawo stanu Kentucky, które wymagało wywieszania dokumentu w szkołach podstawowych i średnich. Na ten precedens powoływały się grupy walczące z prawem Luizjany.
W swoim orzeczeniu Sąd Najwyższy stwierdził, że wymóg uchwalenia Dziesięciu Przykazań „nie ma świeckiego celu legislacyjnego” i ma „wyraźnie charakter religijny” – zauważając, że przykazania odnoszą się do kultu Boga.
„Zły introwertyk. Fan mediów społecznościowych. Irytująco skromny myśliciel. Miłośnik kawy. Ekspert od alkoholu. Internetowy geek”.