Na nocnym niebie ustawi się pięć planet. Oto jak oglądać program

(CNN) Miłośnicy nocnego nieba zwykle potrafią dostrzec kilka mniejszych planet, ale pod koniec marca powstaje oszałamiający obraz, gdy pięć planet ustawia się w jednej linii pod księżycem w pokazie nazywanym czasem procesją planetarną lub wyrównaniem.

Widzowie będą mogli uchwycić najlepsze spojrzenie na wyrównanie – które obejmie Merkurego, Wenus, Marsa, Jowisza i Urana – o godz. Wtorkowy wieczór, tuż po zachodzie słońca. Według Camerona Holmesa, astrofizyka obliczeniowego z Caltech, znaczna część wyświetlacza stanie się widoczna w piątek i pozostanie taka przez następne dwa tygodnie.

Hummels powiedział, że takie wyrównania pojawiają się mniej więcej co kilka lat, a wiele z nich będzie widocznych gołym okiem, nawet na obszarach miejskich o znacznym zanieczyszczeniu światłem. Można go zobaczyć na półkuli północnej i południowej.

Układ będzie widoczny tuż pod półksiężycem. Aby określić szerokość, Holmes zalecał udać się w miejsce z dobrym widokiem na zachodni horyzont tuż po zachodzie słońca, Kiedy są jeszcze smugi kolorowych zachodów słońca A niebo stało się ciemnoniebieskie, ale jeszcze nie czarne. (Wskazówka: ci, którzy żyją na dalekiej północy Powinniśmy patrzeć trochę na południowy zachód, podczas gdy ci na półkuli południowej powiedział Holmes).

Najłatwiejszą do zauważenia planetą jest Wenus, często nazywana „gwiazdą wieczorną”, ponieważ jest najjaśniejszym obiektem na nocnym niebie z dala od Księżyca. Uran pojawi się blisko Wenus, chociaż odległa planeta może być trudna do zauważenia bez lornetki lub teleskopu, chyba że patrzysz z doskonałej lokalizacji wolnej od zanieczyszczenia świetlnego.

Poniżej Wenus i Urana będą Jowisz i Merkury, unoszące się nad horyzontem. Złapanie Merkurego bez specjalnego sprzętu może być również trudne, ponieważ blask słońca może przesłonić planetę. Ale dla uważnych obserwatorów obie planety będą widoczne przez około 20 do 30 minut po zachodzie słońca, powiedział Holmes.

READ  SpaceX określa masowe ponowne wykorzystanie i przesyłanie rekordów podczas startu Starlink

Wyświetlacz planetarny jest zwieńczony Marsem, znajdującym się w linii prostej od Jowisza, Merkurego, Wenus, Urana i Księżyca. Łatwo go rozpoznać ze względu na charakterystyczny pomarańczowy kolor, dodał Hamels.

Holmes powiedział, że wszystkie planety będą wyglądać „jak perły na naszyjniku” na nocnym niebie.Wenus i Jowisz wydają się wyjątkowo blisko siebie w renderingu artysty.

Całe wyrównanie obejmie około 70 stopni nieba. Hummels powiedział, że jednym ze sposobów mierzenia stopni na niebie jest użycie kciuka lub zaciśniętej pięści trzymanej z dala od ciała. Pięść na wyciągnięcie ręki obejmie około 10 stopni, a kciuk około 1 stopnia.

Co to znaczy?

Układ planetarny tego rodzaju może pojawiać się co kilka lat, ale możliwe jest uchwycenie wszystkich planet na mniejszym skrawku nieba — takie zdarzenia są rzadkie.

Ostatnie wyrównanie Czerwiecna przykład, był pierwszym tego rodzaju wydarzeniem od 2004 roku. Wydarzenie obejmowało wszystkie pięć planet widocznych gołym okiem – Merkurego, Wenus, Marsa, Jowisza i Saturna.

Holmes powiedział, że nie Aby przypisać niezwykle dużą wagę do wyrównania planet.

„To trochę tak, jak gdy licznik kilometrów w twoim samochodzie pokazuje kilka liczb – jak gdyby dochodziło do 44444” – powiedział. „To takie fajne i niezwykłe. To tak naprawdę nic nie znaczy”.

Dodał, że nocne niebo często zdobią cudowne zjawiska niebieskie, jak chociażby pojawienie się we wnętrzu Jowisza i Wenus. pół stopnia od siebie Ten miesiąc.

14 października obserwatorzy nieba spodziewają się zaćmienia „pierścienia ognia”. A w kwietniu 2024 r. A.J Całkowite zaćmienie słońca Dla wielu mieszkańców Stanów Zjednoczonych słońce będzie zasłonięte w środku dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *