Marynarka Tajlandii poszukuje 31 marynarzy zaginionych po zatonięciu statku

Bangkok (AFP) – Tajlandzkie okręty wojenne i helikoptery poszukiwały w poniedziałek ponad 30 marynarzy wciąż zaginionych ponad 17 godzin po tym, jak ich okręt wojenny zatonął na wzburzonym morzu w Zatoce Tajlandzkiej.

Marynarka Wojenna poinformowała, że ​​w poniedziałek po południu 75 marynarzy zostało uratowanych z korwety HTMS Sukhothai, a 31 wciąż jest zaginionych. Marynarka wojenna poinformowała, że ​​wysokie fale, które spowodowały wypadek, ustąpiły od czasu zatonięcia w niedzielę wieczorem, ale nadal były wystarczająco wysokie, aby zagrozić małym łodziom.

Jeden z uratowanych członków załogi powiedział w rozmowie z tajską telewizją PBS, że zanim został uratowany, musiał unosić się w morzu przez trzy godziny. Powiedział, że trzymetrowe fale uderzyły w statek, który zatonął w niedzielę wieczorem, komplikując działania ratownicze.

Fale są nadal wysokie i nie możemy ich zobaczyć z linii poziomej. „Musimy latać helikopterami i szukać ich z lotu ptaka” – powiedział PBS Thailand rzecznik Marynarki Wojennej, admirał Bokrung Montativalen.

11 uratowanych marynarzy przebywa w szpitalu. Marynarka wojenna zaprzeczyła doniesieniom lokalnych mediów, że osoba zginęła, twierdząc, że śmierć była spowodowana wypadkiem z udziałem innej łodzi.

Silny wiatr wiał wodę morską na HTMS Sukhothai i uszkodził jego układ elektryczny w niedzielę wieczorem, utrudniając kontrolę nad statkiem. Marynarka wojenna wysłała trzy fregaty i dwa helikoptery z mobilnymi pompami, aby spróbowały pomóc uszkodzonemu statkowi w usuwaniu wody morskiej, ale nie było to możliwe z powodu silnych wiatrów.

Utrata mocy pozwoliła na wlanie większej ilości wody morskiej do statku, powodując jego przechylenie i zatonięcie.

Tajski Departament Meteorologiczny wydał specjalne ostrzeżenie pogodowe dla tego obszaru na kilka godzin przed wypadkiem, informując, że fale w Zatoce Tajlandzkiej mają wzrosnąć od 2 do 4 metrów (7-14 stóp) i ulewny deszcz. Zasugerował, aby wszystkie statki działały z „ostrożnością” i ostrzegł małe jednostki, aby nie wypływały w morze do wtorku.

READ  Zachodni sojusznicy nie zgadzają się co do samolotów dla Ukrainy, podczas gdy Rosja twierdzi, że zyskuje

Sukhothai został zbudowany w Tacoma w stanie Waszyngton i oddany do użytku w 1987 roku. Przy maksymalnej wyporności 959 ton i długości 76,8 m (252 stóp) jest średniej wielkości haradą, typem uzbrojonego statku zwykle używanego do patrolowania przybrzeżnych fale.

Okręt wojenny był na patrolu 32 km (20 mil) od molo w dystrykcie Bangsavan w dystrykcie Prachuap Khiri Khan. Bokkrong powiedział, że statek był na regularnym patrolu, aby pomóc łodziom rybackim potrzebującym pomocy.

Naszym priorytetem jest teraz uratowanie wszystkich marynarzy. Planujemy ratować statek później. Poszukiwania przeprowadzono na obszarze 16 kilometrów kwadratowych (6,2 2) wokół miejsca zatonięcia.

Podczas gdy północna i środkowa Tajlandia doświadcza najzimniejszych temperatur w roku, dalekie południe Tajlandii doświadczyło w ostatnich dniach burz i powodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *