Merkel: Nie żałuję polityki energetycznej z Rosją

LIZBONA (Reuters) – Była kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w czwartek, że nie żałuje drogi, jaką obrał jej rząd w polityce energetycznej i Rosji w okresie sprawowania władzy, która zdaniem krytyków spowodowała, że ​​największa gospodarka Europy jest w dużym stopniu uzależniona od rosyjskiego gazu. .

Niemcy i inne kraje europejskie próbują zakończyć swoją zależność od rosyjskiej ropy i gazu po tym, jak Putin wysłał wojska na Ukrainę w ramach tego, co nazywa specjalną operacją wojskową.

W ubiegłym roku 55% niemieckiego importu gazu pochodziło z Rosji, po części dlatego, że Merkel starała się nawiązać stosunki handlowe z Rosją i wesprzeć kontrowersyjny gazociąg Nord Stream 2, nawet po aneksji Krymu przez Moskwę w 2014 roku.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Zawsze działasz, kiedy się znajdziesz” – powiedziała dziennikarzom w Lizbonie, zapytana o podejście jej rządu do Rosji.

Merkel, która w zeszłym roku wycofała się z polityki po 16 latach pełnienia funkcji kanclerza, powiedziała, że ​​nigdy nie wierzyła w ideę „Wandla durch Haendla” ani w wprowadzanie zmian poprzez handel.

„Pod tym względem wcale nie żałuję decyzji, myślę, że były one poprawne z perspektywy czasu” – powiedziała, dodając, że tani rosyjski gaz pozwolił Niemcom posunąć się do przodu z wycofywaniem się z energetyki jądrowej i węgiel.

Była kanclerz Niemiec Angela Merkel uczestniczy w konferencji prasowej przed ceremonią wręczenia nagród Fundacji Gulbenkiana w Lizbonie, Portugalia, 13 października 2022 r. REUTERS / Pedro Nunes

Jednak Niemcy odłożyły teraz te plany Czytaj więcej Czytaj więcej, ponieważ dążą do zastąpienia dostaw gazu dławiącego z Rosji.

Niemiecka inflacja, napędzana głównie wysokimi cenami energii, wynosi 10,9%, a rząd zobowiązał się do wydania miliardów euro na pomoc rodzinom i firmom w opłacaniu rosnących rachunków za energię.

Rurociąg Nord Stream 2, mający podwoić import gazu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie, został zawieszony na kilka dni przed inwazją.

„Ta brutalna inwazja Rosji przyniosła teraz zmianę. To punkt zwrotny” – powiedziała Merkel, odnosząc się do polityki energetycznej Niemiec.

READ  Łatwość notowań zapasów Dolar australijski wzrósł po niespodziewanym wzroście

Powiedziała, że ​​jest to zadanie, z którym będzie musiał się uporać nowy niemiecki rząd kierowany przez socjaldemokratę Olafa Schulza.

Merkel przemawiała na uboczu wydarzenia mającego ogłosić zwycięzcę Nagrody Gulbenkiana za Humanitaryzm, której przewodniczyła jury.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie Kathariny Dimoni, Scenariusz Rachel Moore Edycja Raisy Kasulowski

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *