Mówiono, że samoloty zbombardowały konwój ciężarówek irańskiej milicji na granicy syryjsko-irackiej

W niedzielę wieczorem syryjskie i inne arabskie media podały, że nieznany samolot zbombardował irański konwój ciężarówek na przejściu Al-Qaim na granicy syryjsko-irackiej, gdzie pojawiły się doniesienia o powtarzających się irańskich działaniach wojskowych.

Finansowana przez Arabię ​​​​Saudyjską sieć Al-Arabiya powiedziała, powołując się na anonimowe źródła, że ​​25 ciężarówek przekroczyło granicę z Iraku do Syrii przed uderzeniem. Według doniesień syryjskiego radia Sham FM i innych lokalnych mediów, uderzyło sześć ciężarówek chłodni.

Al-Arabiya powiedział, że niezidentyfikowany samolot najpierw oddał strzał ostrzegawczy, aby umożliwić kierowcom ciężarówek odlot przed zbombardowaniem ich. Sieć podała, że ​​przejście Al-Qaim jest praktycznie pod kontrolą irańskich milicji.

Syryjski ekspert mieszkający w Europie, Omar Abu Laila, którego organizacja informacyjna Deir Ezzor 24 utrzymuje badaczy terenowych w Syrii, poinformował, że ciężarówki należały do ​​irańskich milicji, a ataki miały również na celu spotkanie irańskich przywódców w rejonie Albukamal.

Niezweryfikowany materiał filmowy krążący w Internecie rzekomo pokazuje duży pożar płonący w okolicy.

Uważa się, że Iran często wysyła broń do libańskiej grupy Hezbollah z Iraku i przez Syrię.

Nie było bezpośrednich doniesień o rannych w niedzielnym strajku.

Zasadniczo armia izraelska nie komentuje konkretnych ataków w Syrii, ale przyznała się do przeprowadzenia setek ataków przeciwko grupom wspieranym przez Iran, które próbowały zdobyć przyczółek w kraju w ciągu ostatniej dekady.

Armia izraelska twierdzi, że atakuje również dostawy broni, które uważa się za przeznaczone dla tych grup, kierowanych przez libański Hezbollah. Ponadto naloty przypisywane Izraelowi wielokrotnie wymierzone były w syryjskie systemy obrony powietrznej.

READ  Cyklon tropikalny Asani zagraża wschodnim Indiom, gdy w całym kraju trwa kolejna fala upałów

W rzadkim komentarzu w grudniu ówczesny szef IDF Aviv Kochavi potwierdził to nalot Na początku listopada izraelskie siły powietrzne przemieściły konwój z irańską bronią do granicy syryjsko-irackiej.

Kochavi powiedział, że izraelski wywiad wykrył ciężarówkę w konwoju 25 pojazdów, które przewoziły broń z Iranu do Libanu, i że „zaawansowane możliwości” pozwoliły pilotom przeprowadzić precyzyjny atak.

W wyniku tego ataku zginęło podobno 10 osób, w tym nieznana liczba Irańczyków.

Izraelskie naloty na syryjską przestrzeń powietrzną, która jest w dużej mierze kontrolowana przez Rosję, trwają, mimo że stosunki z Moskwą pogorszyły się w ciągu ostatniego roku. Izrael znalazł się w konflikcie z Rosją, ponieważ w coraz większym stopniu wspiera Ukrainę, która stara się zachować swobodę poruszania się po syryjskim niebie.

Jesteś oddanym czytelnikiem

Dlatego dziesięć lat temu założyliśmy The Times of Israel – aby zapewnić wymagającym czytelnikom, takim jak Ty, obowiązkowe artykuły o Izraelu i świecie żydowskim.

Więc teraz mamy prośbę. W przeciwieństwie do innych serwisów informacyjnych, nie stawiamy paywalla. Ale ponieważ dziennikarstwo, które wykonujemy, jest drogie, zapraszamy czytelników, dla których The Times of Israel stał się ważny, do wsparcia naszej pracy poprzez przyłączenie się. Społeczeństwo Times Izraela.

Już za 6 USD miesięcznie możesz wesprzeć nasze wysokiej jakości dziennikarstwo, jednocześnie ciesząc się The Times of Israel. Reklamy za darmoa także dostęp Ekskluzywna zawartość Dostępne tylko dla członków społeczności Times of Israel.

Dziękuję Ci,
David Horowitz, założyciel The Times of Israel

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to widzieć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *