MFW obniża prognozy globalnego PKB, ponieważ perspektywy gospodarcze pozostają ponure

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył we wtorek swoje prognozy globalnego wzrostu na lata 2022 i 2023, nazywając światową perspektywę gospodarczą „ponurą i niepewną”.

MFW spodziewa się, że światowa gospodarka wzrośnie w tym roku o 3,2%, a w 2023 r. jeszcze bardziej zwolni do 2,9% PKB. Prognozy kwietniowe.

Firma z siedzibą w Waszyngtonie powiedziała, że ​​zrewidowana perspektywa wskazuje, że ryzyko pogorszenia koniunktury opisane w jej poprzednim raporcie teraz się materializuje. Wyzwania te obejmują rosnącą globalną inflację, gorszą niż oczekiwano recesję w Chinach i skutki wojny na Ukrainie.

„Po tymczasowym ożywieniu w 2021 r. następują coraz bardziej ponure wydarzenia w 2022 r.” – czytamy w raporcie.

„Kilka wstrząsów uderzyło w światową gospodarkę już osłabioną przez pandemię: wyższa niż oczekiwano inflacja na całym świecie – szczególnie w USA i głównych gospodarkach europejskich – napędzając zaostrzone warunki finansowe; gorsza niż oczekiwano recesja w Chinach, odzwierciedlająca wybuchy COVID19 i blokady oraz dalsze negatywne skutki wojny na Ukrainie” – dodał.

Spodziewane spowolnienie oznaczałoby pierwszy kwartalny spadek realnego PKB na świecie od 2020 roku. Według MFW „wiarygodny”, ale mniej alternatywny scenariusz spowodowałby spadek globalnego wzrostu do 2,6% w 2022 i 2,0% w 2023. 10% wynik od 1970

W zeszłym miesiącu Bank Światowy obniżył stopę 2022 globalny wzrost wyniesie 2,9% 4,1% od poprzedniego szacunku, powołując się na podobne presje makroekonomiczne.

Stany Zjednoczone, Chiny i Indie prowadzą obniżki

Gorsze perspektywy wzrostu w USA, Chinach i Indiach skłoniły MFW do rewizji w dół.

Perspektywy PKB USA zostały obniżone o 1,4 punktu procentowego do 2,3% w pierwszej połowie 2022 r., odzwierciedlając słabszy niż oczekiwano wzrost, siłę nabywczą gospodarstw domowych i zacieśnianie polityki pieniężnej.

Po przedłużających się blokadach Covid i pogłębiającym się kryzysie na rynku nieruchomości, chińska gospodarka odnotowała wzrost o 1,1 punktu procentowego niższy niż wcześniejsze szacunki. Oczekuje się, że druga co do wielkości gospodarka na świecie wzrośnie o 3,3% w 2022 r. – to najwolniejszy okres od czterech dekad, z wyjątkiem wczesnego upadku po kryzysie Covid-19 w 2020 r.

MFW obniżył swoje prognozy globalnego wzrostu w lipcu, ponieważ globalna inflacja, gorsze niż oczekiwano spowolnienie w Chinach i skutki wojny na Ukrainie podsyciły kryzys żywnościowy i energetyczny.

Zdjęcia sofy | Rakieta świetlna | Dobre zdjęcia

Prognozę Indii obniżono o 0,8 punktu procentowego do 7,4%, głównie z powodu mniej korzystnych warunków zewnętrznych i przyspieszonego zacieśniania polityki.

Tymczasem perspektywy dla strefy euro obniżono o 0,2 punktu procentowego do 2,6%, chociaż MFW powiedział, że gwałtowny spadek po wojnie na Ukrainie może uderzyć dalej w 2023 r., szczególnie w kluczowych gospodarkach Niemiec, Francji i Hiszpanii.

Gospodarka Rosji skurczyła się mniej niż oczekiwano w drugim kwartale pomimo szeroko zakrojonych sankcji za niesprowokowaną inwazję na Ukrainę, powiedział MFW. Jego prognoza na 2022 r. została zrewidowana do 2,5 punktu procentowego, choć szacowana stopa wzrostu pozostaje ujemna na poziomie -6,0%.

Globalna inflacja nadal rośnie

Wraz ze wzrostem inflacji do 2022 r. ceny żywności i energii wzrosną.

Prognozuje się, że światowa inflacja wyniesie w tym roku 6,6% w gospodarkach rozwiniętych i 9,5% w gospodarkach wschodzących i rozwijających się – rewizja w górę odpowiednio o 0,9 i 0,8 punktu procentowego.

W sytuacji, gdy rosnące ceny napędzają globalny kryzys kosztów utrzymania, ograniczenie inflacji powinno być najwyższym priorytetem dla decydentów, powiedział MFW.

„Ściślejsza polityka monetarna nieuchronnie pociągnie za sobą realne koszty gospodarcze, ale opóźnienie je pogorszy” – napisano.

READ  Życie Dyera Nicholsa zostanie uczczone w domu pogrzebowym w Memphis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *