Na kilka tygodni przed przeszukaniem Mar-a-Lago były urzędnik Departamentu Obrony Trumpa obiecał ujawnić tajne dokumenty z archiwów narodowych.

W czerwcu tego roku, siedem tygodni przed nalotem FBI na posiadłość Mar-a-Lago byłego prezydenta Donalda Trumpa. Różne towaryByły mianowany przez Departament Obrony i zadeklarowany lojalista Trumpa Kash Patel obiecał odzyskać tajne dokumenty z archiwów narodowych i umieścić je na swojej stronie internetowej.

Trump wydał list do Patela i konserwatywnego dziennikarza Johna Solomona, kierującego Archiwami Narodowymi w celu uzyskania dostępu do publicznych akt nieadministracyjnych. Według raportu Wtedy.

Patel, który za czasów Trumpa był szefem sztabu sekretarza obrony, powiedział w serii wywiadów, że Trump sklasyfikował „dokumenty Russiagate” w ostatnich dniach swojej administracji. Ale Patel powiedział, że obrońca Trumpa z Białego Domu zablokował ujawnienie tych dokumentów, a zamiast tego przekazał je do Archiwum Narodowego.

„Nikomu tego nie powiedziałem, ponieważ tak się stało” – powiedział Patel w wywiadzie 22 czerwca w podcastie pro-Trump. „Zamierzam zidentyfikować każdy dokument, który nie został utajniony w Archiwach Narodowych. Zaczniemy udostępniać te informacje w przyszłym tygodniu”.

Patel nie podał jasnego wyjaśnienia, jak legalnie lub praktycznie uzyskać dokumenty.

„Doradca i agencja Białego Domu sprzeciwiły się poleceniom prezydenta i wprowadziły federalną biurokrację, aby wysłać skrytkę do archiwów narodowych, gdzie jest teraz”, powiedział Patel w osobnym wywiadzie 23 czerwca. – The Trump Web Show.

Trump i jego sojusznicy od lat agresywnie naciskali na odtajnienie materiałów związanych ze śledztwem FBI „Crossfire Hurricane” w sprawie powiązań między kampanią prezydencką Trumpa w 2016 r. a Rosją – a następnie śledztwem. trzymane pod kontrolą Po powołaniu Roberta Muellera na specjalnego doradcę. Patel, który wcześniej służył pod ówczesnym Rep. Devin Nunes (R-Calif.), podczas jego kadencji jako przewodniczący Komisji Wywiadu Izby Reprezentantów, powiedział, że niepubliczne informacje przekazane Kongresowi podważają rosyjską śledztwo i pomogły wesprzeć twierdzenie Trumpa, że ​​śledztwo jest bezpodstawne.

Kash Patel weźmie udział w panelu na konferencji CPAC Texas 2022 w Dallas 5 sierpnia 2022 r.

Lev Radin/Sipa USA przez AP

Dzień przed odejściem Trump zezwolił na odtajnienie skarbca dokumentów związanych z rosyjskim śledztwem. The MemorandumWydany w styczniu 2021 r. przyznał, że „części dokumentów w segregatorze są tajne i nie zostały ujawnione Kongresowi ani opinii publicznej”.

READ  Szanghaj donosi o 12 nowych zgonach rządowych, gdy frustracja rośnie

Więc według Patela Trump poprosił go, aby zaangażował się w odzyskanie tajnych dokumentów z archiwów narodowych, a następnie udostępnienie ich opinii publicznej. „Prezydent Trump powiedział: »Kto zna te dokumenty lepiej niż ktokolwiek inny?« A ja powiedziałem: „Jeśli chcesz iść, ja pójdę” – powiedział Patel.

Wiem, co jest w archiwum, powiedział Patel. „Nie mogę jeszcze o nich mówić, ale będzie cały proces: dokumenty Russiagate, Hunter Biden, impeachment, 6 stycznia – zidentyfikuj ich i wyciągnij”.

Rzeczniczka Patela, Erica Knight, powiedziała ABC News, że Patel „działa jako przedstawiciel prezydenta Trumpa do współpracy z Archiwami Narodowymi”.

„GSA ma własne zasady i procedury dotyczące postępowania z aktami prezydenckimi, z którymi Patel w pełni współpracuje” – powiedział Knight z federalnego General Services Administration, filii Archiwów Narodowych.

Komentarze Patela, że ​​Trump nakazał mu odzyskać tajne dokumenty, pojawiły się w trakcie narastającego sporu byłego prezydenta z urzędnikami archiwów narodowych. W czerwcu urzędnicy archiwów narodowych poprosili Departament Sprawiedliwości o zbadanie postępowania byłego prezydenta z aktami Białego Domu w styczniu. Odzyskano 15 pudeł z zapisami Niewłaściwie przetransportowany do domu Trumpa, z naruszeniem ustawy o metrykach prezydenckich.

Chociaż Patel powiedział, że były prezydent sklasyfikował „górę dokumentów”, twierdzą eksperci Etyka jest na miejscu Nawet przez prezydenta – aby zapewnić, że bezpieczeństwo narodowe nie jest zagrożone, gdy informacje są tajne.

„[Patel] atakuje biurokrację, ale to ta biurokracja i etyka powstrzymają nas przed zniszczeniem naszego bezpieczeństwa narodowego poprzez niewłaściwe ujawnianie informacji dotyczących bezpieczeństwa narodowego – powiedział John Cohen, były urzędnik Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, współpracownik ABC News.

„Nie mogę wystarczająco podkreślić, jak ważna jest ta etyka” – powiedział Cohen. „Dla każdego, kto ma przepustkę, jest zakorzenione w mózgu, że nieostrożne ujawnienie nawet najbardziej tajnych informacji może mieć poważny wpływ na bezpieczeństwo narodowe”.

READ  Papież Franciszek odwiedza Kanadę, aby przeprosić za nadużycia Aborygenów w katolickich szkołach rezydencyjnych

Według Patel, w czerwcu dokumenty miały zostać wydobyte z Archiwum Narodowego i opublikowane „za darmo” na jego stronie internetowej, a następnie „za każdym razem wydać wielki komunikat” nowy dokument.

Zdjęcie: Posiadłość Mar-a-Lago byłego prezydenta Donalda Trumpa w Palm Beach na Florydzie, 10 sierpnia 2022 r.

Posiadłość Mar-a-Lago byłego prezydenta Donalda Trumpa 10 sierpnia 2022 r. w Palm Beach na Florydzie.

Pomocnik Steve’a/AP

Patel, były doradca kongresu GOP, który przed dołączeniem do Pentagonu służył w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Trumpa, był zaangażowany w ustalenia dotyczące bezpieczeństwa podczas liczenia głosów wyborczych 6 stycznia na Kapitolu, podała komisja Izby Reprezentantów. Atak z 6 styczniaPowołując się na zapisy uzyskane z Departamentu Obrony.

6 stycznia ubiegłego roku komisja wydała wezwania do czterech byłych urzędników administracji Trumpa, w tym Patel. Stanął przed komisją Kilka godzin w grudniu.

W kwietniu Patel został powołany do rady dyrektorów Trump Media, firmy medialnej byłego prezydenta. & Technology Group uruchomiła w lutym platformę „Real Social”. Patel opublikował również pro-Trumpową książkę dla dzieci zatytułowaną „Spisek przeciwko królowi”.

Od zeszłego miesiąca Patel kontynuował plany udostępniania dokumentów znajdujących się obecnie w Archiwum Narodowym.

„Teraz jesteśmy w tej walce”, powiedział Bedel konserwatywnemu komentatorowi Benny’emu Johnsonowi w wywiadzie z 4 lipca. – Pracuję nad tym. Jasne, biurokracja przeszkadza, ale to nas nie powstrzyma.

„W najbliższych tygodniach udam się do Archiwum Narodowego i zidentyfikuję te dokumenty” – powiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.