Minister zostawia rząd Wielkiej Brytanii z nowym ciosem w walce z Liz Truss

Londyn (AFP) – premier Wielkiej Brytanii Liz Truss W środę określiła się jako „wojowniczka, a nie negacja”, gdy napotkała wrogą opozycję i gniew jej konserwatywnej partii z powodu jej nieudanego planu gospodarczego.

Jednak ponure twarze konserwatywnych prawodawców stojących za nią w Izbie Gmin wskazywały, że Truss musi stawić czoła trudnej walce o uratowanie swojej pracy. W ciągu kilku godzin od pojawienia się Truss w parlamencie na regularnej sesji zatytułowanej „Pytania premiera”, prominentna członkini jej rządu opuściła stanowisko pośród fali krytyki.

Minister spraw wewnętrznych Suila Braverman powiedziała, że ​​zrezygnowała po złamaniu zasad, wysyłając oficjalny dokument ze swojego osobistego konta e-mail. W swoim liście rezygnacyjnym Braverman powiedziała, że ​​ma „obawy o kierunek tego rządu” i – w nieco zawoalowanym ataku na Truss – powiedziała, że ​​„działanie rządu zależy od tego, czy ludzie biorą odpowiedzialność za swoje błędy”.

„Udawanie, że nie popełniliśmy błędów, udawanie, jakby wszyscy nie widzieli, że popełniliśmy błędy, i nadzieja, że ​​sprawy magicznie się ułożą, nie jest poważną polityką” – powiedziała.

Braverman jest dobrze znaną postacią prawicowej Partii Konserwatywnej i orędownikiem bardziej restrykcyjnej polityki imigracyjnej.

Jej odejście nastąpiło kilka dni po tym, jak Truss zwolniła sekretarza skarbu Kwasi Koartinga w piątek po pakiecie ekonomicznym, który para wywołała na rynkach finansowych, gdy została ogłoszona 23 września.

Niesfinansowane obniżki podatków o wartości 45 miliardów funtów (50 miliardów dolarów) wywołały zamieszanie na rynkach finansowych, podważając wartość funta i zwiększając koszt pożyczek rządu brytyjskiego. Bank Anglii został zmuszony do interwencji, aby zapobiec rozprzestrzenieniu się kryzysu na szerszą gospodarkę i zagrożeniu funduszom emerytalnym.

Truss uczestniczyła w swojej pierwszej sesji pytań premiera od czasu zastąpienia Courtinga, skarbnika Jeremy’ego Hunta, Podarła pakiet ulg podatkowych, który jej nowy rząd ujawnił niecały miesiąc temu.

READ  Gubernator powiedział, że pożar w krymskiej bazie paliw został ugaszony po rzekomym ataku drona

Przeprosiła parlament i przyznała, że ​​popełniła błędy podczas swojej krótkiej kadencji szefa brytyjskiego rządu, ale podkreśliła, że ​​zmieniając kurs „wzięła na siebie odpowiedzialność i podjęła właściwe decyzje w interesie stabilności gospodarczej kraju”.

„Rezygnuj”, skandowali posłowie opozycji. Jak mówiłem.

Zapytany przez opozycyjnego lidera Partii Pracy Keira Starmera: „Dlaczego wciąż tu jesteś?” Truss odpowiedział: „Jestem wojownikiem, a nie pretendentem. Działałem w interesie narodowym, aby upewnić się, że mamy stabilność gospodarczą”.

W poniedziałek Hunt cofnęła prawie wszystkie cięcia podatkowe Truss, wraz ze swoją główną polityką energetyczną i obiecała nie ciąć wydatków publicznych. Powiedział, że rząd będzie musiał zapewnić miliardy funtów i trzeba będzie podjąć „wiele trudnych decyzji”, zanim wprowadzi średnioterminowy plan finansowy 31 października.

Oficjalne dane opublikowane w środę pokazały, że inflacja w Wielkiej Brytanii wzrosła do 10,1%. We wrześniu powrócił do najwyższego poziomu od 40 lat, który po raz pierwszy osiągnął w lipcu, ponieważ rosnące koszty żywności ograniczają budżety gospodarstw domowych. Podczas gdy inflacja na całym świecie jest wysoka – napędzana przez rosyjską inwazję na Ukrainę i jej wpływ na dostawy energii – sondaże pokazują, że większość Brytyjczyków obwinia rząd za ekonomiczne cierpienia kraju.

Przeciwnicy oskarżają również konserwatywny rząd o podżeganie do chaosu poprzez odwracanie polityki. W środę Truss zapewnił emerytów, że emerytury będą nadal rosły zgodnie z inflacją – mniej niż 24 godziny po tym, jak jej rzecznik powiedział, że rząd rozważa zlikwidowanie kosztownej obietnicy, ponieważ dąży do cięcia wydatków publicznych.

Ponieważ sondaże opinii publicznej dają Partii Pracy coraz większą przewagę, wielu konserwatystów wierzy teraz, że ich jedyną nadzieją na uniknięcie zapomnienia wyborczego jest zastąpienie Trussa. Ale ona upiera się, że nie ustąpi, Prawodawcy są podzieleni co do tego, jak się ich pozbyć.

READ  Siły ukraińskie wycofują się z miasta Donbas po ataku

Nowy sekretarz stanu James Cleverly wezwał konserwatystów do dania Truss kolejnej szansy, mówiąc, że „błędy się zdarzają”.

„Musisz rozpoznać, kiedy to się stanie i pokornie wprowadzać zmiany, gdy zauważysz, że sprawy nie poszły dobrze” – powiedział.

Truss czeka kolejny test w Parlamencie w późniejszą środę, kiedy prawodawcy głosują nad propozycją Partii Pracy zmierzającą do zakazu szczelinowania gazu łupkowego – polityki, którą niedawno zatwierdziła Truss.

Baty Partii Konserwatywnej powiedziały, że głosowanie zostanie potraktowane jako „propozycja zaufania do rządu”, co oznacza, że ​​rząd upadnie, jeśli wniosek zostanie przyjęty, prowadząc do wyborów. Konserwatywna większość ponad 70 osób sprawia, że ​​jest to mało prawdopodobne, ale głosowanie będzie uważnie obserwowane pod kątem oznak niezgody na przywództwo Truss.

Rzecznik prasowy Truss powiedział, że premier „nie rezygnuje” i jest w „stanowczym” nastroju.

Wybory krajowe nie są konieczne do 2024 r. W środę Truss wydawał się wykluczyć wezwanie do przedterminowych wyborów, mówiąc: „Ważne jest, abyśmy pracowali razem … aby przetrwać tę zimę i chronić gospodarkę”.

Zgodnie z zasadami Partii Konserwatywnej, Truss jest bezpieczny przez rok przed wyzwaniem przywódczym, ale zasady można zmienić, jeśli zechce tego wystarczająca liczba prawodawców. Istnieją gorączkowe spekulacje na temat tego, ilu prawodawców faktycznie złożyło listy wzywające do wotum nieufności.

Niektórzy konserwatywni prawodawcy uważają, że Truss może zostać zmuszona do rezygnacji, jeśli partia zgodzi się na następcę.

Do tej pory nie ma pierwszego zawodnika. Pokonany kandydat Truss do przywództwa torysów Rishi Sunak, przywódczyni Izby Gmin Penny Mordaunt i sekretarz Obrony Ludowej Ben Wallace są zwolennikami, podobnie jak Hunt, który przez wielu uważany jest za de facto premiera.

Niektórzy nawet opowiadają się za powrotem Borisa Johnsona, który został usunięty latem po tym, jak został uwikłany w skandale moralne.

READ  Trend COVID, który spowodował tak ogromny problem w 2020 roku, powraca

Sprytnie powiedział, że rozumie, dlaczego jego koledzy są zdenerwowani, ale powiedział, że „rezygnacja z kolejnego premiera” to zła rzecz.

___

Śledź relacje Associated Press o brytyjskiej polityce na https://apnews.com/hub/liz-truss

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *